| anonim_4396 a întrebat:

Cei care sunt buni la religie ii rog sa raspunda. Stiti ca in altar se afla Sfanta Masa. As vrea sa stiu de ce citetul sau paracliserul nu au voie sa treaca prin fata mesei altarului ci trebuie sa o inconjoare adica sa nu treaca prin fata ei iar clericii au voie?

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Pentru ca pe Sf. Masa se afla Trupul si Sangele Mantuitorului, iar preotii sunt slujitorii directi ai Lui.

Imagineaza-ti ca ai vorbi, sa zicem, cu presedintele Romaniei face-to-face. In timp ce voi vorbiti, vine unu si trece exact prin mijlocul vostru, pentru ca vrea sa ia ceva de pe jos, sau sa-si ia geaca din cuier etc. E o lipsa de respect la adresa presedintelui in primul rand.

Ideea e similara si cu altarul. Nu treci prin fata altarului pentru ca te interpui Imparatului Hristos care e prezent fizic. Clericii trec pentru ca ei sunt slujitorii directi in cadrul liturgic.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

S-a observat ca lipsesc anumite obiecte mici de cult, din argint, de pe masa altarului, in mod constant, si atunci a fost pus un Canon, ca temporar sa nu mai treaca clerul minor pe langa masa altarului. Si, minune! Ca semn al aprobarii divine, nu a mai disparut nimic. Atunci Sfantul Sobor
reunit in Smirna a adoptat hotararea ca interdictia sa devina permanenta, si s-a stabilit si explicatia teologica redata de gratargratar.

| gratargratar a răspuns (pentru minrest):

Iti dai seama ce hot handicapat e ala care fura trecand prin fata altarului. Mai logic ar fi sa stai in spate si sa blochezi campul vizual al curiosilor.

| minrest a răspuns (pentru gratargratar):

Vezi, nu putea sa fure toata lumea. Iar cine putea, trebuia sa o faca din pozitia in care trebuia sa stea.