| anonim_4396 a întrebat:

Am vârsta de 28 de ani, și m-am gândit sa merg la biserica, sa ma pocăiesc.
Am și o soție, dar ea nu vrea sa vina și nu e o problema ( Nu fumează, nu înjură, etc) deci pot zice ca este o femeie bună la suflet.
"Problemele " mele sunt următoarele:
Noi obișnuim sa mergem o data pe luna, aproximativ, la un club sa dansam, sa ne distram. Bem și putina bere, vin dar în cantități foarte mici și foarte rar.
Noi mai obișnuim sa facem dragoste cam o data la săptămâna. Consider ca este un lucru normal intr-o relație.
As dori sa știu dacă aceste lucruri sunt niște păcate și dacă m-ar împiedica sa ajung pe calea bună, respectiv, sa ajung în Împărăția Cerurilor.
Aștept niște răspunsuri sincere, fără batjocura.
Dau FUNDA!winking

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E pacat sa astepti ceva, credinta fara fapte e morte, numai bine isi ajuti aproapele decat sa te inchisi intre 4 pereti

| Bl4cKLy0n a răspuns (pentru RAY):

Nu am zis ca o sa ma închid intre 4 pereți...

| xerxes1 a răspuns:

O data pe saptamana normal?
Aveti 70 de ani?

| xerxes1 a răspuns:

( Nu fumează, nu înjură, etc) deci pot zice ca este o femeie bună la suflet.
rolling on the floor

| Steregoi a răspuns:

Intrebarea e pusa cam in batjocura. Ia si citeste scriptura. Si pana la scriptura cred ca stii raspunsul. Ca sa-ti raspund totusi: nu e rau sa te distrezi. Problema e ca la club sunt tot felul de derbedei si uneori ii mai arata la tv cum se bat si se omoara si se incendiaza ( vezi cazul Colectiv ). Nu e pacat sa bei putin alcool fara sa te imbeti. Nu e gresit sa faci dragoste cu sotia.

Altceva? Daca vrei sa te apropii de Dumnezeu este necesar sa citesti si sa intelegi corect Biblia si nu ca ateii de pe aici care desi stiu ce este scris in Biblie o inteleg pe dos.

| Mclaren12 a răspuns:

Cel mai sincer raspuns ar fi sa gandesti si singur, fara basme crestine si popi care sa-ti ia banii.

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns:

Salutare,

E foarte bine ca te-ai gandit sa mergi la Biserica. Dar simplul fapt ca mergi la Biserica, nu inseamna ca te pocaiesti. Pocainta este o treaba de fiecare zi. Si acum, daca doresti, te poti pocai citind rugaciuni de pocainta, paraclise, psalmi, etc.
Primul lucru pe care trebuie sa-l faci cand ajungi la Biserica este sa-ti cauti un duhovnic, preferabil un preot mai tanar, casatorit - desigur. Apoi sa te spovedesti la el si, daca primesti dezlegare, sa te impartasesti. Inainte de impartasanie, este nevoie a tine post. O sa-ti spuna preotul respectiv cat sa tii post pentru impartasanie, desi, la varsta ta si daca nu suferi de boli cronice, este recomandat sa tii tot postul.

Faptul ca nu fumezi si ca nu injuri, nu te face un om bun la suflet - din pacate. Si eu credeam acelasi lucru acum mai multi ani, dar m-am inselat amarnic. Oricum, ea are libertatea de a alege, insa daca o sa vada la tine exemplu bun, o sa se ia si ea dupa tine. Era mai greu daca ar fi fost invers: ea sa vrea sa mearga la Biserica, si tu sa nu vrei. Deci fa tu ce trebuie, si o sa ajunga si ea la aceeasi concluzie cu tine.

Nu inteleg de ce mergeti la club. De ce nu va puteti distra intre voi, acasa, in privat? Faptul ca beti, nu e pacat - atata vreme cat se bea cu masura. Eu nu m-as duce la club cu sotia. Cluburile sunt locuri periculoase, si nu se stie de unde sare cineva care va destrama casatoria - ori barbat, ori femeie. Deci asta ar fi o problema...

Faptul ca faceti dragoste, iarasi nu e pacat de vreme ce sunteti casatoriti. De obicei insa, postul, presupune si infranare de la relatiile sexuale. Adica atunci cand tii post, nu trebuie sa faci dragoste - pentru ca postul inseamna asceza. Insa in privinta asta, cel mai bine e sa intrebi duhovnicul. Nu e bine sa lipsesti femeia de actul sexual fara consimtamantul ei, deoarece se poate frustra, supara, simtii abandonata, parasita si, in sfarsit, poate alerga la altul. Deci si aici totul trebuie gandit strategic. Nu exista o reteta universala. Razboiul se da in functie de imprejurari.

In sfarsit, nimic nu te poate impiedica sa ajungi pe calea cea buna cata vreme iti doresti sa ajungi pe ea. Oricand ai cadea, ridica-te din nou, si ajungi din nou pe calea cea buna. Omul are trei dusmani pe care trebuie sa-i invinga in drumul spre mantuire:
a) Trupul sau
b) Lumea
c) Diavolii

Mergeti si voi in excursii pe la manastiri, sa va mai limpeziti putin.

Toate cele bune!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu poti sluji la doi stapani deodata ne spune Isus, deci trebuie sa-ti alegi, daca vrei sa ramai cu Isus pe calea cea buna atunci nu te mai duce la discoteca, treaba cu sexsul nu este o problema.

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

1. Da este păcat sa mergi la disco. Acolo se aduna oamenii sa păcătuiască. Biblia ne spune sa îl luam drept exemplu pe Isus. Probabil el ar fi mers acolo doar sa certe oamenii ca fac păcate. Chiar și genul de muzica pe care îl asculți poate fi un păcat. De ce? Spre exemplu o melodie poate transmite un mesaj "neortodox" sa zic asa. Dar muzica pe care o ascultam dacă este păcat sau nu, tine de mai mulți factori pe care poți sa ii cunoști în funcție de credinta ta. Se spune ca în credință este o scara. Păcatele le recunoști I'm funcție de treapta pe care ești. Cu cât ești mai aproape de Isus, cu atâta cunoști mai multe și în cazul nostru cu atât cunoști mai bine păcatul.
2. Da este păcat sa consumi alcool chiar și în cantități foarte mici. De ce? Nu știu dacă exista păcat mai mare sau mai mic, nu sunt sigur in legătură cu asta dar știu ca exista păcat. Deci indiferent ca ai băut mai mult sau mai puțin tot ai făcut-o. Cu Dumnezeu nu te joci. Ori ești cu El ori ești fără El. Sa fi credincios este o lupta cu păcatul în sine. Nu înseamnă să ne facem credință pe bunul plac, gen "a lăsa ca o gura de bere nu zice Dumnezeu nimic" big grin
3. În legătură cu faptul ca faceți dragoste o data pe săptămână... Atâta timp cât este soția ta nu este păcat. Biblia ne spune: "Sa nu preacurvesti". Mai depinde și de ce intelegem noi din asta. Spre exemplu sa înșeli da este păcat.
In alta ordine de idei, când mai ai întrebări de genu, oamenii pot avea păreri diferite și mai mult sa intrii in ceata decât sa te lămurești sau sa înțelegi greșit. Te sfătuiesc sa citești Biblia. Răspunsurile și adevărul se afla acolo. Și nu uita, dacă vrei sa ajungi în rai ai o lupta grea pe pământ. Dar cu ajutorul lui Dumnezeu poți fi biruitor.

| RoxanaY a răspuns:

Eu nu cred ca Dumnezeu interzice ca tu sa-ti iubesti sotia si nici sa te duci sa dansezi, iar in ceea ce priveste alcoolul, daca bei cumpatat, nu inteleg ce problema ar putea fi.

Tu crezi ca Dumnezeu e absurd? Gandeste in felul oamenilor?

Dumnezeu se uita la sufletul omului. Daca nu te duci sa dansezi si daca ti abstinenta de toate lucrurile de care tu vorbesti mai sus si esti excesiv de rau, crezi ca o sa intri in Imparatia Cerurilor?

| LOVW a răspuns:

Clubul și alcoolul n-au ce căuta în viața de creștin,, Şi aceasta cu atât mai mult, cu cât ştiţi în ce împrejurări ne aflăm: este ceasul să vă* treziţi în sfârşit din somn, căci acum mântuirea este mai aproape de noi decât atunci când am crezut.
12 Noaptea aproape a trecut, se apropie ziua. Să* ne dezbrăcăm dar de faptele întunericului şi să** ne îmbrăcăm cu armele luminii.
13 Să* trăim frumos, ca în timpul zilei, nu** în chefuri şi în beţii; nu† în curvii şi în fapte de ruşine; nu†† în certuri şi în pizmă,
14 ci îmbrăcaţi-vă* în Domnul Isus Hristos şi nu purtaţi grijă** de firea pământească, pentru ca să-i treziţi poftele.,, ( 13 ROMANI 12-14).
Deci da, este foarte bine că vrei să te pocăiești, te felicit!
Ca să ajungi în Împărăția Cerurilor trebuie să faci ceva foarte simplu : intră în Legământ cu Domnul Iisus, prin sângele vărsat la Calvar vei fi curățit de păcate, vei primi Duhul Sfânt ( a treia persoană din Sf. Treime ). El te va ajuta să duci o viață de sfințenie, te va conștientiza de păcatele comise. Vei primi o nouă fire, care vrea să facă binele și care să fie după voia lui Dumnezeu. Clubul și relațiile le vei socoti niște urâciuni:,, Dar cele ce îmi erau mie câştig, acestea le-am socotit pentru Hristos pagubă.
8. Ba mai mult: eu pe toate le socotesc că sunt pagubă, faţă de înălţimea cunoaşterii lui Hristos Iisus, Domnul meu, pentru Care m-am lipsit de toate şi le privesc drept gunoaie, ca pe Hristos să dobândesc,, ( Filipeni 3: 7-9). Nu știu ce religie ai însă te rog nu lua decizii la întâmplare, cercetează. Biblia este singura carte care te va ajuta să vezi ce este bine și ce este rău.
Eu am fost ortodoxă, dar lumina Evangheliei a trecut pe lângă mine iar acum sunt aici, să vestesc vestea bună. În Biblie vei descoperi voia lui Dumnezeu. Toate acestea s-au întâmplat în viața mea, o spun de proprie experiență, am fost mântuită, acum nimeni nu mă mai poate despărți de iubirea lui Dumnezeu. Dacă vei face doar milostenii nu vei vedea Împărăția Cerurilor.
Domnul să te binecuvânteze, El să-ți dea puterea să fi biruitor, prin Iisus ești mai mult decât biruitor! Amin!

| xerxes1 a răspuns (pentru LOVW):

E pe naiba.
Iisus facea vin din apa pe la petreceri cu o reteta veche evreiasca.
Apa cu furtunul zahar cu pumnul vin din 31.

| Timea13 a răspuns:

Poate suna cam penibil, dar pocăința e degeaba pentru a ajunge în "Impărăția Cerurilor". Împărăția asta nu e după moarte, ci tu trebuie sa faci viata ta o împărăție. De asta se zice ca sa trăiești cât poți. Ma refer, sa faci tot ce tu dorești in viata care consideri ca e bine pentru tine, ca în viata totul este permis.
Dumnezeu nu este un atotputernic în Rai ci exista în sufletul tău.
"Iadul" și "Raiul" ca termen religios a trebui sa însemne o denumire metaforica la o viata rea și o viata bună.
Păcatul nu exista pana când tu o consideri păcat sau nu. Mergând la club nu e păcat, fiindcă tu te distrezi acolo și te simți fericit. Păcatul e acel lucru care tu o faci si pe tine te consuma ( ca și gelozia, ura)
Dacă soția ta nu vrea sa vina cu tine, las-o, căci tu nu poți sa alegi în locul ei.
În concluzie, dupa cum am zis ca totul este permis în viata, dacă vrei sa te pocăiești, fa cum vrei, dar din perspectiva a religiei, pana când trăiești, păcătuiești. De asta mi se pare penibil ca prin păcate ajungi în Iad. Poate atunci îți faci viata mai grea, dar după moarte nimeni nu știe ce va fi, poate nici în Iad nu vei fi, nici în Rai, ci sufletul tău merge mai departe. Dar astea sunt doar teorii neexplicate si asa va rămâne.
Dar eu nu contrazic, toți au păreri diferite fata de asta, dacă vrei sa te pocăiești, este alegerea ta. Dacă asta crezi ca e mai bine pentru tine, fa-o cum îți dictează sufletul.

| Golyat18 a răspuns (pentru Timea13):

Da tu ce esti ma? LaVey-an crestin?

| Bl4cKLy0n a răspuns (pentru Timea13):

Mulțumesc pentru răspuns.

| Bl4cKLy0n a răspuns (pentru Golyat18):

Nu știu dacă exista asa ceva... Deci nu sunt. Doar am vrut sa știu dacă ar fi bine sa renunț la câteva obiceiuri.

| Timea13 a răspuns (pentru Golyat18):

Nu sunt LaVey-an creștin. Si as vrea sa nu fiu chemata "ma" dacă se poate, este de lipsa de respect. Ceea ce eu explicam face parte din creștinismul spiritual. Acesta pare ca fiind ateu, dar nu este, noi doar vedem tot creștinismul diferit, și suntem mai deschisi si acceptam lucrurile si ideile noi în legătură cu aceasta tema pe când religia nu.

| Golyat18 a răspuns (pentru Timea13):

Stiu ca nu este am zis la misto. Dar ia auzi ce ati mai scornit crestinism-spiritual.
rolling on the floor
Mersi mi-ai facut noaptea...
rolling on the floor

| xerxes1 a răspuns (pentru Timea13):

Acum lasand gluma la o parte (nu pot sa ma abtin)este un alt defect de-al meu, mi se pare cea mai ok forma de crestinism din cate am intalnit.

| AC4S4 a răspuns (pentru Timea13):

Omul a intrebat probabil dintr-o perspectiva crestina. Tu i-ai raspuns din perspectiva lumeasca.