| Shadow136o a întrebat:

Am o întrebare... Legat de Judecata de Apoi, se "cântăresc" faptele de la câti ani? De când erai mic pana ce ai murit sau de la o anumita vârstă? Mulțumesc frumos celor ce vor răspunde!

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Faptele se "cantaresc " de la "maturizarea" spirituala care depinde de la persoana la persoana si Dumnezeu hotaraste "cand" cineva devine matur spiritual.

| doctorandus a răspuns:

Teologia catolica ne invata ca varsta ratiunii este de sapte ani. Pana la sapte ani poti face orice pacate, ca oricum nu se pun.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un videoclip umoristic pe TEDex în care o dră de 7 ani află că de la acea vârstă încep să i se numere păcatele, părinții ei fiind catolici.

| Shadow136o explică (pentru sadrian46):

Și asa e?

| sadrian46 a răspuns (pentru Shadow136o):

Am citit de copii ceva mai tineri, chiar care au comis o crimă. Pare-se că le-a plăcut. Așa că mi-e greu mie să declar cum e în general.

| Celcestietot a răspuns:

De la absolut orice vârstă până când ești luat de pe pământ de moarte. Spune în Biblie că și cei mici vor sta in fata scaunului judecății / scaunelor judecății. Citește Apocalipsa după Ioan pentru mai multe informații.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

2Corinteni 5/10: "Caci toți trebuie sa ne înfățișam înaintea scaunului de judecata al lui Hristos, pentru ca fiecare să-și primească răsplată după binele sau răul, pe care-l va fi făcut când trăia in trup.
Cred ca inca e valabil acest verset pentru toți oamenii.

| Mircea08 a răspuns:

Modul in care tu pui problema vizeaza pe cei care nu sunt crestini, adica cei care vor sa se mantuiasca respectand Legea. Aceia, intr-adevar fac pacate ori de cate ori incalca legea indiferent de varsta.
Crestinii sunt scosi de sub Lege la botez si tot atunci le sunt iertate si pacatele facute pana in acel moment:
" Iar Petru a zis către ei: Pocăiţi-vă şi să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, şi veţi primi darul Duhului Sfânt."
(Faptele Sfinților Apostoli – 2/38)
"Şi acum de ce zăboveşti? Sculându-te, botează-te şi spală-ţi păcatele, chemând numele Lui."
(Faptele Sfinților Apostoli – 22/16)
Le mai sunt iertate pacatele si atunci cand se pocaiesc, cand hotarasc sa traiasca potrivit invataturii crestine (Noul Testament, sau Evanghelia) :
"Deci pocăiţi-vă şi vă întoarceţi, ca să se şteargă păcatele voastre,"
"Acum voi sunteţi curaţi, pentru cuvântul pe care vi l-am spus."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 15/3)
(Faptele Sfinților Apostoli – 3/19)
Spuneam ca la botez sau atunci cand se pocaiesc oamenii sunt scosi de sub Lege :
"Caci pacatul nu va avea stapanire asupra voastra, fiindca nu sunteti sub lege, ci sub har."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 6/14)
Prin urmare unde nu este Lege nu este nici calcare de Lege deci nici pacat (pacatul este calcarea de Lege)
Cei care nu inteleg asta, raman sub Lege, ceea ce inseamna ca nu sunt crestini, s-au indepartat de Iisus :
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)
"Pentru că din faptele Legii nici un om nu se va îndrepta înaintea Lui, căci prin Lege vine cunoştinţa pacatului "
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – (3/19-22)
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)
Deci solutia este crestinarea. O alta modalitate de a scapa de pacate nu este. De aceea a venit Iisus, pentru ca sa ierte pacatele celor care il urmeaza (care traiesc potrivit invataturii Lui)
Prin urmare, ceea ce spun unii "nu este om fara pacat", este o minciuna. In Evanghelie crestinii sunt numiti sfinti, si ei nu vor merge la judecata de apoi ci vor intra in imparatia cerurilor imediat dupa moarte :
"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/16-18)
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)

| Shadow136o explică (pentru Mircea08):

Și... Pentru iertarea păcatelor poate fi făcut un pomelnic în care sa scriu la urma "Doamne Dumnezeul Nostru, te rog iarta-mi păcatele ce le-am practicat si voi încerca să nu le mai fac. Doamne te rog iartă-mă!" e bine asa? Dumnezeu iartă și cel mai mare păcat daca te spovedești și împărtășești și printr-un pomelnic?

| Daniel323 a răspuns (pentru Mircea08):

Iertarea pacatelor prin har a fost doar o reclama pentru paganii care erau invitati sa treaca la crestinism.
Puteau sa-ti tina aceleasi sarbatori pagane, duminca, 25 dec etc plus mantuire la pachet prin "sacrificiul "lui Iisus.
Iisus stia ca o sa invie oricum dupa 3 zile, ce sacrificiu mai este acela nu stiu.Altii au suferit de sute de ori mai mult (inchizitia de exemplu)si nu s-a mai facut atata caz.
Mitul lui Iisus nu o sa dispara curand deoarece are priza la un anumit tip de public, exact ca manelele.

| Mircea08 a răspuns (pentru Shadow136o):

Nu este bine si nici rau, doar ca nu ti se vor ierta pacatele.
In ce priveste spovedirea, Iisus spune :
"Iar fapta lui însuşi să şi-o cerceteze fiecare şi atunci va avea laudă, dar numai faţă de sine însuşi şi nu faţă de altul. Căci fiecare îşi va purta sarcina sa."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 6/4, 5)
Altceva Iisus nu mai spune, prin urmare orice altceva stii, ai aflat de la oameni care NU CUNOSC INVATATURA CRESTINA, adica invatatura lui Iisus (Evanghelia )
Despre pomelnic nici Dumnezeu si nici Iisus NU SPUNE ABSOLUT NIMIC! Ceea ce stii in legatura cu asta stii de la oameni care nu cunosc Evanghelia
Scrie in schimb, ca nu exista crestini care sa nu cunoasca invatatura crestina deoarece invatatura crestina este un mod de a trai, iar cel care nu traieste crestineste (pentru ca nu stie cum ) nu este crestin. Mai scrie ca NUMAI crestinii slujesc lui Dumnezeu deoarece numai ei stiu cum. Si mai scrie ca fiecare slujeste ori lui Dumnezeu ori diavolului si nu exista o a treia varianta. Cei care slujesc la doi stapani slujesc de fapt diavolului deoarece incalca porunca "sa nu slujesti la doi stapani.
A fi crestin nu inseamna a apartine unei biserici care spune despre ea ca este crestina. A fi crestin inseamna a trai potrivit invataturii crestine
"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Daniel323):

Tu confunzi catolicismul și ortodoxia, cu Creștinismul. Sunt total diferite!

| Daniel323 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Nu confund nimic. Orodocsii, catolicii si altii sunt sectanti desprinsi din iudaism si cred in mitul lui Christos.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu exista o varsta, exista din momentul in care esti constient ce faci, si ce consecinte are acea fapta. Hristos sterge acea lista, prin sangele Sau varsat pe cruce, acea lista este rupta si uitata, prin mantuire, prin har, nu prin fapte.
Efeseni 2:8-9: ''Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă; şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu; nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.''

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Acest verset se referă la Faptele Legii, nu la faptele din viața omului, sunt noțiuni total diferite. Și cum "se șterg de pe listă", dacă vom fi judecați după fapte?! În biblia sau cultul tău doar anumite versete se iau în considerare?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Desigur ca vom fi judecati, dar, daca ai fi citit in profunzime noul testament, ai fi observat ca sunt doua judecati.
Judecata celor necredinciosi, unde isi vor lua pedeapsa pentru iad.
Si judecata celor credinciosi unde isi vor lua rasplata pentru rai.
1 Corinteni 3 '' Caci nimeni nu poate pune o alta temelie decat cea care a fost pusa si care este Isus Hristos.

12. Iar daca cladeste cineva pe aceasta temelie aur, argint, pietre scumpe, lemn, fan, trestie,

13. lucrarea fiecaruia va fi data pe fata: ziua Domnului o va face cunoscut, caci se va descoperi in foc. Si focul va dovedi cum este lucrarea fiecaruia.

14. Daca lucrarea zidita de cineva pe temelia aceea ramane in picioare, el va primi o rasplata.

15. Daca lucrarea lui va fi arsa, isi va pierde rasplata. Cat despre el, va fi mantuit, dar ca prin foc.''

Dupa cum vezi, ceea ce facem aici, pe pamant, va determina modul in care ne vom petrece viata in rai, pentru ca nu vom mai mari rasplata, daca sa zicem ca as fi putut castiga 900kg de aur, daca as fi trait frumos in ascultare de Dumnezeu, si eu am trait in contradictie si in pacat, ai voi lua 10 grame din acel aur, cu acela voi ramane pe veci, voi fi mantuit, dar imi voi pierde rasplata, si darurile pe care le-as fi primit de la Dumnezeu, daca l-as fi ascultat. Nu, nu va fi nimeni trist in rai, dar este ca atunci cand termini liceul, si nu iei bac-ul. Sau atunci cand termini facultatea, dar nu iti ajunge media ca sa te inscrii in doctorat, si ramai cu licenta. Nu se pune problema sa traim cum vrem noi, in rau, si sa nu platim in nici un fel.

| Florin9Florin9 a răspuns:

De când ne-am născut până când vom muri, dar se va ține cont de discernământul pe care l-am avut, de exemplu a lovi pe cineva cu o piatră în cap când aveam 2-3 ani și nici nu prea știam ce fac nu e același lucru cu dacă aș lovi acum.

| Helper07 a răspuns:

Nu se cantareste nicio fapta, daca iti predai viata lui Isus El te va ierta de greselile tale si vor ramane doar faptele bune.

| Kandia15 a răspuns:

Faptele nu te mantuiesc.

| danut a răspuns (pentru Kandia15):

Intr-adevar faptele nu mantuiesc DAR vom fi judecati in urma CONSECINTELOR faptelor noastre.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Vom fi judecați după fapte: răutate, ignoranță, ipocrizie, cinism, ...etc. Faptele Legii se referă la tradiții, obiceiuri și practici religioase, adică atunci când faci ceva pentru că așa se face, sau ca să arăți că ești un credincios practicant. De aceea Faptele Legii nu aduc mântuirea.

| leo59 a răspuns:

Fraților! Multe răspunsuri sunt paralele cu întrebarea. Omul căutător de adevăr a întrebat cum se iartă păcatele și despre păcatele tinereții, ale copilăriei care sunt altceva decât atunci când ești un matur responsabil. Dragă întrebător! Deduc că acum ești un creștin care vrei să pui rânduială sufletului tău și bine faci. Păcatele se iartă prin pocăință, post, ( mâine începe postul Adormirii Maicii Domnului), rugăciune, marturisirea păcatelor (Iacov 5) către pr. duhovnic care are ac. putere de a dezlega păcatele de la D-l Iisus Hr. ( Ev. Ioan 20, 20) după care dacă primești Trupul și Sângele Mântuit. te unești cu el spre viața veșnică. Ac pocăință tr. făcută mereu, caci omul mereu greșește. Păstrându-te în har poți să ajungi la o anumită desăvârșire, dar noi nu știm asta șinu tr să ne mândrim că suntem deja mântuiți, cum zic sectarii. Mereu să fim smeriți, căci mereu păcătuim și mereu să ne pocăim prin metodele enumărate.Nu te lua dupa toate părerile celor care s-au rupt de Biserică și interptrtează Evanghelia după capul lor. Afară de Biserică al cărui cap este Iisus Hristos nu este mântuire. Domnul să te binecuvinteze. S-auzim de bine.