| Lemmy a întrebat:

Am o mica nelamurire si sper sa ma ajutati. Am fost botezat crestin ortodox dar neg existenta unui "Dumnezeu". Ei bine..Cum devin ateu? Ma refer in acte sau ceva de genul asta. Eu teoretic sunt ateu, dar ce trebuie sa fac sa devin ateu legal (sa nu fac religie la scoala de exemplu). Astept raspunsuri :3

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Esti ateu prin simplu fapt ca nu crezi in existenta lui Dumnezeu, punct.

NOname
| NOname a răspuns:

Eşti ceea ce simţi pe moment că eşti. Botezul nu are nicio relevanţă (te-a întrebat cineva? te-au "înrolat" de mic şi inconştient, când nici măcar nu-ţi puteai da acordul).

Nu e nevoie de niciun act ca să-ţi dovedeşti apartenenţa (non)religioasă. Este ceva personal şi intim (deşi nebunii au suit-o în şcoli, Constituţii şi treburi, mai ales bugeturi, de stat).

Nu e ceva static (şi oficial - bătut în cuie), se poate schimba oricând şi ori de câte ori simţi nevoia, odată cu gândurile şi stările tale de moment.

| doctorandus a răspuns:

Pui parintii sa dea cu plaivazul la scoala ca esti ateu si gata.

| Thunderstruck a răspuns:

Spune-mi si mie in ce acte este trecuta religia.

| RAY a răspuns:

Nu stiu ce sa mai spun vad ca ai cont nou, cred ca esti trool si nu ai ce face acasa pacat ca asa va traiti voi viata pacat

| Mădă0611 a răspuns:

Asta e ca si cum la un an sau doi, faci o promisiune din aia pinkie nu stiu cum si intrebi cum poti s-o anulezi. laughing
Botezul e o vrajeala, poti sa fii ateu si dupa ce te boteaza toate religiile si sectele crestine.

| dragos9234 a răspuns:

Esti ateu indiferent daca ai fost botezat sau nu atat timp cat negi existenta lui Dumnezeu.

| Lemmy explică (pentru dragos9234):

Mersi tuturor de raspunsuri, faza cu scoala nu e pentru chiul ca oricum stau degeaba dar a fost primul exemplu care mi-a venit. Oricum, sunt un ateu convins si nu dau doi bani pe cum s-a format lumea sau cum a aparut omul.Las asta in seama altora carora le pasa.Botezul a fost doar un amanunt, nu m-am referit la el ca si la o obligatie de a fi crestin. Eram doar curios daca trebuie sa fac ceva anume, gen sa completez o foaie si sa o dau cuiva.Acum am inteles tot ce trebuie asa ca va multumesc din nou pentru raspunsuri happy

| ErrorFound a răspuns:

Pleci pur-si-simplu de la ora, la fel cum fac si musulmanii. Poti fi si ateu nedeclarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Asta e chiul draga, iar chiului se plasteste, cu medie scazuta, si poate chiar repetenta, deci nu as avea pretentia sa chiuleasca, daca ai lui nu-l lasa la religie steie la ora ca nu moare o ora pe saptamanalaughing

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand eram in scoala venise la religie un profesor suplinitor si inainte sa inceapa ora ne-a spus ca "Cine nu vrea sa stea poate sa plece". Am fost primul care a iesit si dupa mine a venit toata clasa. Am stat o ora pe hol toti. laughing

| Miauti a răspuns:

Vrei sa ti trag la imiprimanta un buletin in care sa scrie ca esti ateu?
Nu conteaza ca esti religios sau ateis sau ''oznesti' NU ITI trebuie un certificat.'
Daca tu simti ca religia nu te reprezinta o poti schimba, NU iti tr aprobare de la BISERICA. Daca vrei sa fi ateu NU iti trebuie aprobare de la X ulescu

| Kalla a răspuns:

Doamne parca muriti daca sunteti botezati. Daca nu credeti in Dumnezeu ar trebui s fiti indiferenti la "o baita cu cateva rugaciuni"

| celceeste a răspuns (pentru Kalla):

Daca i-ar boteza Isus cel viu, si nu sarlatanul de popa care e cu ochii pe portofelul nasului si curul nasei, fi sigur ca nu s-ar opune nimeni.
Dar cred ca este degradant sa fi "botezat" de unii pe care Isus ii numea ca sunt servitorii Mamonei!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

In fata cui trebuie sa te justifici_? Botezul pe care zici ca-l ai oricum nu este valabil, nu a fost facut conform Bibliei, (oricum nu crezi in ea ), asa ca stai linistit, nu esti legat de nimic, crezi, ca nu vrei sa crezi in existenta lui Dumnezeu, dar in subconstientul tau, nu a fost dintotdeauna acest gand, si chiar daca ai ajuns la aceasta concluzie, vrei, nu vrei, tot lui Dumnezeu ii datorezi viata, dar El nu obliga pe nimeni sa-l iubeasca, sa creada in existenta lui si sa-i fie supus. Esti tu dragule liber sa alegi. Cat despre oameni, fii pe pace ca putini vor fi interesati de binele tau, eu sincer iti scriu, ca esti semenul meu, si-mi pare rau daca respingi sfatul celui mai mare om care a trait vreodata pe pamant, adica sfatul lui Isus care prin tezele predicii de pe munte, a scos in evidenta bazele vietii vesnice pe un pamant nou transformat in paradis, unde nu v-a mai exista nedreptate, ura, dispret, boala, suferinta si moarte, noua guvernare ce va fi, v-a rezolva problemele omenirii, de ce sa nu fii si tu printre cei ce cu bucurie vor zice :cu ajutorul lui D-zeu cel in care nu credeam odinioara, am invins, si iata-ma vreau sa fac voia celui caruia ii datorez viata?

| Lemmy explică (pentru PorumbRodica1965):

Pentru ca eu pretuiesc viata si nu moartea. Nu vreau sa traiesc cu gandul ca doar dupa moarte pot "trai" cu adevarat. Nu cred in minuni, ci in fapte. Un om ranit grav in urma unui accident nu traieste prin minune, ci traieste datorita medicilor, care s-au pregatit ei insusi toata viata, nu le-a dat "Dumnezeu" nimic. Oricum, repet ca si in commentul anterior : Eu doar am dat niste detalii care mi s-au parut mie importante, dar asta nu inseamna ca sunt. Nu am vrut ca botezul pe care l-am mentionat sa reprezinte o anumita legatura inrte mine si religie, de asemea repet : RELIGIA A FOST UN SIMPLU EXEMPLU PE MOMENT, eu oricum nu fac religie la scoala pentru ca nimanui nu ii pasa dar nu asta e ideea, pe mine ma interesa daca acea "scrisoare" pe care o duc la scoala sa nu fac religie trebuie sa o mai dau cuiva sau ceva de genul. Am inteles ca am fost prost si ca nu e niciun document in care e specificata religia asa ca nu mai lasati comentarii aiurea, va faceti singuri de ras din moment ce mi-am dat seama unde am gresit. Multumesc din nou pentru comentarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da de ce nu vrei sa inveti religie? stii atat de multe incat nu mai e cazul? cunosti oamenii atat de bine incat nu te intereseaza sa-i cunosti mai bine? ti-e lene asa cum le e altora sa faca spot, si vin cu scutiri de la medic? un motiv serios ceva ai? ca daca religia e un obiect de scoala.numai lenea si prostia te pot indemna sa nu vrei sa o cunosti cat de cat.io am invatat despre credinta si viata triburilor salbatice, in padurea tropicala. viata lor fiind legata strict de padurea in care traiesc, ei cred.si cred si eu in ce cred ei, fiindca e viata lor si nu e treaba mea sa neg temelia pe care ei isi construiesc vita.tu nu crezi.de acord.dar nici nu vrei sa stii? asta e ciudat.un om informat e un om puternic.iar ateii sant destepti, rationali, si teligenti.da acuma vad ca doar unii sant asa. unii nu vor.le e lene, ori frica.

| Essencest11 a răspuns:

Ca sa scapi de religie la scoala, trebuie sa aduci o scrisoarea unuia din parinte cum ca nu e de acord sa faci religie. In rest nu cred ca poate fi trecut chestia asta in acte.

| benny34 a răspuns:

Fugi la somn ca ai nevoie clar

| Robery568 a răspuns:

Nu poti fi ateu in acte, dar oricum ateu sunt convins ca nu esti, sunt sigur ca de multe ori de te-ai gandit ce a creat omul si posibil sa ajungi la idea existentei acelor "extraterestri".