| MrAM a întrebat:

Salutare! Am si eu o nelamurire.
Astazi am experimentat o situatie mai tensionata si sunt curios ce parere mai au si alte persoane in legatura cu asta.
Am o sora casatorita religios si urmeaza sa stabileasca data cand sa-si boteze copilul.
In timpul discutiei unde erau prezenti mai multi membrii ai familiei, sotul lui sora-me a zis ce rost are sa faca botezul ca e o mare porcarie, parerea lui. (au fost pareri pro si contra). Sora mea vrea sa-l faca si oarecum a stricat vib-ul unor persoane si s-au certat oarecum pe tema asta.
Sora mea nu se considera ea mare credincioasa insa ii aduce un comfort spiritual botezul copilului.
Sotul ei nu practica insa s-a casatorit religios "de gura lumii" si considera ca ar fi mai bine sa decida copilul cand creste mai mare ce religie vrea el sa fie. Insa nu a adus in discutie pana in momentul de fața. Si din punctul meu de vedere e si o chestie de orgoliu ca nu prea are de ales in decizia asta si se simte "obligat". Voi ce parere aveti?
Cine considerati ca e nedreptatit?

Răspuns Câştigător
| valentin305 a răspuns:

Copilul ar trebui botezat pentru liniștea mamei, iar după aceea ar fi liber să își aleagă singur religia când va fi capabil. E doar un botez, nu se mută în biserică pentru tot restul vieții. (părerea mea) În plus, odată botezat asta nu înseamnă că va trebui sa meargă la biserică des.

32 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

S-o lase sa-l boteze. Si-asa botezul nu are nicio insemnatate obiectiva. Are doar insemnatate subiectiva, pentru credinciosi.

| MrAM explică (pentru doctorandus):

La parerea asta cred ca a ajuns si el.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

"S-o lase sa-l boteze. Si-asa botezul nu are nicio insemnatate obiectiva. Are doar insemnatate subiectiva, pentru credinciosi."

Sa-l lase sa nu-l boteze. Si-asa "nebotezarea" nu are nicio insemnatate obiectiva. Are doar insemnatate subiectiva, pentru atei.

Care-i diferenta?!

| MrAM explică (pentru Holiday):

Diferenta e ca copilul nascut nu are discernamant sa aleaga ce religie va practica. Cei doi parinti trebuie sa decida impreuna cei mai bine pentru el pana acesta va putea decide singur.

| Holiday a răspuns (pentru MrAM):

"Cei doi parinti trebuie sa decida impreuna cei mai bine pentru el pana acesta va putea decide singur."

Misticismul, si implicit tot felul de traditii si obiceiuri legate de el, nu au nimic valoros. Ba de cele mai multe ori, dimpotriva. Un copil botezat nu are absolut nimic in plus fata de unul nebotezat.

| MrAM explică (pentru Holiday):

Aici gresiti. M-am gandit si eu la chestia asta si nu din punct de vedere religios. Si din perspectiva mea credinta= speranta= optimism. Sincer prefer sa cred in "ceva" si sa fiu o persoana optimista si nu una pesimista sau indiferenta. Eu cred in stiinta insa pana intr-un punct. Stiinta poate sa ne ofere raspunsuri insa nu in intregime. Divinitatea perceputa de mine ia probabil o forma diferita fata de cea descrisa de Biserica insa, nu-i neg existenta.

| Holiday a răspuns (pentru MrAM):

Sigur, fiecare isi poate crea o lume imaginara dupa cum doreste. Doar ca nu are nicio legatura optimismul cu misticismul. Cu atat mai putin cu cel crestin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părerea că soțul exagerează. Nu există dreptate a cuiva în acest caz. Ca să existe dreptate, trebuie să existe lege, ori lege nu există.

| Holiday a răspuns:

Biblia spune ca femeia sa asculte de barbat.

| MrAM explică (pentru Holiday):

Si dumneavoastra credeti tot ce spune in Biblie?

| Holiday a răspuns (pentru MrAM):

Eu sunt ateu. Era bascalie. Biblia e un bullshit.

| cristimihailov a răspuns:

Mda, e obligat de gura societatii

| Lioana a răspuns:

Treaba asta trebuie sa o decida sora ta impreuna cu sotul ei. Sa-si puna in balanta motivele pro si contra botez si unul va trebui sa cedeze in favoarea celuilalt pentru pace in familie. Rezultatul final nu conteaza. Conteaza ca ei sa se înțeleagă si sa nu existe tensiuni.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Se pare că niciunul nu cunoaște Biblia și că ar trebui să asculte de ea. Marcu 16/15, 16,17, 18:"Apoi (Isus) le-a zis :'Duceti-va în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la orice făptură. Cine va crede și se va boteza va fi mântuit, dar cine nu va crede va fi osândit. Iată semnele care vor însoți pe cel ce va crede: în Numele Meu vor scoate draci, vor vorbi în limbi noi, vor lua în mână serpi, daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma, își vor pune mâinile peste bolnavi, și bolnavii se vor însănătoșii.'".

| haileewatson a răspuns:

Consider ca ambele persoane trebuie sa aiba o discutie privata in care sa isi spuna parerea si sa ajunga la o concluzie. In situatia de fata, ori el ori ea trebuie sa faca un compromis.

Parerile familiei nu conteaza, sunt irelevante.

Personal, eu cred ca botezul religios este ceva ce trebuie decis de catre persoana botezata, atunci ca vrea ea sa faca parte dint-o anumita religie, cand e capabil sa gandeasca pentru sine si sa ia decizia asta constient, fie ca are 7, 18, sau 30 de ani.

Am fost la un botez in SUA in care baiatul avea vreo 7 ani si l-a intrebat preotul daca il accepta pe Iisus in viata lui sau nu, si el a zis da si chiar s-a bucurat.

| MrAM explică (pentru haileewatson):

Aici iti dau partial dreptate. Insa cine trebuie sa faca compromisul si pe ce criteriu? ( eu unul am fost impartial)

| iulia0514 a răspuns:

Părinții trebuie sa discute în privat pentru a putea lua o hotărâre fără a fi influențați de nimeni

| MrAM explică (pentru iulia0514):

Cum sa raspunda parintii, oamenii au aproape 30 de ani. Sunt capabili sa raspunda si singuri. Acum daca parerea lui e diferita nu inseamna ca e gresita laughing pana la urma tot face botezul da il face de dragul familiei si se simte neindreptatit laughing

| iulia0514 a răspuns (pentru MrAM):

Părinții copilului care trebuie botezat adică sora si cumnatul tău trebuie să ajungă la un acord ei doi să nu asculte ce zice X și Y! Off cât de greu e de înțeles ceva atât de simplu!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Sora ta și-a ales un soț incăpățănat cu care va avea o viață piperată.
Nici eu nu cred in Dumnezeu dar ii fac toate poftele soției. mai cele de genul ăsta. Le consider niște datini foarte frumoase și foarte benefice pentru creșterea și identitatea noului venit pe lume.

| MrAM explică (pentru DeMicUnCălător):

Pai si cu parerea lui ce facem? Nu are si el un cuvant de spus in luarea deciziilor familiare? Consideri ca parerea lui e mai putin importanta sau corecta?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru MrAM):

Eu nu-mi bag nasul in familia omului. Doar mi-am exprimat opinia.
Viața de familie e plină de obstacole majore, Dacă cuplul despre care vorbim nu pot compromite și lua o decizie atăt de mică impreună. Părerea mea este că vor avea o viață lungă și chinuită impreună.

| MrAM explică (pentru DeMicUnCălător):

Nu e vorba de bagat nasul, tocmai de asta am si postat intrebarea pentru a auzi si alte pareri laughing Decizia nu cred ca e chiar atat de mica si chiar se inteleg super bine doar ca pe subiectul asta parerile sunt diferite. Si da compromisul l-a facut el insa credeți ca e corect si de ce?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru MrAM):

Nu contează cine-i corect sau nu. Contează cum va copilăria copilului și cum va fi văzută Mama lui de oamenii care o inconjoară. Pe il ințeleg, NU-I PASĂ. Insă pentru ea va fi un chin constant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E sora ta și trebuie să ții cu ea.Iar de nătărăul pe care și l-a luat de ce trebuie să-ți pese? Dă-l in măsa cu părerile lui și să se facă botezul.

| MrAM explică (pentru anonim_4396):

Hmm probabil nu ai trecut printr-o situatie de genu. Discutia asta a tinut cateva ore dupa care sau si impacat cu ideea. A fost mai mult un conflict de opinii. Eu binenteles ca i-am luat apararea sorei mele doar pentru ca a deranjat-o subiectul in sine si a indispus-o. In schimb ii dau dreptate lui intr-o oare care masura privind din perspectiva lui.

| MEugen a răspuns:

Botezul ortodox asigura copilului intrarea in Rai in cazul in care, doamne fereste, moare.
Nebotezat ajunge in Iad.
Cam atat e de spus pe scurt.
Mai pe larg trebuie sa te apropii de Dumnezeu, ca sa intelegi ce e cu noi pe acest pamant.
Doamne ajuta!

| MrAM explică (pentru MEugen):

Pai si daca e la catolici ce se intampla?

| MEugen a răspuns (pentru MrAM):

Botezul actolic nu este valid in fata lui Dumnezeu

https://ortodoxianeamului.wordpress.com/2014/04/28/botezul-catolic/

| MrAM explică (pentru MEugen):

Mi se pare ca botezul ordodox e valabil la Catolici. Ce spui tu acolo suna a indoctrinare.