| DomineRex a întrebat:

Se apropie imediat nasterea simbolica a lui Isus(ca istoric nu s-a nascut pe 25 decembrie) cel mai cunoscut om al lumii care a reusit ceea ce nici un om nu a fost in stare sa faca si anume sa imparta timpul istoric al omenirii in doua parti, inainte de venirea lui pe pamant si dupa venirea lui, fie ca credeti ca el este fiul lui Dumnezeu fie ca nu omul isi merita tot respectul pentru asta.
Cati dintre voi veti mai exista ca o amintire peste 2000 de ani?
Cati dintre voi veti avea compuse milioane de melodii pentru gloria voastra?
Tare mi-ar place sa ii aud parerea lui Isus despre tot ce a reusit sa faca.
Ii dedic si eu un intreg parastas (vorbeste despre Dumnezeu numai ca e in latina) compus de Mozart si altii. Vil recomand va fi o ora de placere: http://www.youtube.com/watch?v=ia8ceqIDSJw&feature=relat ed
sau pentru gloria Lui http://www.youtube.com/watch?v=00n_lGxGHGo&feature=relat ed

Bun si acum intrebarea. Cand auziti numele Isus ce va vine in minte?

32 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex explică (pentru lolosaurus):

Marea majoritatea a istoriciilor nu contesta existenta lui Isus, dar mai sunt si exceptii.Si in istorie nu trebuie sa crezi exceptiile, poate in alte stiinte mai merge dar nu si in istorie.

| DomineRex explică (pentru lolosaurus):

Ai dat doar partea negativa.
Sa stii ca a dat speranta la sute de milioane de oameni si un scop pentru a traii fie daca este fals sau adevarat important e ca a facut foarte multa lume fericita, eu zic ca a facut mai mult bine decat rau.Si raul nu l-a facut el si oamenii, daca ai citii si tu biblia ai vedea ca Isus este impotriva violentei.

| DomineRex explică:

Spune ce vrei, subiectul se refera doar la Isus, dar daca vrei sa deviezi de la subiect esti liber sa o faci.

| DomineRex explică:

Isus nu a incurajat lupta cu sabia pentru el nici chiar cand au venit sa il aresteze.Banuiesc ca stii povestea nu are rost sa intru in detalii...
Domnul Isus nu a venit pe pamint sa aduca pacea ci sabia.( Matei10:34)
E simbolic adica v-a provoca dezbinare intre cei credinciosi si cei necredinciosi, v-a separa chiar si familii din cauza asta, dar nici cum nu incurajeaza violenta sau razboiaele in numele lui.Toate cruciadele care au avut loc in numele lui Isus nu au fost chiar pentru el iti poti da si tu seama doar nu esti prost.
Eu nu sunt crestin dar nu sunt atat de incuiat incat sa nu vreau sa imi dau seama ca toatate abuzurile bisericii nu aveau nici cea mai mica legatura cu dragostea pe care Isus ii invata sa o aiba unii pentru altii.Cum s-a purtat Isus cu acea curva? a zis haideti sa o ardem pe rug ca sa fie mai dureros? sau a salvat-o?

| Esperança a răspuns:

Cand aud Numele Isus ma umplu de bucurie, ma induioseaza acest nume minunat,iar in minte imi vin momentele petrecute in Prezenta Sa, momentul cand El a sters pe Golgota al meu pacat, m-a sapat in Palma Mainii Sale. El e iubirea, e mantuirea, El e lumina mea! As sta pana maine sa iti zic tot ce simt si ce imi vine in minte cand aud numele ISUS!

| Urzi23 a răspuns:

Când ucenicii lui Hristos erau doar 12 şi Biserica nu exista în cugetul niciunuia dintre ei, când sinagoga iudaică înflorea, încă şi idolatria lipsită de evlavie stăpânea aproape în toată lumea, Domnul a profeţit: "Pe această piatră (adică prin mărturisirea credinţei lui Petru) voi zidi Biserica Mea, şi porţile iadului nu o vor birui" (Matei 16, 18)
Apoi :
Cu 12 oameni pescari, făcători de corturi, vorbitori de altă limbă, pentru că nici măcar nu aveau aceeaşi limbă cu idolatrii. Vorbeau limba ebraică, mult diferită de toate celelalte limbi. Aşadar, cu aceştia 12 s-a zidit Biserica şi s-a întins până la marginile lumii.
Apoi :
Sf Parinti identifica ca fiind portile iadului,"gurile spurcate ale paginilor si ateilor "
Apoi :
A aparut ateul de servici pe baricade? il vedem mai sus rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns:

Croncane mai sus 2 atei rolling on the floor ca nu pot sa priceapa :

Cel mai paradoxal lucru este că în timp ce Patimile Domnului au fost neîndoielnice – mulţi au văzut biciuirile, loviturile, scuipările, pălmuirile, răstignirea, batjocorirea, mormântul – nu s-a întâmplat acelaşi lucru şi cu învierea. Domnul, după învierea Sa, S-a arătat doar ucenicilor Săi. În ciuda acestui fapt, toţi au vorbit despre înviere, au adus la credinţă popoarele, şi au zidit Biserica. Cum? În ce chip? Prin puterea Domnului, Care i-a trimis să propovăduiască Evanghelia la oameni. Acesta a fost Cel Care le-a deschis calea, le-a uşurat lucrarea lor anevoioasă. Dacă Harul Dumnezeiesc nu i-ar fi ajutat, nici n-ar fi început răspândirea creştinismului.

| DomineRex explică (pentru lolosaurus):

Ar trebui sa citesti argumentele tutror istoriciilor si nu numai celor care vrei tu sa le asculti.
Apar si consemnari cand Isus s-a intalnit cu Pilat guvernatorul roman...
Si orice legenda are un sambure de adevar, mi se pare imposibil ca un personaj care nici macar nu a existat sa devina atat de popular.

Răspuns utilizator avertizat
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cand aud de Iisus* ma gandesc la urzi23 masturbandu-se cu un cactus thinking

| DomineRex explică (pentru lolosaurus):

Acestia sunt clar inventii, dar despre Isus nu poti spune acelasi lucru, cred ca te-ai uitat prea mult la documentare zeitgeist laughing.
Stii sunt unii care sustin ca toata istoria omenirii a inceput pe undeva prin anul 1700, deoarece atunci ne-au adus extraterestrii. Ii poti infirma? Cu aceasta teorie poti spune ca extraterestrii au construit pirmailede, merele zid chinezesc etc. Asta am spus-o ca sa fac si eu comparatii tampite.

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex explică (pentru lolosaurus):

Nu ai nici o dovada ti le pot infirma prin simplu fapt ca cei care au construit piramidele de fapt au fost exraterestrii care se foloseau de oameni ca sclavi si pot continua cu prostia daca vrei.
Iar restul istoriei este de fapt o conspiratie facuta de extraterestrii care conduc lumea laughing.
sa stii ca am intalnit oameni care credeau cu tarie in aceste lucruri si aduceau dovezi si argumente laughing.E problema lor eu nu am nici cel mai mic interes sa va schimb parerea.

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex explică (pentru lolosaurus):

Faptul ca tu accepti si crezi doar argumentele care iti convin si nu urmaresti adevarul.

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex explică (pentru lolosaurus):

Omule daca vrei iti dau si eu wiki Jesus dar ori cat de multe argumente ai citii tot teoria ta o tii.

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex explică (pentru lolosaurus):

Uite aici catva: http://mihaeladruncea.wordpress.com/......s-hristos/
cum stai cu engleza?

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex explică (pentru lolosaurus):

Dar poate are si o legatura cu faptul ca romanii au distrus Ierusalimul prin 90 si multe scrieri au fost distruse.
Ori cum sunt sigur ca un om care nici macar nu a existat nu poate sa influinteze istoria umanitatii in felul in care a facut-o.
Uite cum facem daca un personaj fictiv a reusit sa faca atat taraboi in istoria umanitatii, atunci tu care esti real intrecel. Vreau ca istoria umanitatii sa fie impartia in 2 parti: inainte de lolosaurus si dupa lolosaurus.
Crestinii fondatori trebuie sa fi avut o baza de unde sa plece ca altfel nu si-ar fi riscat viata pentru ceva fictiv.

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex explică (pentru lolosaurus):

Ma rog poti sa iti tii ideile nu ai decat, eu oricum nu cred ca a fost fiul lui Dumnezeu din motive de moralitate nu din motive istorice.

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex explică (pentru lolosaurus):

Stiu ca Isus a fost din totdeauna asa ne spune biblia. Data viitoare te rog sa raspunzi la intrebare ca ai stricat apetitul celoralti cu atacul tau laughing. Spuneai frumos Isus reprezinta un mit care istoric nici macar nu a existat.

Răspuns utilizator avertizat
| DomineRex explică (pentru lolosaurus):

Nu am gresit cu nimic.Nu mi-ai demonstrat ca Isus nu a existat.Doar din cauza ca s-a scris de el dupa ceva timp nu inseamna ca a fost inventat.

Răspuns utilizator avertizat