| Angeloxd a întrebat:

Salut voi credeti in bucatica asta de biblie ce ne-a mai ramas?
Eu vad biblia ca pe cea mai mare manipulare din toate timpurile.
Initial biblia continea mult mai multe carti decat acum, dar le-au eliminat si au ramas doar alea care le convenea.
Cartea lui enoch e interzisa de exemplu.
Va rog nu confundati crezutul in biblie cu Credinta in Dumnezeu.
Eu il vad pe Dumnezeu ca pe o energie primordiala, care e parte a universului din cele mai vechi timpuri.
Dar nu accept biblia de astazi ca si cuvantul lui Dumnezeu. Biblia e facuta de oameni, a fost procesata si inteleasa de creiere limitate de om de pe vremuri.
Si culmea ca scrierea bibliei nu continua si astazi, ceea ce e ciudat.
Voi ce parere aveti?

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu sunt convinsa ca Biblia e cartea Creatorului existentei.

| RAY a răspuns:

Repet nici o religie nu îl reprezintă pe Dumnezeu, toate au același baza banii, vezi secte create pe baza unor versete, ceea ce mi se pare aberant, tradiția nu reprezintă Biblia

| sierra1 a răspuns:

" Angeloxd: Salut voi credeti in bucatica asta de biblie ce ne-a mai ramas?"

corect, pari un om al zilelor noastre, integru și pe picioarele lui

| 1onur a răspuns:

Credința în Dumnezeu nu se discută, nu se negociază, nu se arată. Ori o ai cu Adevărat în inima și sufletul tău ori nu o ai atâta tot. Nimeni nu este de judecat și de o are și de nu o are.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

"Initial biblia continea mult mai multe carti decat acum,"
Acestea fiind?
"dar le-au eliminat si au ramas doar alea care le convenea."
Convenea cui?
"Cartea lui enoch e interzisa de exemplu."
Serios? Să mori tu?
Și ce se întâmplă dacă te duci acum la bibliotecă să ți-o cumperi? Trimite BOR serviciile secrete să te tortureze? Te trimite Teodosie în Siberia?
"Va rog nu confundati crezutul in biblie cu Credinta in Dumnezeu."
Cum ai putea "crede în Biblie"?
"Eu il vad pe Dumnezeu ca pe o energie primordiala,"
Definește "energie".
"care e parte a universului din cele mai vechi timpuri."
Dacă e "parte a universului", cum naiba l-a mai creat? Iar dacă nu l-a creat, de ce îi spunem Dumnezeu?
"Si culmea ca scrierea bibliei nu continua si astazi, ceea ce e ciudat."
Nu mai continuă de două mii de ani, ceea ce nu e deloc ciudat.
"Voi ce parere aveti?"
Că ai pus cea mai idioată întrebare de când există site-ul.

| Angeloxd explică (pentru MeisterSchnitzel):

Mars in mm de satanist infect.
Te dai mare destept si esti un prost.

| T0Teu a răspuns (pentru Angeloxd):

Asa raspunzi cand vezi ca altii au dreptate si nu mai ai ce spune. Tipic laughing

| EestiSodalane a răspuns:

Nu, Biblia n-a continut mai multe carti. Iti sugerez sa te documentezi mai mult despre canonul biblic. Eu am cartea lui Enoh. Nu a fost interzisa din Biblie. Pur si simplu n-a ramas in Canon, decat in biserica Etiopiana. Cartea lui Enoh si altele sunt recomandate de citit in privat si nu se contrazic absolut deloc cu ce e in Biblie. Iar Biblia in sine e o revelatie a Duhului Sfant și Duhul Sfant poarta Biserica spre intelegerea Scripturilor. Iar cand zici ca Biblia e o manipulare la ce te referi? Biblia a început prin a fi Nomos-ul poporului israelitean, adică modul lor de viață cuprins în Pentateuh. Așa cum toate celelalte popoare din lume aveau modul lor de viață, ritualurile lor, legile lor, religia lor așa și poporul israelitean le avea pe ale lui. Deci cum poti sa zici ca e "manipulare"? Toate religiile din lume au fost "manipulare"? Pentru ca nu asta spune consensul oamenilor de stiinta care studiaza aceste religii.

| kalasnicov22 a răspuns:

Cred cam acelasi lucru.Biblia este o adunatura de povestiri evreiesti culese, furate si insusite de evrei.
Divinitatea exista in noi si in tot ce ne inconjoara.

| gaminator a răspuns (pentru kalasnicov22):

Daca ar fi fost o colectie de povesti, atunci nu ar fi fost cea mai acreditate si verificata carte din intreaga Antichitate. Ba chiar mai mult, Hristos, ar fi trebuit sa fie un personaj in "povestea" lor, daca toate profetiile erau fabricate.

| gaminator a răspuns:

Ceea ce spui niciun sens. Cartile care sunt prezente astazi in Biblie sunt cele scrise de catre persoanele reale care au luat parte la cele vazute, adica de catre martori. In plus, daca "dumnezeu" asa cum il descri, ar fi fost energie, atunci nu ai putea sa il cunosti, nefiind fiinta si persoana. Si nu ar avea sens, deoarece energia nu creeaza, ci ea este doar o manifestare a materiei. Deci o alta problema pe care inca nu ai rezolvat-o cu dumnzeul asta al tau, este cum a aparut materia daca ea nu este creata? Nu poti obtine ceva din nimic.

| kalasnicov22 a răspuns (pentru gaminator):

Asa-zisul dumnezu biblic din VT chiar a existat, Yhwh a trait in miljocul poporului sau, avea un cort, primea zilnic doi miei, vin si azime cica jertfa.Jertfa trebuia sa fie fara cusur ca altfel facea ca toti dracii.
A ucis documentat peste 20.000.000 de oameni.
Suferea de depresie si avea ceva probleme la mansarda "iute la manie".
Din fericire nu a avut nici cea mai mica legatura cu adevarata divinitate.
"Cu excepţia pielii, animalul este jertfit în întregime lui Dumnezeu prin foc."
Gratarul l-a inventat chiar YHWH, miros placut inaintea lui Dumnezeu.