| kl20 a întrebat:

cum intru in Religia Francmasonerie Funda cine imi zice?

13 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Masoneria nu e o religie, e un ordin.Gandeste inainte sa intrebi ceva.

| LgMihail a răspuns:

Imi place raspunsul lui Petre. Chiar mi-am fixat unele cunostinte, din raspunsul lui.
Acum, raspunsul meu:

Francmasoneria, cum altii au spus, nu este o religie. Este o societate. Are origini in evul mediu si este, printre altele, unul din ordinele cavaleresti. La origini si in aparenta este o organizatie care cuprinde ezoterism si religiozitate, avand ca scop unirea cu Dumnezeu, cu adevarul, cu lumina.

Are la baza filozofia iluministilor (nu illuminati laughing ), anume, deismul. Poti distinge foarte usor 3 religii in masonerie.

1. Religia de camuflaj. Daca Loja X are sediul intr-o tara majoritar-islamisca, atunci se pune ca si conditie obligatorie, apartenenta la religia islamisca. Daca e o tara crestina, apartenenta la crestinism si asa mai departe. Cu toate astea exista multe Loji, care in prezet au renuntat la Religia de camuflaj si primesc oameni din toate religiile. Aceast "camuflaj" creeaza credibilitate si da impresia unei apropieri a masoneriei cu religia locala - nimic mai fals.

2. Deismul. Pe la grade mai inalte se fac juraminte de lepadare de orice religie oficiala. Se accepta deismul, dupa cum il descriu iluministii: Ceasornicarul (Marele Arhitect/Dumnezeu) a facut Ceasul (lumea), l-a intors si a plecat.

3. Ocultismul satanic. De la gradul 30 poti avea acces, ca mason, la multe alte organizatii secrete. Enumar: Opus Dei, Propagada Duo, Ordinul Templierilor Orientali, Rosecrucienii, Illuminati, The Skull and the Bones(din care facea parte familia Bush), grupul Bilderberg, cercurile evreilor sionisti, CIA, etc.
Nimic mai adevarat faptul ca, cei de grad inalt au relatii directe cu entitati demonice. Albert Pike sau Alister Crowley, nu mai retin exact care din cei doi, si-a demonizat nevasta, iar demonul din ea i-a dictat continutul unei carti. Sunt consemnate intalniri in padure, unde se taiau 2 sau 3 pere, in cute egale, se pueau intr-un bol de sticla, se lua "una bucata copil viu, nou-nascut", bagai ritualul, omorai copilul de-asupra bolului, lasa-i sa se scurga sangele si imparteai perele la fiecare (oribil!). Exemplele pot continua.

In alta ordine de idei, multi oamenii influenti si "benefici" societatii au facut parte: Alexandri I. Cuza, Odoblejea, Tudor Vladimirescu, o serie de "prelati" ai bisericii Ortodoxe(astia din Ro.), o serie mare de preseditii americani, politicieni, guvernatori, secretari, primi-secretari, generali, oamenii din muzica, oameni de televiziune, Papi, etc.

Au racolat din toate castele. Influenta lor asupra societatii este bine cunoscuta si de istorici. Imi amintesc de profesorul meu de istorie - ateu - care vorbea cu teama de masonerie, dar vorbea coerent si explicit.

Nu te sfatuiesc sa tanjesti la asa ceva. In primul rand, ca sa sporesti in grade, trebuie sa ai traditie masonica in familie. Daca ai traditie, te initiaza la 18 ani. Daca nu, la 21. Primele grade fac "gargara" - actiuni caritabile, impar fluturasi, fac reclama, imprastie o parere buna despre Masonerie, etc. Gradele inferioare habar n-au ce cauta acolo. big grin Cand ajung la grade superioare si se prind c-au fost mintiti, nu pleaca, se bucura, se mandresc. Isi zic: "ha! restul sunt fraieri, eu am ajuns pana aici".

E o nebunie care n-o sa inceteze. Sa le fi sclav, te primesc si pe gratis, te asigur laughing. Sa nu le fi sclav, ci sa fi mason in adevaratul sens al cuvantului - pericol public.

PS:
1. Mason = spargator in piatra
2. Cele 33 de grade sunt caracteristice Ritului Scotian Antic si Acceptat. Exista multe alte rituri si curente in Masonerie. Asta, in schimb, e cel mai raspandit si e si la noi.
3. Daca vrei ritualuri si nu te plictisesc (problema ateilor, in mare parte) vino mai bine la Biserica oh go on.

Funda?

| Inferno a răspuns:

Urmezi ritualul.
Intri intr-o incapere, legat la ochi si cu un lat pe gat. In spatele tau este un mason care te conduce cu un cutit. Dupa ce ajungi in caera esti lovit in cap cu un ciocan(simbolic) de 3 ori. A 3 oara trebuie sa cazi pe spate si sa fi prins de ceilalti masoni. Simbolizeaza moartea unui personaj foarte iubit de masoni. Acesta nu a vrut sa isi imparta cunostintele in arhitectura cu cei 3 ucenici ai sai. Ucenici l-au ucis. Cei 3 ucenici reprezinta invidia, lacomia si ignoranta. Dupa ca intri in masonerie esti mai intai ucenic, apoi calfa, maiestru.

| Anonim_Celebru_Anonim_Celebru_1995 a răspuns (pentru Inferno):

Ai bunavointa sa-mi spui din ce ordin faci parte?

| a1doru a răspuns:

Scrie-i lui Ovidiu Chirovici.rolling on the floor

| JnY a răspuns:

Tu vorbesti serios?raised eyebrowsHai sa-ti spun eu cum sa nu intri acolo!

| KodrutZ a răspuns (pentru JnY):

Cu siguranta nu vei intra in FM punind intrebari timpite pe TPU. Ajungi tu suficient de bogat/influent si te vor cauta ei...

| JnY a răspuns (pentru KodrutZ):

De ce mi-ai dat raspunsul mie?hee heeNu eu am intrebat cum sa intri in masoneriehee hee

| KodrutZ a răspuns (pentru JnY):

Uneori imi merge TPU de-andoaselea si nu pot raspunde initiatorului topicului...

| JnY a răspuns (pentru KodrutZ):

Am inteleshee hee

| HelloKittysweet a răspuns:

Pentru inceput, cred ca unii dintre voi cunoasteti subiectul acesta, dar poate unii nu stiu cu ce se mananca, asa ca o sa scriu cateva cuvinte despre ceea ce se numeste "religie masonica", "masonerie.
Masoneria este o religie ce isi are radacinile in cele mai vechi credinte si asta o face o religie speciala.Religia masonica are o structura piramidala in asa fel incat cei de "jos" nu stiu de cei de "sus", religia are 33 grade de la "Ucenic" la "Printul Ierusalimului" si pana la gradul 33. "Marele Inspector General", insemne ale masonieri sunt Obeliscul, Cercul cu un punct in mijloc, si multe altele, semne identice celor folosite de organizatiile sataniste.

Francmasoneria foloseste Ochiul lui Horus intr-o piramida.Toti Satanistii indragesc piramida pentru ca reprezinta Treimea Pagana: Satan, Antihrist si Falsul Profet.

In Biblie, obeliscul este folosit la venerarea lui Baal, dar Dumnezeu a omorat acei preoti si a doborat obeliscul. Obeliscul era obiectul suprem in venerarea lui Baal, pentru care Dumnezeu a distrus pe Israel; de asemenea este si simbolul satanic pentru actul sexual.

Scopul masoneriei este puterea, organizatiile (fratiile) create de-a lungul timpului au simboluri, obiective si idealuri comune dar au la baza aceeasi religie, masoneria.

Cel mai puternic grup de Magie Neagra Satanica din istoria omenirii "Masters of Illuminati" foloseau acest simbol pentru a se reprezenta (identifica). Deoarece aceste semne se regasesc si in Francmasonerie, putem afirma ca Masoneria este satanica, fiind aproape imposibil ca toate acestea sa fie o coincidenta.

Pentru ca se spune ca lumea in acest moment este condusa de masonerie, mai nou am auzit ca Adrian Nastase ar fi mason, vreau sa stiu si eu cum este posibil ca intreaga lume sa fie dominata de o religie cu idealuri satanice, o religie pe care Biserica nu o accepta, iar masoneria acuza Biserica de primitivism si inchizitorism.

In final, e vreunul dintre voi mason? face parte din vreo fratie de la noi din RO? am si eu o serie de intrebari simple si nevinovate.

| Anonim_Celebru_Anonim_Celebru_1995 a răspuns (pentru HelloKittysweet):

Te ascult, dar te rog nu lasa loc de polemici.

| trezcatalin a răspuns:

Nu e o religie, ci un club in care pot intra oameni de orice religie, mentinand-o!

Dupa ce te documentezi mai mult, si nu pleci capul la prostiile cu satanismul si alte aberatii, trimite-mi un e-mail trez.catalin@yahoo.com