| Patrick20061997 a întrebat:

Salut tPU pe tiktok apare tot timpul mesaje și videoclipuri despre chivotul legământului poate spune cineva ce este?

4 răspunsuri:
| EestiSodalane a răspuns:

Chivotul legământului a fost un fel de cutie în care erau tablele legii și care era așezământ al picioarelor Dumnezeului lui Israel. Deci automat asta însemna că acolo era prezența Domnului. Până n-a mai fost.

| Patrick20061997 explică (pentru EestiSodalane):

Pai și oare sa fi găsit sau rămâne un mister cum este și vaticanul

| EestiSodalane a răspuns (pentru Patrick20061997):

Sunt 99.99% șanse să fie distrus. Nu era făcuta din ceva material indestructibil. Era făcută din lemn poleit cu aur. Adică extrem de ușor de distrus, ca orice altceva din lemn.

| KovacsB a răspuns:

Era o statie de emisie receptie prin care Moise comunica cu YHWH Numeri 7:89
Când Moise a intrat în Cortul Întâlnirii ca să vorbească cu DOMNUL, el a auzit vocea Lui vorbindu-i dintre cei doi heruvimi, de deasupra Capacului ispășirii, care este pe Chivotul Mărturiei; așa i-a vorbit El.