| EnciclopediaProstiei a întrebat:

Salutare,
dupa cum bine stiti si dvs, cununia a devenit o afacere. Am vazut din intamplare la TV (Antena Stars - totalitatea borhotului din Romania) ca Bianca Dragusanu divorteaza de nenea ala de la vremea, dupa doar 3 luni. Eu stiam ca s-au luat pentru bani, numai PRO TV-ul a platit parca 100.000 euro ca sa filmeze intreaga ceremonie, bun, deci fac nunta, divorteaza, au luat banii si aia e. Din punct de vedere legal nu fac nicio infractiune, ca nu te obliga nimeni sa te uiti la aia cum divorteaza in direct dar vreau sa stiu din punct de vedere religios de ce li se permite, ca nu e ok sa faci abuz de biserica. Nu imi spune ca preotul nu le cunoaste intentiile, dupa 5 nunti si divorturi ca Bahmuteanca e evident ca e o afacere. Asadar de ce au consimtamantul preotului atata timp cat e o afacere si un abuz? Gurile rele ar zice ca nu il intereseaza si o face pentru bani, dar eu vreau sa aud si alte pareri.

13 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Pare-mi-se ca in alte religii nu te poti casatori in fata preotului decat o data. La ortodocsi sunt acceptate mai multe. Preotul nu te poate refuza atat timp cat intrunesti conditiile, adica un certificat de casatorie de la primarie si nasi. Cam atat!
E legea lor! happy

| EnciclopediaProstiei explică (pentru мιнαɛℓα36):

Cum adica sa nu le poata refuza, adica dpdvd religios tu transformi o legatura sfanta in fata domnului intr-o afacere si ei nu au cum sa refuze? ce fel de raspuns e asta, scuza-ma ca te intreb.
au cum sa refuze, ce ai spus tu e valabil la cununia civila

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Ce n-ai inteles? Nu au dovezi reale! Sa refuze pentru ca au vazut la televizor? Nu se poate. Tu vorbesti despre o moralitate a preotului, insa pe de alta parte el isi face datoria si respecta legea lor bisericeasca. happy
Pot fi dati in judecata si probabil n-au nevoie de scandal...

| EnciclopediaProstiei explică (pentru мιнαɛℓα36):

Preotii actioneaza de cand lumea si pamantul mai mult pe judecata \ intuitie, nu au nevoie de dovezi reale. ce, cand le dadea la alea foc pe motiv ca-s vrajitoare, aveau dovezi reale? In plus e aiurea sa pui in aceeasi fraza "dovezi reale" si ceva ce tine de biserica. vorbesc de o moralitate a bisericii, unde isi face datoria daca le face jocul alora si devine automat partas? unde scrie in legea lor ca e corect sa faci o meserie din cununia religioasa?
legat de datul in judecata, cu lumea de azi s-ar putea sa ai dreptate dar intr-o lume corecta n-ar fi avut nicio sansa.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu sunt pareri cat fapte, e jale

| sublime89 a răspuns:

De la prostii astia ma astept la absolut orice. Cat despre Antena 2, cred ca e mandru Voiculescu de el. Acest nou canal joaca un rol esential in cultivarea poporului roman.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Salut. Da ai dreptate prin expunerea ta, ai vazut cine are de castigat, umbla dupa castig, de obicei murdar, aici castiga televiziunile, care nu stiu sa redea altceva, numai acte de imoralitate, certuri in familie, in politica, miraturi dupa care au tele si spectatori, toti sunt la fel, iti dai seama de ce toate tarile Europei ii ocolesc pe romani, ca astia sunt pleava. Revenim la intrebarea ta, pai indiferent ca e BIANCA Dsau BAHMUTEANCA,, NASTASE, Tariceanu, SI MULTI ALTII, ACESTI OAMENI SUNT LIPSITI DE Dumnezeu! nu-i intereseaza, spun ca sunt crestini dar cu numele cica, dar cu inima sunt departe, de Dumnezeu. Biblia ne spune ca : divortul este permis doar in caz de adulter, (infidelitatea sotilor ) azi, vedem, ca nu sunt oamenii interesati de ce spune Biblia, atunci ai cui crestini sunt? Ai popilor, caci la astia este permis orice, nu-i intereseaza pe ei, bani sa iasa. Nu? La ei bani, la tribunal, bani, la casatorie cu repetitie bani. asta e lumea lui Satan care le orbeste mintea (. 2Corinteni 4:3, 4 ). Iar dumnezeu nu poate sa le influenteze viata, nu are loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ortodocsi, te poti cununa doar de doua ori, iar a doua oara doar daca ti-a murit primul sot, si este doar un fel de binecuvantare a relatiei.asa stiu eu.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i adevarat! Te poti cununa de trei ori. Iar asta cu primul sot mort e chiar hilar. fALS!

http://www.cugetliber.ro/......-om-177550

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Daca citesti raspunsul meu vei vedea ca nu e departe de cum ar trebui sa fie.ca permite biserica, permit unii popi.dar biserica ortodoxa nu ar trebui sa permita, iar crestinii ar trebui sa citeasca epistolele cu privire la casatorie sa vada ce inseamna intr-adevar; si devin, un singur trup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare preot cu constiinta lui. Avand in vedere ca exista preoti care fac trafic de copii sau sunt violatori mi se pare cea mai mare vina o are cel care le permite sa intre in functie.Aceasta este parerea mea, pana la urma fiecare cu parerea lui.Dar in orice caz daca este asa un mare pacat il fac si cei care se casatoresc dar si preotul care celebreaza totul. Pana la urma casatoria este un sacrament prin care 2 oameni se unesc pe viata pentru ca se iubesc in nici un caz pentru o afacere.

| Ben00 a răspuns:

Daca te uiti cat s-a stors din divortul lui Pepe, vezi ca pentru mass media divortul ofera mai mult material decat casatoria. Si asta pentru ca lumea iubeste 2 chestii: curvele si scandalul.

| ADN30 a răspuns:

Mal. 2:15, 16: „«Păziţi-vă spiritul şi nimeni să nu se poarte ca un trădător faţă de soţia tinereţii sale! Căci Dumnezeu urăşte divorţul», spune Iehova, Dumnezeul lui Israel".
Rom. 7:2, 3: „O femeie căsătorită este legată prin lege de soţul ei cât timp el este în viaţă, dar, dacă îi moare soţul, ea este eliberată de sub legea soţului ei. Astfel deci, dacă ea ar ajunge să fie a altui bărbat cât timp îi trăieşte soţul, ar fi numită adulteră. Dar, dacă îi moare soţul, ea este liberă de legea lui şi nu este adulteră dacă ajunge să fie a altui bărbat".
Preotii ar trebui sa fie primii care sa respecte aceste porunci, nicidecum sa ajuga sa le incurajeze.