| MrAM a întrebat:

Salutare! Am si eu o nelamurire.
Astazi am experimentat o situatie mai tensionata si sunt curios ce parere mai au si alte persoane in legatura cu asta.
Am o sora casatorita religios si urmeaza sa stabileasca data cand sa-si boteze copilul.
In timpul discutiei unde erau prezenti mai multi membrii ai familiei, sotul lui sora-me a zis ce rost are sa faca botezul ca e o mare porcarie, parerea lui. (au fost pareri pro si contra). Sora mea vrea sa-l faca si oarecum a stricat vib-ul unor persoane si s-au certat oarecum pe tema asta.
Sora mea nu se considera ea mare credincioasa insa ii aduce un comfort spiritual botezul copilului.
Sotul ei nu practica insa s-a casatorit religios "de gura lumii" si considera ca ar fi mai bine sa decida copilul cand creste mai mare ce religie vrea el sa fie. Insa nu a adus in discutie pana in momentul de fața. Si din punctul meu de vedere e si o chestie de orgoliu ca nu prea are de ales in decizia asta si se simte "obligat". Voi ce parere aveti?
Cine considerati ca e nedreptatit?

Răspuns Câştigător
| valentin305 a răspuns:

Copilul ar trebui botezat pentru liniștea mamei, iar după aceea ar fi liber să își aleagă singur religia când va fi capabil. E doar un botez, nu se mută în biserică pentru tot restul vieții. (părerea mea) În plus, odată botezat asta nu înseamnă că va trebui sa meargă la biserică des.

32 răspunsuri:
| MEugen a răspuns (pentru MrAM):

Botezul actolic nu este valid in fata lui Dumnezeu

https://ortodoxianeamului.wordpress.com/2014/04/28/botezul-catolic/

| MrAM explică (pentru MEugen):

Mi se pare ca botezul ordodox e valabil la Catolici. Ce spui tu acolo suna a indoctrinare.