| Bossu000918 a întrebat:

Salutare lume, ce credeți că se va întâmpla după moarte? Adică după ce mori am auzit că te reincarnezi, adică exista o viață anterioară? Sa mai fi fost cineva într-o altă viață? Și nu îmi aduc aminte cum am murit în viața anterioară?

28 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai exista nimic, decat descopunerea corpului. Si atat.

| Seba2013 a răspuns:

Tu esti un om social nu academic. Esti strain de adevaruri académice. Ca sa ajungi la ele trebuie multa cercetare si drum. Trebuie sa fii realist, esti un om natural ci academic. Ca tu sa intelegi adevaruri académice, stiintificii in loc sa te duca in laborator, iti fac un film, exempu, etc., pentru a patrunde un Sens care nu il gasesti prin Natura ta ingenua. Inocenta, naivitatea, simplitatea este o realitate de la care trebuie sa plecam. Pana ajungem experti este cale lunga. Nu este de ajuns sa spui ca ai vazut la magazín ca exista mere. Sunt lucruri care exista pe care simturile tale nu le vad. Nici la magazín nici in afara ci doar cand de apropii de un laborator.

Limbajul Profan (inexpert) nu este tot unul cu limbajul Academic. Poezia iti poate explica o realitate care in limbajul Profan este greu de vazut. Totusi filosofía foloseste limbajul Profan pentru a va explica adevaruri académice.

Invatatura reincarnarii este o metáfora (filosófica) pentru a invata CONVERTIREA. Limbajul Filosófic nu tot timpul se transforma in limbaj Social. Categoriile sociale sunt pentru oamenii care traiesc in afara. Limbajul Filosófic este profund si nu se vede in afara, doar daca cercetezi si aprofundezi poti sa intelegi. Pentru a exprima lucruri profunde este nevoie de exemple exterioare. A face analogie si a aduce la Realitate adevaruri ascunse inseamna cautarea Sensurilor, Invataturilor, nu Invelisurilor. In invelis se gaseste o esenta. Oamenii care inca nu si-au format intelegerea au nevoie de INVELIS. Oamenii se hranesc din exterior. Cee ce este interior este mai greu de explicat, trebuie studiu si cercetare. De aceea lucrurile exterioare sunt facute sa explice cele interiore.

Tu poti sa te convertesti in alt mod de viata. Acel mod de viata poate sa fie nu uman ci mai involuat. Daca studiezi invatatura evolutiei umanul a ajuns treptat uman. Prima data a fost niste instincte primere. Ei bine tu poti sa iti pierzi conditia de uman si sa involuezi si in ziua de astazi. De aceea exista tratament si spitalizare. Exista alienare, instrainare, pierderea identitatii, etc.

| 1onur a răspuns:

Răul și binele așa cum există. există și raiul și iadul.

iadul ai să-l întâlnești în oamenii fără Dumnezeu cu răutate, dușmănie, invidie, prostie, urăciune în inima și sufletul lor.

Nu există rencarnare. Sunt doar minciunile oameniilor care vor mai mult decât o viață pe lumea asta și consideră că ar merita încă o viață după toate faptele lor.

Moartea nu este sfârșitul și primul pas către Dumnezeu pentru faptele nostre pe lumea asta și bine înțeles ne va oferi și răspunsul în privința la tot ce ne vom căuta scuze în fața lui el dovedindu-ne cu fapte că a fost numai decizia noastră în privința faptelor noastre.

Moarte va fi după în iad.

Iar viața va fi alături de părinți noștri pe lumea cealaltă frați noștri și oamenii nouă dragi pe care nu mai sănt printre noi pe lumea asta.

| 1onur a răspuns:

Toate minciunile oamenilor care spun că, " cu vrăji poți invoca nu știu ce draci demonii" toate minciunile de la oamenii care spun că " prin cărți îți pot vedea viața" "că-ți pot citi în palma și cafea" " că îți pot aduce persona înapoi prin farmece, și alte ritualuri" (bolnave mintale grav de rău) toți oamenii ăștia care umbla cu miciuna, minciunile, lor și vorbesc ei în numele lui Dumnezeu ei nu vor apuca nici unul singur din ei judecată de apoi aicia va începe totul pentru ei fiindcă faptele lor vorbesc și arată cine sănt ei înainte păcatului lor.

| KovacsB a răspuns:

Depinde pe cine intrebi.
Un crestin, musulman sau evreu este indoctrinat fiecare in felul lui, chiar daca cu totii se inchina la acelasi zeu.
De cultele crestine care au aparut ca ciupercile dupa ploaie ce sa mai zicem.
Hindusii vorbeau despre reincarnare cu cateva mii de ani inainte ca sa apara picior de crestin pe planeta. Asta da de gandit.

| EestiSodalane a răspuns:

Nu exista vieti anterioare sau reincarnare.

| T0Teu a răspuns:

Nu exista reincarnare, viata anterioara si alte lucruri de genul asta. Dupa moarte, fiecare om, dar absolut fiecare va ajunge in iad sau in rai, in functie de cui i-a slujit pe pamant, in timpul vietii lui

| Bossu000918 explică (pentru T0Teu):

Eu nu cred că există nici rai nici iad și chestia asta este doar conspirații bisericești după ce mori numai exista nimic altceva și nu se mai întâmplă nimic este ca și cum te-ai născut

| T0Teu a răspuns (pentru Bossu000918):

Daca ar fi asa, ce rost ar mai avea omul pe pamant? Faci atatea lucruri, te zbati o viata intreaga sa ai cea mai buna viata atat cat poti, te straduiesti sa fii moral si ai niste principii ca apoi sa ai acelasi destin cu oamenii imorali, degradati?

| Bossu000918 explică (pentru T0Teu):

Păi spune-mi și mie cum ai apărut sau cum a apărut primul om pe pământ daca crezi in existenta domnului tau isus Hristos daca exista cu adevărat de ce nu se arată doar in imaginația voastră religioasă exista

| Xena20 a răspuns:

Amintirile din vieți anterioare nu ies la iveala așa ușor, ne putem aduce aminte mai mult prin hipnoza. Nu știu exact ce se întâmplă după moarte, nimeni nu știe, ne putem face o idee studiind experientele oamenilor care au murit și s-a întors, adică au avut o moarte clinică. După moarte sufletul părăsește corpul iar mai departe nu știe nimeni exact sigur ce se întâmplă. Eu cred că există reîncarnare. Cred că nu prea ne amintim de viețile anterioare pentru că ne-ar face rău, cum ar fi de exemplu sa îți amintesti că în altă viață ai fost omorât, te-ai înecat, ai omorât pe cineva, ai participat la război etc, cred că ai înnebuni sa îți amintești totul.

| suntserios a răspuns (pentru Xena20):

"nimeni nu știe"

eu am stiut ca e demostrat stiintific ca putrezesti si aia e... dar tu nu si nu vot enorat. hahahahahaha.

| Xena20 a răspuns (pentru suntserios):

Doar corpul putrezește doar, sufletul e în altă parte, a plecat demult, de ce crezi că se zice "corp neînsuflețit"?

| suntserios a răspuns (pentru Xena20):

Asta e doar o supoziție religioasă... Realitatea e alta. Suflet nu exista dpdv științific și biologic

| Xena20 a răspuns (pentru suntserios):

Da, așa e, nici tu nu exiști din punct de vedere științific. Nu are legatura cu religia, religia e politica oricum și spune exact ce zici tu, are legătură cu experientele reale ale unor oameni care au fost în pragul morții, mai bine ai vedea ce zic oamenii care au murit și s-au întors (moarte clinică adică).

| suntserios a răspuns (pentru Xena20):

Moartea clinica nu inseamna ca au murit si s-au intors.
Sa pastram limite realitatii si anatomiei

| Xena20 a răspuns (pentru suntserios):

Ba da, exact asta înseamnă. Studiaza experiențele oamenilor care au avut o moarte clinică, multi povestesc că au trecut printr-un tunel, la capătul tunelului au văzut un peisaj frumos cu verdeață etc și s-au întâlnit cu rude moarte, unii au întâlnit chiar oameni despre care nu știau că au murit sau nu știau cine sunt și au descoperit după din poze mai vechi de familie etc, apoi li s-a spus sa se întoarcă și s-au trezit la loc în corp. Deci au intrat în altă lume și s-au întors, au murit și s-au întors practic.

| suntserios a răspuns (pentru Xena20):

Aha. Și sunt povești și despre indivizi care au mers pe apa. Interesante și alea.

| Xena20 a răspuns (pentru suntserios):

Ce ușor e când nu înțelegi ceva sau te sperie etc sa zici stai că nu există

| suntserios a răspuns (pentru Xena20):

E ușor să zici că nu există când trăiești în realitate și realitate e clara.

| Xena20 a răspuns (pentru suntserios):

E ușor să zici că tot ce nu vezi tu nu exista. Alte planete pe vezi? Asta nu înseamnă că nu există. Viața pe alte planete o vezi? Asta nu înseamnă neaparat că nu exista. Aerul pe care îl respiri îl vezi? Creierul tau îl vezi?

| suntserios a răspuns (pentru Xena20):

Tot ce nu e real nu exista. Fa diferenta.

Da, sunt oameni care au vazut alte planete si au confirmat ca exista.
Da, vad aerul.
Da, mi am vazut creierul, am facut un CT odata

| Xena20 a răspuns (pentru suntserios):

Extratereștrii sunt reali? Exista? Știi sigur 100% daca exista sau nu?

| Anonim027 a răspuns:

'Dar, după cum este scris: „Lucruri pe care ochiul nu le-a văzut, urechea nu le-a auzit și la inima omului nu s-au suit, așa sunt lucrurile pe care le-a pregătit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc." '

1 Corinteni 2:9

' Să nu vi se tulbure inima. Aveți credință în Dumnezeu și aveți credință în Mine. În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa, v-aș fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc. Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca, acolo unde sunt Eu, să fiți și voi. „Doamne", I-a zis Toma, „nu știm unde Te duci. Cum putem să știm calea într-acolo?" Știți unde Mă duc și știți și calea într-acolo." Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine. Dacă M-ați fi cunoscut pe Mine, ați fi cunoscut și pe Tatăl Meu. Și de acum încolo Îl veți cunoaște; și L-ați și văzut." „Doamne", i-a zis Filip, „arată-ne pe Tatăl și ne este de ajuns!" Isus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu dar: ‘Arată-ne pe Tatăl’? Nu crezi că Eu sunt în Tatăl și Tatăl este în Mine? Cuvintele pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine, ci Tatăl, care locuiește în Mine, El face aceste lucrări ale Lui. Credeți-Mă că Eu sunt în Tatăl și Tatăl este în Mine; credeți cel puțin pentru lucrările acestea. Adevărat, adevărat vă spun că cine crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele și mai mari decât acestea, pentru că Eu mă duc la Tatăl: și orice veți cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul. Dacă veți cere ceva în Numele Meu, voi face. Dacă Mă iubiți, veți păzi poruncile Mele. '

Ioan 14:1-15

Evrei 4:12-16 VDC
[12] Căci Cuvântul lui Dumnezeu este viu și lucrător, mai tăietor decât orice sabie cu două tăișuri: pătrunde până acolo că desparte sufletul și duhul, încheieturile și măduva, judecă simțirile și gândurile inimii. [13] Nicio făptură nu este ascunsă de El, ci totul este gol și descoperit înaintea ochilor Aceluia cu care avem a face. [14] Astfel, fiindcă avem un Mare Preot însemnat, care a străbătut cerurile, pe Isus, Fiul lui Dumnezeu, să rămânem tari în mărturisirea noastră. [15] Căci n-avem un Mare Preot care să n-aibă milă de slăbiciunile noastre, ci unul care în toate lucrurile a fost ispitit ca și noi, dar fără păcat. [16] Să ne apropiem dar cu deplină încredere de scaunul harului ca să căpătăm îndurare și să găsim har, pentru ca să fim ajutați la vreme de nevoie.

| Angeloxd a răspuns:

Sufletul nu poate sa moara.
Deci sunt sanse mari sa te nasti din nou cand sufletul tau isi gaseste alt trup.
Acest trup poate fi o fiinta de pe alta planeta, cred ca sufletul evoluaza in fiecare ciclu de moarte/ nastere.
Logica din spate crezului meu:
Universul e atat de mare si vast asta daca nu sunt mai multe universuri si implicit mai multe sanse sa te nasti din nou ca e imposibil ca ciclul prin care te-ai nascut in corpul asta, pe planeta asta sa nu se repete si in alta parte.
Viata e un proces complex, pe care nu il intelegem pe deplin.
In viziunea mea sunt sanse mari sa te nasti din nou intr-un alt corp pentru ca pana si universul se naste din nou. (Materia se aduna in timp intr-un singur punct si va exista un alt big bang)
Toate astea se vor intampla asa: Te trezesti ca dintr-o amnezie specifica copilariei si nu iti vei mai aduce nimic aminte despre viata ta anterioara.
Poti sa te nasti om din nou sau poate alta fiinta.
Universul are un ciclu de viata enorm sunt slabe sanse sa nu te nasti din nou in universul actual sau cel viitor.

| Xena20 a răspuns (pentru Angeloxd):

Frumos spus. Sufletul nu poate să moară niciodată, e normal, orice suflet e important. Iar faptul că ne naștem din nou în alt trup, revenim pe pământ, asta intuim, chiar daca nu ne aducem aminte de viețile anterioare decât în mod excepțional, mie mi-a venit întotdeauna greu sa cred că sufletele nu ar reveni pe pământ, că nu ni s-ar oferi încă o șansă la viață și încă una și încă una etc. Nu ar avea niciun sens, gândește-te că unii oameni au avut șansa la o viață întreagă împlinită și alții au murit copii sau tineri, nu mi se pare corect.

| Angeloxd a răspuns (pentru Xena20):

Nu ar avea niciun sens, gândește-te că unii oameni au avut șansa la o viață întreagă împlinită și alții au murit copii sau tineri, nu mi se pare corect.
Corect!
Sau cazul meu o viata de plina de depresii, operatii si situatii urate...
Nu vad logica daca eu mi-am ratat viata asta sa nu am sansa la fericire macar in urmatoarea.