| Superior a întrebat:

"scopul unui individ este reproducerea si supravetuirea"
Hmmm?
O intrebare,dar cu ce scop? Adica te reproduci,dupa mori. Supravietuiesti,dar inevitabil tot mori.
Ce rost are? Unii a-ti zice pentru a experimenta viata,dar ce rost are sa-ti faci amintiri in viata daca vei muri si nu iti vei mai aduce aminte vreo data de ele? Adica... nu vei mai trai sa-ti para rau ca nu ai facut aia,nu? Daca suntem rezultati din chimicale random,de ce existam? Fie ca existam sau nu, nu influenta cu nimic universul, deci noi ca fiinte nu reprezentam o necesitate a universului. Oare nu e nimic mai incolo?

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Viața s-a adaptat pentru a supraviețui cat mai bine, dar supraviețuirea nu este scopul ei. Viața nu are scop obiectiv.
Reproducerea este scopul unui individ daca acel individ decide că reproducerea este scopul lui.

| Superior explică (pentru Inferno):

Man,te reproduci si ce? E un lant useless...

| doctorandus a răspuns:

Din "ar fi nasol sa nu existe viata dupa moarte" nu rezulta logic "exista viata dupa moarte".

| RAY a răspuns:

Ala e scopul biologic,am cunoscut pers care spun ca spiritualitatea conteaza,uni ca cunoasterea conteaza,uni ca calatorile conteaza,sunt colectionari,care cred ca iubirea e scopul,linistea,nu vedea viata in alb si negru, viata nu are un scop unic, scopul tau trebuie sa fie sa inveti la scoala, sa inveti o limba straina, sa vezi de un loc de munca, sa vezi de o iubita

| Sn4k3 a răspuns:

Pai cand te reproduci lasi pe cineva in urma de obicei laughing. Iar cu amintirile si astea, dupa ce mori nu o sa-ti mai amintesti, dar pana atunci ce faci?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

O alta intrebare tampita pe tema nihilismului.

Daca tot spui ca mori si viata n-are rost, de ce nu te-ai omorat deja?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa se intâmplã când esti pe over thinking. Intreaba un copil de 5 ani intrebarile astea si vezi cum o sa reactioneze, traiesti simti esti conscient de univers si faci parte din el