| Endy22 a întrebat:

Salutare lume buna! Sunt crestini pe aici care vor mergem astazi la marsul Crestin de la Bucuresti? https://youtu.be/VYZGOEvFPmg

E o intrebare doar de curiozitate. Deci sa raspunda doar cine doreste. Zi frumoasa!

22 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

A esuat marsul? Pe Google nu apar decat niste video-uri sau articole din partea celor care-l promoveaza. Nicio alta reactie. Presa de mare tiraj n-a scris nimic pe tema asta.

| Endy22 explică (pentru doctorandus):

Daca voi ati avea o minte libera si deschisa v-ar pierde. Deci nu au interesul asta sa promoveze ceva adevarat. Interesul lor e sa ramaneti naivi, creduli, si primitivi si sa credeti informatia mincinoasa produsa de ei ca fiind cea adevarata. Asta ca tot crede prietenul Halogen asta despre crestini. De fapt e invers.

| doctorandus a răspuns (pentru Endy22):

Ceea ce fanaticii nu pot intelege: exista oameni inteligenti si rationali care au alte pareri decat ei.

| Endy22 explică (pentru doctorandus):

Ceea ce acesti oameni inteligenti si rationali nu inteleg este, ca nu sunt de ajuns doar aceste calitati. Oamenii au venit la acest mars cu niste mesaje chiar foarte rationale. Daca tot ii numesti "fanatici". Spune-me ce e rau in a sustine familia traditionala formata din o femeie si un barbat si cu copii?
Sau ce e rau in a sustine dreptul la viata?

| doctorandus a răspuns (pentru Endy22):

Eu nu sunt în favoarea avortului.

Iar cu homosexualii, cum zicea cineva, ori îi gazezi, ori le dai drepturi egale.

| halogen001 a răspuns (pentru Endy22):

Credinciosul nu are nici un ajutor de la zeu și e nevoit să facă el "treaba zeului", pentru că zeul nu există. Cum zeul e invizibil și surdomut, fiind inexistent, orice mincinos poate să ne spună ce vrea zeul, iar zeul nici nu confirmă, nici nu infirmă și nici nu ajută pentru că nu există și nu are cine să ajute sau să confirme. Zeul e e doar justificarea dorințelor și acțiunilor omului mincinos. De asta avem 4300 de religii. Se vede că zeul nu dă credinciosului nimic. De la un zeu atotputernic, un credincios ar trebui să se aștepte la mai mult, dar se mulțumește cu iluziile promovate de omul mincinos. Omul credincios crede că un zeu atotputernic și atotștiutor trebuie să fie invizibil, orb și surdomut, incapabil să comunice, să se arate și să ajute. Credința omului credincios e irațională și e rezultatul amăgirii promovate de omul mincinos.
Se știe că de credință e nevoie atunci când nu există dovezi, deci exact atunci când e vorba de minciună.
Nu e nici o problemă că oamenii se mint și se înșală unii pe alții. Așa sunt viețuitoarele. Fac tot ce este posibil pentru supraviețuire, pentru strângerea de resurse și pentru înmulțire, viețuitoarea fiind un roboțel natural rezultat în urma selecției naturale, roboțel care execută necondiționat programul de viețuitoare. Omul una spune și alta face. Nu poți avea încredere în om. Dacă omul ar fi fost de încredere, atunci nu mai aveam hoție, tâlhărie, înșelăciune, războaie, inchiziție, cruciade și nu mai aveam nevoie de încuietori la uși și așa mai departe. De aceea nu poți crede omul pe cuvânt și e nevoie de dovezi. Ideea că un zeu atotputernic ar fi interesat de om e absurdă din start și e acceptabilă doar pentru un om naiv, credul și neștiutor.

| halogen001 a răspuns (pentru Endy22):

Familia "tradițională" și "dreptul la viață" funcționează atunci când omul are pământ, casă și servici. Dacă omul n-are unde să lucreze, n-are pământ, n-are casă, n-are servici, atunci e normal că nu mai avem nici un fel de familie și s-a terminat cu "dreptul la viață" și cu "familia tradițională". Credincioșii ar trebui să se roage la "creatorul Universului" pentru mai mult pământ, mai multe resurse, mai multe locuri de muncă și atunci se vor putea înmulți după dorință, tradițional.

| halogen001 a răspuns:

Dacă zeul e atotputernic mai e nevoie de marș?
Nu e normal ca zeul să facă ce trebuie și anume să ajute omul iubit?
Cine pe cine apară și împotriva cui?
În realitate zeul e o minciună primitivă, puerilă și absurdă și atunci e normal că trebuie apărat împotriva adevărului.

Cum e zeul atotputernic?
E invizibil, orb și surdomut, a făcut purici și păduchi, omul păcătos, Pământul plat în centrul Universului și lasă omul iubit în întunericul neștiinței, primitivismului, neputinței și sărăciei să moară de boli, de frig, de sete, de foame, în accidente și în războaie, deci e minunat și trebuie apărat.

| halogen001 a răspuns:

Omul dacă e naiv, credul, neștiutor și nu gândește ajunge să creadă orice minciună așa cum e și minciuna numită Dumnezeu.
Întotdeauna faptele vorbesc.

Un om poate vedea că Dumnezeu e minciună folosind rațiunea.
Ce se spune despre Dumnezeu? Că e atotputernic, a făcut tot ce există și iubește omul.
Poți fi atotputernic, să iubești omul, să fii invizibil și să nu vorbești cu el? Nu.
Poți fi atotputernic și să faci omul păcătos? Nu.
Poți fi atotputernic și atotștiutor și să pui omul la încercare? Nu, pentru că știi dinainte rezultatul.
Dacă știi dinainte rezultatul, atunci cine e vinovat pentru că omul e păcătos? Dumnezeu e vinovat pentru că face cu bună știință omul păcătos.
Poți fi atotputernic și să lași omul în întunericul neștiinței, neputinței, sărăciei și primitivismului să moară de boli, de frig, de foame, de sete, în accidente și în războaie? Nu.
Avem purici și păduchi. Făcea Dumnezeu purici și păduchi?
Un zeu atotputernic și inteligent are nevoie de purici și de păduchi? Nu.
Dar de om are nevoie? Nu. Atunci un zeu inteligent și atotputernic îl făcea pe om dacă nu are nevoie de el? Nu.
De ce avem atunci purici și păduchi și de ce avem oameni?
I-a făcut Dumnezeu? Nu.
Materia are proprietăți și în timp se unește sub formă de molecule și așa apare viața. Proprietățile materiei și timpul generează viața. O viețuitoare face tot ce e posibil ca să execute programul de viețuitoare: adaptare la mediu, supraviețuire, strângere de resurse și înmulțire. Un virus sau o bacterie nu întreabă omul dacă vrea să se îmbolnăvească. Îl mănâncă de viu și așa apar bolile, nu pentru că omul a făcut o alegere greșită și nu a respectat poruncile dintr-o carte primitivă, puerilă și absurdă cu un șarpe vorbitor și ale aberații asemănătoare. Nici un copil nu poate crede așa ceva, dar văd că la unii "adulți" prinde bine.
Un om mincinos, nesimțit, neserios, hoț și tâlhar întreabă un om dacă vrea să fie mințit, înșelat sau tâlhărit? Nu. De aceea avem minciună, hoție, înșelăciune și războaie, nu pentru că a ales omul greșit sau că și-a băgat dracul coada. (Războiul e una din metodele prin care oamenii bogați, inconștienți, rupți de realitate și primitivi își împart resursele între ei exact ca orice viețuitoare neștiutoare.)
Un om care zice că are credință în Dumnezeu, în realitate crede doar în oameni și nu în orice fel de oameni. Crede în oameni mincinoși. De ce e așa? Pentru că Dumnezeu ar trebui să fie atotputernic, deci nici într-un caz invizibil și surdomut.
Cum zeul tace pentru că nu există, omul mincinos poate spune orice în numele zeului. De asta avem mii de religii 4300 de religii https://www.shtiu.ro/......22916.html

Dacă exista un Dumnezeu, atunci aveam o singură religie. Nu lăsa zeul atotputernic pe fiecare mincinos să inventeze câte o religie.

Are nevoie un Dumnezeu atotputernic de om? Nu. Dar un om mincinos? Da, are nevoie. Când e nevoie de credință? Când nu există dovezi. Când nu există dovezi? Când e minciună. Cine are nevoie de credință, un zeu atotputernic care poate produce dovezi sau un mincinos? Un mincinos are nevoie de credința naivului pentru a-l putea înșela. Un zeu n-are nevoie de nimic de la om pentru că e atotputernic, poate produce dovezi și nu are nevoie nici să se ascundă și nici să mintă, deci n-are nevoie de credință.
Prin urmare credința e drumul spre minciună, iar știința e adevărul pentru că se bazează pe realitate și pe dovezi incontestabile și reale.
Chiar din cartea "sfântă" se vede ce e Dumnezeu:
https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=59&cap=13

Creatorul Universului n-are de unde da unor oameni o bucată de pământ, atotștiutorul nu știe ce e pe acel pământ și îndeamnă oamenii să trimită iscoade pentru a vedea dacă pământul e bun și dacă oamenii ce locuiesc acolo sunt slabi pentru a putea fi deposedați de pământul lor prin tâlhărie și război.

Cum e creatorul Universului din cartea cu povești puerile și absurde? E neputincios, neștiutor nedrept și necinstit.

E ca și cum eu aș avea o fabrică de mașini și dacă un om vine la mine pentru că are nevoie de o mașină, eu să-l trimit la câteva străzi mai în colo, să caute o mașină bună și să-i spun că dacă omul din ea e slab, atunci să-l arunce afară din mașină și mașina e a lui pentru că i-am dat-o eu.
Probabil de aici vine vorba "Dumnezeu îți dă, dar nu-ți bagă în traistă." Te trimite la furat, la tâlhărit, la război, la cerșit și în cel mai bun caz la muncă.

Dacă exista un Dumnezeu bun, iubitor și atotputernic, toți oamenii se nășteau învățați, buni, deștepți, inteligenți, sănătoși, puternici, bogați și fericiți. Nu mai aveau de învățat, de muncit sau de furat.

Deci ce e Dumnezeu? E o minciună care justifică dorințele și acțiunile omului mincinos. E un fel de Bau-Bau.

| Endy22 explică (pentru halogen001):

Ok. Ai si tu o parere si o respect, cu toate ca m-as bucura sa mai cauti dupa adevar ca poate undeva nu ai inteles cum trebuie. Totusi nu inteleg de ce nu te rezumi la mai putin randuri cand scrii aici pe platforma?
Crezi ca aruncand multe cuvine ne faci pe noi sa credem ca nu are sens ce credem? Nu-ti dai seama cat de mare e bucuria unui crestin care are speranta ca la un moment dat, totul o sa fie diferit, fara boli, razboaie, foamete si chiar fara toate insectele daunatoare care le-ai enumarat tu. Asa ca prietene mai cauta. Adevarul nu fuge de nimeni care e dornic sa-l cunoasca!

| halogen001 a răspuns (pentru Endy22):

Intotdeauna faptele vorbesc. Realitatea e una si fantezia e altceva.

| doctorandus a răspuns (pentru Endy22):

Sa crezi ca numai tu si secta ta aveti Adevarul este fanatism.

| Endy22 explică (pentru doctorandus):

In primul rand nu este vorba de nicio "secta". Si in al doilea rand nu am zis ca noi detinem nici un adevara. Adevarul este unul singur si este Isus Hristos nu il detin eu personal si nimeni altcineva. Doar cred in acest adevar.

| doctorandus a răspuns (pentru Endy22):

"Adevarul este unul singur si este Isus Hristos" este o credinta subiectiva. https://dexonline.ro/definitie/subiectiv

| doctorandus a răspuns (pentru Endy22):

Pentru a nu lua in calcul si a pune pe aceeasi treapta tot felul de teorii filosofice, avem la dispozitie anumite instrumente, precum:
- briciul lui Occam: explicatiile simple sunt mai probabile a fi corecte, decat cele care au presupuneri suplimentare
- briciul lui Hitchens: ce poate fi afirmat fara dovezi, poate fi infirmat fara dovezi
- sabia laser inflacarata a lui Newton: ce nu poate fi dovedit experimental sau pe baza observatiei nu merita a fi dezbatut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as merge la asa ceva dacă s ar mai facewinking

| UnderPressure a răspuns:

Aici 90% dintre oamenii care postează sunt atei care se bagă la orice întrebare, indiferent despre ce e.
Ai greșit saitul.

| Endy22 explică (pentru UnderPressure):

Era doar o intrebeare. Nici nu era nevoie sa raspunda cei ce nu sunt in masura. Dar au si ei motivele lor si frustrarile lor de o fac fara sa li se ceara.
Oricum eu nu cred in ateismul lor. Asta o folosesc ca sa apartina si ei de ceva. Au facut religie din ateism. Cu adevarat, au si ei dumnezeii lor si sunt exact asa cum o spun chiar ei, surzi si muti si orbi.

| doctorandus a răspuns (pentru UnderPressure):

M-as mira daca s-au strans o mie de oameni la marsul asta.

| Endy22 explică (pentru doctorandus):

Tu crezi ca eu am fost acolo cu recensamantul? Daca te ocupi cu asta trebuia sa vii tu si sa numeri persoanele prezente.

| doctorandus a răspuns (pentru Endy22):

Asa au zis organizatorii: scopul marsului era sa arate ca sunt o forta crestinii din Romania. Dar la cati au venit la mars, niciun partid politic nu-i baga-n seama.

| UnderPressure a răspuns (pentru doctorandus):

Și eu la fel.