| anonim_4396 a întrebat:

stie cineva de ce Rastignirea Domnului este inaintea Nasterii?:d

22 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Salut TPU. stie cineva de ce Rastignirea Domnului este inaintea Nasterii?==ce ai vrut să întrebi de fapt?

| justmisterious a răspuns (pentru MMihai):

Daca citeai comentariile de mai sus iti dadeai seama ca ma refeream din punct de vedere calendaristic

| MMihai a răspuns (pentru justmisterious):

Copii se nasc în toate lunile anului.
Despre ăsta se zice că s-a născut pe 25.12., chestie posibilă. Problema ciudată este cea legată de răstignire.
Aici pot fi făcute comentarii.
Nu au putut stabili cu exactitate în ce an a fost răstignit.
În consecință nu s-a putut stabili o dată a morții prin răstignire. De aceia Paștele este ceva variabil în lunile aprilie - iulie.
Nu pricep ce este neclar pentru tine, aici.
Altele sunt neclare, și discutabile, dar depășesc răspunsul la această întrebare.

| danay72 a răspuns:

Pe 14 nisan anul 33en, Isus a murit pentru noi, iar acesta corespunde cu lunile martie-aprilie, anul acesta fiind pe 26martie, data la care crestinii adevarati de pe tot globul isi amintesc de moartea sa si aceasta pentru ca asa a zis Isus.Luca22:19,20

| relian a răspuns:

Creestii astia au pus si ei sarbatorile asa cum au avut loc, probabil ce le iesit prima data la gragerea la sorti aia au pus. Dupa cind samai ivit o sansa un loc peste care sa intre ei, adica sa suprapuna sarbatoarea lor peste o alta care era cunoscuta.Asa daca pui o sarbatoare asa intr-o zi banala nimeni nu prea te baga in seama.Deci ei daca faceau chestia asta fii sigur ca nici cucu bau nu m, ai stiau de ei.Lumea avea sarbatorile lor iar crestinii li s-au bagat in suflet iau sufocat cu povestile lor.Si uite asa s-a intamplat care cum a putut sa introduca.E vorba de marketing afaceri chestii trestii, papura.

| milan9 a răspuns:

Simplu! Ciclul sărbătorilor din timpul anului ("anul bisericesc") începe pe 1 septembrie, nu pe 1 ianuarie. Această serie a sărbătorilor are propria sa ordine, fără să fie tributară vechilor calendare precreştine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai oameni buni. Voi ganditi inainte de a posta? Nu va dati seama ca nu s-au intamplat in acelasi an? de exemplu: Nasterea a avut loc in anul 0, iar Invierea cu 30 de ani mai tarziu!

| Calininio a răspuns:

Pentru ca a fost in ani diferiti raised eyebrows?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Calininio):

Asa este, dar totul trebuie sa aiba o cronologie clara, nu? Mai intai te nasti, iar apoi mori. Nu invers. Asta este inca o dovada ca sarbatorile acestea crestine, de fapt nu au legatura cu crestinatatea.

| Al99 a răspuns:

Ce ai fumat?

| justmisterious a răspuns (pentru Al99):

Esti tont/toanta?

| Al99 a răspuns (pentru justmisterious):

Cred ca te referi la tine, si ca este posibil.

| justmisterious a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri (celor care intr-adevar au fost in stare) dar astazi m-am lamurit cum ebig grin. L-am intrebat pe profesorul de religie si mi-a "dezvaluit" ceva evident care sincer nu mi-a sarit in ochilaughing, rastignirea are loc dupa 30 si ceva de ani, deci e logic

| amvazuto a răspuns:

Poi pentru a ca intai la rastignat si apoi s-a nascut logic!

| justmisterious a răspuns (pentru amvazuto):

laughing s-a "rastignat" asa-i? du-te si culca-te ca ai o logica mai mult decat penibila, adica tu mai intai mori si pe urma te nasti, nu?laughing

| Esperança a răspuns (pentru justmisterious):

Răspunsul lui/ei era ironic. Şi are dreptate. Sărbătorile astea nu au nici o rânduială...vai de noi!

| Esperança a răspuns (pentru justmisterious):

Dar tu în august nu sărbătoreşti prima dată Adormirea Maicii Domnului, iar apoi în septembrie Naşterea ei?
Aici vezi vreo logică?

| justmisterious a răspuns (pentru Esperança):

Tocmai aceasta nepotrivire o remarcasem si eu:d

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru Esperança):

Anul bisericesc începe la 1 septembrie, bambina! Şi atunci totul capăta sens!

| Esperança a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Orice ai spune, orice ai face, totul e anapoda.
An bisericesc auzi...am aruncat şi eu o privire şi mare mi-a fost mirarea să aflu că voi ştiţi şi când a creat Dumnezeu omul " 1 septembrie este ziua în care Dumnezeu a început crearea lumii" deja mi s-a aplecat de la atâtea minciuni gogonate!

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru Esperança):

Ce ţi s-a aplecat, că mai făcut curios? Eşti băiat?