| blaksoul12 a întrebat:

Stiati ca sarutul inainte de casatorie e pacat? Chestia asta chiar nu o intelegstraight face. Adica cei care credem in Dumnezeu ar trebui sa stam toata ziua in biserica, altfel sigur cadem in vreun pacat. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Hai sa zicem ca nu e pacat. Desi este. Pentru ca tine de relatia fizica, care iti e ingaduita doar cu cea care iti e nevasta. Dar hai sa zicem ca nu e. Sti ce se intimpla? Nu e greu ca de la un sarut sa ajungi sa te culci cu ea. De fapt totul porneste de la simpla stringere de mina. E vorba de efectul produs. La un moment dat nu te vei mai multumi cu atit, si vei vrea sa o iei la brat, mai apoi la fel, vei vrea sa o imbratisezi, iar mai apoi sa o saruti, dupa aceea sa o atingi in zonele intime, si apoi sa o vezi dezbracata, iar apoi sa te culci cu ea. E ca un tobogan pe care iti dai drumul din momentul in care ai pornit pe relatia fizica. Si e doar chestie de timp pina sa ajungi la capat. Asa ca, lasa sarutul doar pentru aceea careia ii e destinat. Se poate! Eu ani de zile am trait fara, si nu am murit. Si da, am stat foarte mult in Biserica, dar nu pentru ca mi-a fost impus, ci pentru ca am descoperit dragostea lui Dumnezeu, dragoste care poate impini orice nevoie, chiar si acea de a da si primi saruturi. Pur si simplu acest lucru nu conta pentru mine! Si eram si sunt omul care nu poate daca nu are pe cineva de sex opus prin preajma. Insa Dumnezeu m-a ajutat si ma ajuta sa ma axez pe lucrurile cu adevarat importante.

| Allrc24 a răspuns (pentru cristi202):

Felicitari ai vot. un raspuns intelept

23 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mrjohanys a răspuns:

In Biblie unde scrie asa ceva?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Omorati femeile care nu sunt virgine in ziua nuntii Deuteronom
22:20-21~
20Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s-a gasit fecioara,
21sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate, si sa moara, pentru ca a savîrsit o miselie în Israel, curvind în casa tatalui ei. Sa curati astfel raul din mijlocul tau.

| mrjohanys a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Ce religie esti? sper ca nu te superi

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru mrjohanys):

Non religios ateu

| mrjohanys a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Si atunci cum studiezi (sau o stii) Biblia?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru mrjohanys):

Am studiato mam oprit

| mrjohanys a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Si ce ai gasit asa gresit in ea?

| JohnTheLittle a răspuns (pentru mrjohanys):

Pai ca sa fii ateu eu zic ca trebuie sa studiezi diferitele religii ale lumii si sa te convingi intr-adevar ca nu exista nici un dumnezeu.

| unbaiatanonim a răspuns:

E pacat deoarece dumnezeu vrea sa ne tina ca niste sclavi in bisericile lui, altfel nu ii convine. Crede-ma, devine extrem de gelos cand acorzi atentie altcuiva decat lui sau rugaciunii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Pai normal doar El ne-a creat..tot ce avem mai bun exista datorita Lui deci macar acolo putin timp trebuie sa ii dedicam si Lui

| Allrc24 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

"Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ. Să nu te închini înaintea lor, şi să nu le slujeşti; căci Eu, DOMNUL, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc fărădelegea parinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc; şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele". Această poruncă este împotriva creării unui idol, o reprezentare vizibilă a lui Dumnezeu. Noi nu putem crea nici o imagine care să-L descrie perfect pe Dumnezeu. Să-ţi faci un idol care să-L reprezinte pe Dumnezeu înseamnă să te închini unui dumnezeu fals."

Si Domnul este gelos pe buna dreptate caci El ne-a creat cu mainile Sale El a oranduit toate legile naturii deci merita recunoastere si cel mai important ne iubeste. tu ai fi multumit daca cineva de exemplu daca prietena/sotia ta ar face ochi dulci altuia cand tu o iubesti enorm si te straduiesti sa faci in asa fel incat sai fie bine.nu iti pica bine nu? si pe buna dreptate e dreptul tau.

http://www.gotquestions.org/romana/gelos-Dumnezeu.html

| unbaiatanonim a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, el nu cere putin timp, el vrea tot timpul nostru, suntem obligati sa mergem la biserica [,] ca altfel o sa avem mai probleme pe lumea cealalta oh go on

| anonim_4396 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Ba nu ne cere tot timpul nostru..aberezi..scuzama..dar asa e..la biserica nu trebuie sa mergi frt des doar cand sunt sarbatori..nimeni nu te pune sa mergi in fiecare duminica.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru anonim_4396):

Las-o moarta. Esti o cauza pierduta. Dupa ce mori o sa fii tare dezamagit ca nu ne-ai ascultat pe noi, ateii. Aveai o viata mai libera. Nu incerca sa te minti singur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Mai bine zis u esti o cauza pierduta..Pacat de tine! De acum nu mai am ce sa iti raspund ca vad ca nu am cu cn..Si daca esti ateu si nu ai treaba cu religia dc tot intri aici? Doar ca sa batjocoresti religia? Tu chiar nu ai nici un Dumnezeu. drum bun si cale batuta

| unbaiatanonim a răspuns (pentru anonim_4396):

E vreo problema? Sunt ateu si imi exprim opinia despre religie. cre(s)tinule tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Mersi pentru compliment avand in vedere ca eu nu te-am jignit..in fine. tu nu ai nici un argument concret despre opiniile tale..deci mai bine taci

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Bine (P/B)ula. Este! Oare de ce a uitat mamicuta ta sa isi ia anticonceptionalele?

| Danielcristian a răspuns:

Sarutul inainte de casatorie nu e pacat, cine te-a informat e greseala, pacat e sa te culci cu vreo persoana inainte de casatorie.

| madalina2222 a răspuns:

Nu stiu nu am auzi de asa ceva. ear biserica ortodoxa nu-ti cere ca in fiecare zi sa fii la biserica daca nu esti preot iti traiesti viata si duminica si in sarbatori sa meri la biserica dar sunt uni oameni care folosesc legea veche a lui Moise si uita de legea cea noua a lui Iisus