| nuconteazacineesunt011 a întrebat:

Salut TPU! Daca cred ca sunt ateu si nu cred in nici un "zeu, dumnezeu sau vreo divinitate, ce credeti? Tin sa mentionez ca nu-mi pasa ce zic altii de mine vreau doar sa stiu niste pareri.

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Parerea noastra nu prea conteaza atata timp cat e legat de o decizie personala care pana la urma nu face rau nimanui din jurul tau.

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Si? Cui ii pasa? Majoritatea chinezilor sunt atei, in China religia este considerata pericol pentru societate.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Și sunt pașnici, tot Raul lumi a fost făcut de către creștini

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

"Raul lumi a fost făcut de către creștini" e o exagerare: crestinii nu au inventat faptele rele si nu detin monopolul lor.

| RAY a răspuns:

Nu contează ce crezi, daca ești botezat deja ai decis pe toată viata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacî nu îți pasă, de ce vrei să știi părerile altora?

| mentholinks a răspuns:

Nu-i pasa nimanui ce crezi tu, poate nici macar lui Dumnezeu.

| halogen001 a răspuns:

E foarte bine. E un semn de maturitate în gândire.

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel
"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain
"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud
"Credinţa înseamnă să nu vrei să ştii ce este adevărat." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satisfăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan
"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts

| CostinAlamariu a răspuns:

Crezi doar că ești ateu? Dupa cum se pare nici tu nu esti sigur.

| Seba2013 a răspuns:

Esti ateu insa te-ai nascut sa fii social. Intr-un sistem pe care te mulezi, ca vrei ca nu vrei. Trebuie sa intri in sistem si sa actionezi conform jocului. Daca te consideri antisocial, liber sau neutru du-te-n munti. Sau traieste de unul singur. Deci ca sa fii social este o virtute, comunitatea este o necesitate umana, suntem fiinte sociale. Daca vrei sa ne faci sa credem ca este bine sa fim lenesi, tacuti si dezaxati, te uram, pentru ca vrei sa ne paralizezi si distragi, insa in realitate vom da tot timpul de o organizatie sau de cuvantul altora iar noi ramanem tacuti si nevigilenti. O sa te ajunga ziua cand vei vedea ca vei depinde de exterior si universul altora. Nu ai vazut ca partidele se bat pentru coroana si sabie? Este pentru ca vor sa construiasca. Insa lucrul acesta este mult mai profund, pentru ca si unele miscari culturale vor sa iti fie dumnezeu. Vei trai in puterea lor, daca nu esti in stare sa iti pretuiesti cultul.

Si atunci nu vei mai tacea ci vei vorbi, alege, lega si construi binele, ca altfel bestia sau puterea neagra te va manca. Insa daca taci si aveai putere sa vorbesti si sa opresti monstrul si nu ai facut ci ai tacut, este ca si cum ti-ai lasa aproapele in ghearele fiarei, avand sabia la tine.

Atunci si de frica vei sluji unui dumnezeu si il vei adora. Te vei adapta opiniei acelei societati, acelui sistem si te vei conforma ei. Vei da de dumnezeul banului, pantecelui si o legiune de demoni. Iti vor da fiica la produs, te vor exploata, te vor transforma, sclavii, etc. Te vor arunca in foc prin atacuri psihologice, mentale, etc.

Si atunci vei vedea ca intre dumnezei exista un Dumnezeu mai puternic, destept si sfant, si atunci te vei inchina Lui, ca dumnezeii lor te vor dezamagi, imbolnavi, ruina si omora.

Invata sa te exprimi, sa te comunici, sa iti spui vointa si sa te integrezi intr-un colectiv. O sa simti mai multa bucurie daca te incluzi sau apartii unei unitati. Eu spun sa te identifici cu grupele colective sanatoase, pentru ca nivelul macro este un dat, nu poti ramane la nivel de micro.

| raMLesS a răspuns (pentru Seba2013):

Nu te mai droga cumetre, la ce ineptii spui cred ca ai tras tot praful de pe mobila, vezi sa nu faci supradoza ca te duci la doamne doamne.

| SharpEagle a răspuns:

Nu ca esti ateu, ci doar nu poti accepta in sinea ta ca trebuie sa raspunzi altui zeu decat zeului din tine.
Ca cam asa sta treaba...

| BBJHHRUGs a răspuns:

Bun venit in club! happy

| FredericChopin a răspuns:

Parere: va fi vai si amar de tine chiar daca pe lumea asta bu vei pati nimic