| The4Ever a întrebat:

Ce parere aveti, biblia a fost data de la Dumnezeu? Am credinta in Dumnezeu, dar in biblie nu prea.

43 răspunsuri:
| William a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu. Stiai ca este pacat sa crezi ca ce scrie in Biblie nu este adevarat?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru William):

Iar Coranul este cuvantul lui Allah. Stii ca e pacat sa nu crezi ce scrie in Coran?

NOname
| NOname a răspuns:

Nu am motive să am credinţă în vreun zeu şi în basmele vreunei cărţi religioase. Fără dovezi ele sunt doar vorbe goale, închipuirile unor primitivi, mai ales că în marea sa parte contrazic realitatea şi mai sunt şi imorale.
Se autodeclară "cuvintele zeilor (X, Y, Z...)" şi adevărurile absolute, dar nu trebuie să fii un geniu, ca să deduci care este adevărul de fapt.

NOname
| NOname a răspuns:

William (care s-a închis în colivie, dând raţiunii şi posesorilor ei ignor) a răspuns: "Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu. Stiai ca este pacat sa crezi ca ce scrie in Biblie nu este adevarat?"

"Argumentul" suprem. : )))
Când nu merge cu logica şi dovezile (că nu-s), se trece la ameninţări şi frică. Formula magică a religiei. : ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Calugarii ortodoxi de seama ai Romaniei si nu numai au ajuns sa vindece de boli grave ai de pacate oameni ca tine, ca mine si ca restul. Este pacat ceea ce incerci sa faci. Daca biblia si sfintele taine sunt asa o mare gargara pentru tine nu invenina si pe altii. La biserica la spovedanie si impartasanie stii sa mergi, dar nu iti e gandul la greselile pe cre le faci voit si constant. Daca biblia e asa o carte buna de aruncat de ce nenumarati sfinti au vindecat doar prin puterea rugaciunii si a tainelor bisericesti? Daca biblia este asa o mare erzeie cum ar reiesi din spusele tale si ale altora cum se face ca sfinti parinti precum Arsenie Boca avea mii de suflete la slujba si multi altii ca el? Mai citeste vietile sfintilor parinti si apoi blameaza biblia. Este trist si pacat ca o persoana ca tine cu potential mareinvenineaza si pe ceilalti.
Daca aveti furii sau frustrari mergeti la un preot cu har sa va destainuie tainele pslamilor.
Toate cele bune.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred. Biblia este o carte de povestiri cum au inteles oamenii niste situatii. Nici unde nu se spune ca a fost data de Dumnezeu. Dumnezeu a dat numai cele 10 porunci.

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

Daca prin absurd ar fi date de Dumnezeu, nu au fost date evreilor, sunt copy/paste din alta religie, in afara de una, cea referitoare la Sabat, asta intr-adevar e inventia evreilor.

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

Oricum cele 10 porunci sunt bune pentru o societate normala. Cred ca si pentru constinta ta e bine sa le respecti.

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

Primele patru n-au nici un sens, ba mai mult conduc catre rezultate gresite. Restul se regasesc in orice manual de etica intr-un fel sau altul. Deci n-am nevoie de Biblie ca sa stiu ce e bine si ce nu.

| Salontanul a răspuns (pentru Holiday):

Tie vad ca ti-a casunat pe mine. Raspunde-i ce lui ce te-a intrebat si gata. Lasa-ma ca nu stau eu sa-ti explic tie ce n-ai invatat acasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Oameni buni! Documentati-va si voi un pic inainte de a da un raspuns.
2 Timotei 3:16 ' Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să...'
Deci?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de unde stii? Cartea insasi este o gramada de greseli si aiureli. Inseamna ca-l desconsideri pe Dumnezeu. Oricum, eu nu te-am intrebat nimic.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci biblia e adevarata pentru ca asa scrie in biblie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

De unde stiu? Din Biblie.
Tu faci o afirmatie fara nici o baza.Documenteaza-te inainte!winking
Cartea cum o avem majoritatea din noi (traducerea Dumitru Cornilescu) are greseli minore de traducere, insa doctrinele ei nu sunt gresite. Micile greseli de traducere din Cornilescu nu dauneaza Scripturii si invataturii ei.
Poate sunt aiureli pentru tine care nu intelegi nimic din ea.Asta e problema ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Daca te numesti crestin si crezi in Dumnezeu trebuie sa crezi si in Biblie.Biblia e Cuvantul lui Dumnezeu scris, o revelatie dumnezeiasca catre neamul omenesc.
Dumnezeu ne-a dat Cuvantul Sau ca sa-l putem studia, ca sa ne putem hrani spiritual din el si ca sa traim dupa invataturile lui.
Ca sa scrie Scriptura Dumnezeu s-a folosit de oameni. Timp de aproximativ 1400 de ani Dumnezeu a folosit aproximativ 40 de autori.Este important sa stim ca Biblia nu a fost scrisa la initiativa unui om si nu contine pareri proprii a omului.Cand a fost scrisa Dumnezeu a vegheat prin Duhul Sfant sa nu se strecoare nici o greseala in ceea ce scriau ei.In acest fel fiecare cuvant din Biblie a fost inspirat de Dumnezeu. Oamenii au fost doar unelte ale lui Dumnezeu.
( Galateni 1:11, 12; 2 Timotei 3:16; 2 Petru 1:21 )

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, inca o data: ai o sursa sigura sau cartea aia de povesti care se numeste Biblie? Poate ca eu nu inteleg dar mai sunt si alte milioane care nu inteleg si printre ei sunt multi oameni de stinta. Uite citeste si aici: http://forum.realitatea.net/showthread.php?t=15028
Oricum este important ca tu ai stat de vorba cu Dumnezeu si ti-a spus ca este adevarat tot ce scrie acolo. Asa ca te rog lasa-ma pe mine in nestiinta mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Da dar poti si tu sa stai de vorba cu Dumnezeu daca vrei.happy
'Cereţi, şi vi se va da; căutaţi şi veţi găsi; bateţi, şi vi se va deschide.'
Matei 7:7

| DarkAndDreary a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii ca biblia e adevarata? De unde stii ca nu e coranul, de exemplu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nu există carte mai extraordinară şi mai plină de viaţă decât Biblia. Totuşi din cauza că această carte este Cuvântul Lui Dumnezeu, ea a fost şi este ţinta multor atacuri din partea celui rău.
Sunt multe dovezi clare că acesta este Cuvântul Lui Dumnezeu, totuşi, cea mai puternică dovadă pe care nimeni nu o poate nega este viaţa mea schimbată. Nici o carte din universul aceasta nu are o putere mai mare de a schimba şi transforma în bine vieţile oamenilor decât Biblia. Sute şi milioane de oameni au fost transformaţi de această Carte. Pentru aceasta însă, trebuie să crezi şi să împlineşti tot ce este scris în ea.
Biblia nu e adevarata pentru ca eu cred asta.biblia e adevarata pentru ca e scrisa, inspirata de Dumnezeu.
De ce Biblia? Pentru ca e singura carte care nu se contrazice cu absolut nimic!
A fost scrisa in aproximativ 1400 de ani, te intreb, cum e posibil ca toti autorii ei(aproximativ 40) care au trait in vremuri diferite sa nu se contrazica in nimic? Nu e posibil fara inspiratia lui Dumnezeu.
Incearca sa o citesti si ai sa iti dai seama chiar tu! happy

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa-ma nene in pace! Vezi-ti de ale tale si gata.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru anonim_4396):

'Sunt multe dovezi clare că acesta este Cuvântul Lui Dumnezeu, '
-Zau? Ce dovezi?

'Biblia nu e adevarata pentru ca eu cred asta.biblia e adevarata pentru ca e scrisa, inspirata de Dumnezeu.'
-Si de unde stii tu ca e inspirata de Dumnezeu?

'A fost scrisa in aproximativ 1400 de ani, te intreb, cum e posibil ca toti autorii ei(aproximativ 40) care au trait in vremuri diferite sa nu se contrazica in nimic? Nu e posibil fara inspiratia lui Dumnezeu.
Incearca sa o citesti si ai sa iti dai seama chiar tu!'
-Nu am citit biblia in totalitate. Poate o s-o fac cand o sa am timp si chef.

P.S: Nu ai nevoie de religie sau de o carte de 2000 de ani pentru a fi o persoana buna.

| anonimg a răspuns:

Adevarata credinta in Dumnezeu il va conduce pe om la Biblie.
Domnul Isus spune: "Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine." (Ioan.5:39)
De fapt, cine iti poate vorbi de viata Domnului Isus in afara de Sfintele Scripturi? Este adevarat ca pe Dmnezeu Il putem descoperi si prin natura; dar mai exista alte 2 moduri prin care Il putem descoperi:
1. prin intruparea Domnuui Isus si
2. prin Cuvantul scris, dupa cum sta scris: "Si Cuvantul S-a facut trup"...
Atunci cand Duhul Sfant il va atrage pe om spre Dumnezeu, acelasi Duh il va conduce pe om la Sfintele Scripturi. Este cu neputinta sa-L iubesti pe Dumnezeu si in acelasi timp sa urasti Biblia sau sa nu iti placa de ea, sau sa te indoiesti de ea. Biblia ne invata si ne arata caracterul lui Dumnezeu, planul Sau de mantuire.
Tot ea ne vorbeste de ce exista Vechiul testament si Noul.
Si dupa cum nu te poti duce la cineva care n-are habar de muzica ca sa te invete sa canti la pian, tot asa nu te atepta sa iti explice Scripturile cineva care nu-L iubeste pe Dumnezeu asa cum cere El. (Du-te deci la cineva care iubeste "pianul".)
"Notele" acestei carti se armonizeaza foarte frumos; dar numai in mana celui ce isi iubeste meseria -adica acela care studiaza cu dragoste Sfintele Scripturi.

| sublime89 a răspuns:

Daca biblia a fost dictata de d-zeu, atunci acesta nu prea stie nimic despre universul pe care l-ar fi creat, pentru ca biblia e plina de erori grave.
Daca nu ai credinta in biblie, atunci nu stiu despre ce "dumnezeu" vorbesti. Religia crestina e bazata pe ceea ce scrie in biblie, iar d-zeu e personajul central din religia crestina. Daca spui ca biblia e falsa, atunci si crestinismul e fals, deci nici d-zeu nu exista.

| oprescudorin11 a răspuns:

Toate au fost date de Dumnezeu! Forma noastra sau a voastra de intelegere? Chiar si asta! Cine ti-a zis ca trebuie sa ai credinta fata de altceva decat Dumnezeu?

| akbaa a răspuns (pentru oprescudorin11):

Multumeste-i creatorului tau, ca a creat cancerul, o binecuvantare.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru oprescudorin11):

Gresesti! Zeus este dumnezeul cel adevarat!

| iurii75 a răspuns:

Da, a fost inspirata de Dumnezeu.
http://www.jw.org/......nii-umane/

| Holiday a răspuns (pentru iurii75):

A fost inspirata, dar acum e cam expirata.

| Moisie a răspuns:

NU! Biblia NU este inspirata de nici un Dumnezeu, ci este o culegere de texte religioase FURATE de "parintii" bisericii crestine de la o alta religie, si anume da la religia Iudaica!

| Holiday a răspuns (pentru Moisie):

Si te pomenesti ca religia iudaica o fi mai breaza, adica mai bazata pe realitate...

| Moisie a răspuns (pentru Holiday):

Mai breaza este, desi nici ea nu este bazata pe realitate, si spun ca este mai breaza din cauza ca daca comparam faptele bicisnice comise de cele 2 religii, reiese clar faptul ca religia crestina este diabolica, adica este religia Diavolului care se da drept Dumnezeu, pe cand religia mozaica a fost pentru poporul evreu liantul care i-a ajutat sa ramana ca popor, si mai ales ca un popor de frunte care a dat omenirii foarte multe valori spirituale culturale si stiintifice!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu spune nimeni ca trebuie sa crezi in biblie. Este un fel de ghid si ca orice ghid da si erori. Asta este, viata oricum merge inainte.
Dar, intr-adevar, nu este frumos sa-ti bati joc de ea pentru ca sunt altii (cu miliardele) care cred in ea, n-as putea spune daca e bine sau nu sa faca asta pentru ca nici buricul pamantului care le stie pe toate nu m-am nascut. Este alegerea lor si atat, nu ma priveste. Dar in momentul in care ne batem joc de cartea respectiva, ne batem joc indirect si de oamenii in cauza si ma indoiesc cel mai sincer ca ar merita toti asta.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă un străin ar spune, capitala României este Budapesta, ai un drept să râzi de ignoranţa sau incultura lui? Dacă un om în toată firea ar viola un copil, ai dreptul să blamezi asemenea comportament scârbos? Dacă toată populaţia globului ar spune că 2 plus 2 fac 5 ai considera asta fiind adevărat? Tu când spui că nu e corect să-ţi baţi joc, nu iei în considerare şi de ce anume îşi bat joc cei care îşi bat joc. În primul rând, rareori se atacă persoana, iar cel care atacă persoana e şi el la fel de demn de dispreţ, dar de principiu se atacă ideea, că este luat în mod personal nu e problema "atacatorului", însă poţi râde de ignoranţa cuiva ce nu realizează că biblia aia a fost scrisă de nenumăraţi autori după nevoile vremii şi în folosul celor ce au scris-o, poţi blama fără probleme actele scârboase, de o moralitate josnică ce sunt cuprinse în acea carte, şi poţi să fii destul de încrezător că dacă 2 miliarde de oameni cred în veridicitatea ei, asta nu o face veridică. De altfel, mai toţi gânditorii lumii au evidenţiat prostia umană în cantităţi enorme, şi unde crezi că trăiesc acei reprezentanţi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Nu mi se pare nimic de ras in exemplele pe care le-ai dat. Tie ti se pare funny? In fine, fiecare cu parerea lui. Eu am o parere, mi-am exprimat-o...la mai multe discutii cu tine nu cred ca am ce sta. Ce sa iasa folositor din asta? Ca razi si batjocoresti pe altii? No thanks, am lucruri mai bune de facut.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis nimic de râs, erau situaţii exemplificative, pentru a te putea face să înţelegi prin analogie de ce e corect să dispreţuieşti anumite idei sau fapte. Dacă tu ai crede că e moral să îţi tratezi iubita/soţia precum o sclavă, n-aş avea o problemă in a te batjocori şi pe tine, însă ai pierdut toată esenţa. De regulă, oamenii nu sunt atât de fanatici, atât de anormali, atât de dilii încât să considere cartea aia ca fiind născătoare/izvor de moralitate în totalitatea ei, de regulă oamenii sunt de treabă, sunt raţionali, şi apelând la acea raţionalitate născuta a fiecăruia, la empatia cu care fiecare e născut, pot ironiza/satiriza o idee, ceea ce nu e acelaşi lucru cu a ironiza/satiriza persoana. Şi cel mai simplu exemplu, e, "Acea idee este o idee cretină. Tu nu eşti cretin. De ce preferi sa aderi la idei cretine? " Nu e absolut niciun atac la persoană. Dar, dacă consideri că nu avem ce discuta, fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca ei iti spun ca DA, pe mine ai sa ma crezi? daca biblia e cuvantul lui Dumnezeu catre oameni, si nu-l crezi, cum mama naibii ai sa crezi niste incuiati de pe TPU, care dupa ce-ti vor raspunde au si uitat ce au scris? trebuie sa fii nebun sa ceri asa ceva.e de parca mi-ai spune acuma mie; Ma? te cred da nu po sa ti aprob.sanatati si virtute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu.
Studiază cărțile scrise de Sfinții Părinți care îți explică Biblia, nu mai cere sfaturi unor sfertodocți care habar nu au.
Studiază fiecare religie și formează-ți singur o părere.
Un om cu adevărat rațional nu poate fi ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste vietile sf parinti si apoi sa constati. Tu zici in biblie nu prea am credinta, in regula. Dar gandeste-te numai la vietile sfintilor parinti care vindecau oamenii. Cum crezi tu ca au ajuns ei la un asemenea har? Citind "sfantul" cancan sau alt ziar de scandal? Petrecand de zor din noapte pana in zi? Nu! Au postit, sau rugat, au tinut legile bibliei, au citit psalmi etc. Nu au ajuns la harul duhovnicesc din neant.Doar la acest mic detaliu sa te gandesti. Ce fac preotii si caligarii in biserica? Tin slujbe de curatarea pacatelor. Cum? Citind din biblie psalmi, apoi sfintele liturghii, maslu etc. Doar la acest aspect sa te gandesti! Preotii si calugari cu har avem peste tot, iar tot ce au e mai de pret este biblia ce reprezinta 2 LUCRURI importante: iarta si iubeste!
Toate cele bune.

| DarkAndDreary a răspuns:

'Ce parere aveti, biblia a fost data de la Dumnezeu?'
-Mmnu. Nu cred.

'Am credinta in Dumnezeu, dar in biblie nu prea.'
-Atunci ce fel de crestin esti?

| The4Ever explică (pentru DarkAndDreary):

Pentru mine religia e jos deoarece ea ne controleaza pe noi. Eu nu cred ca Dumnezeu a creat 10000 de religii, ba din contra, nu creat nici una, doar oamenii le-au realizat pentru multimirea lor si pentru "educarea" noilor pe pamant, dar nu prea se intampla asta, mai mult se profita.
Stiinta, ma rog si stiinta e creata de Dumnezeu deoarece, daca nu ar exista fizica de exemplu, nu ar exista nimic deoarece, practic nu ar exista Forta gravitationale, masa, metrul ca doar la asta se refera fizica, corect?
Sunt niste chestii care nici stiinta nu le poate spune si astfel neaga existanta acelui lucru(ma refer in mod general).
Asta e parerea mea!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru The4Ever):

Interesanta teorie. Totusi, chiar daca stiinta nu stie raspunsul la o intrebare, il cauta, nu zice: Dumnezeu a facut-o.

| The4Ever explică (pentru DarkAndDreary):

Ai dreptate si nu te contrazic happy.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru The4Ever):

Stiu cum e. Obisnuiam sa fiu crestin. Chiar daca nu-mi prea pasa de religie si de Dumnezeu.