| Mihaibun a întrebat:

Se spune ca primii de pamant au fost Adam si eu Eva, e dupa aceea sa zicem ca ei au facut 4-5 copii. Cum s-a format lumea dupa aceea?

Răspuns Câştigător
| danyelo112 a răspuns:

Crede-ma ca astea is intrebari fara raspuns.caci sa o luam asa copii intre ei nu puteau intretine reletii ca era frati si nu are nicio logica. poate doar un preot sau stiu eu ce om sa stie asa ceva.pentru omu de rand e dificil sa isi dea seama ce s-a intamplat.asa preotii citesc din carti sfinte si poate ei stiu raspunsul

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Adam si Eva au avut mai multi copii.Ei au trait multi ani, iar copiii s-au casatorit intre ei.Sotiile lor proveneau dintre fiicele lui Adam.Adam a trait 930 de ani, deci a mai avut fii si fiice.Cronograful (tradus din greceste )aduce o precizare importanta:,, si i-au ramas pe urma 30 de feciori si 27 de fete,,.E vadit ca era altfel decat in zilele noastre, pentru ca trebuia sa se inmulteasca neamul omenesc.

| wales a răspuns:

În primul rând tu faci o speculație la textul biblic.

" După naşterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani; şi a născut fii şi fiice." Genesa 5:4.

Biblia nu specifică câți copii a avut Adam și Eva. Putem doar să comparăm cu familiile din trecut care aveau în jur de 6-10 copii per familie la o generație de 40 de ani. Încearcă să faci o scurtă socoteală:
6-10 copii x 40 de ani o generație x 900 de ani cât se trăia atunci și vezi rezultatul doar unei singure familii, dar mai multe familii?
Alt lucru interesant legat de acest subiect. Iau ca punct de plecare, vremea potopului. Aproximativ 4500 de ani în urmă au supraviețuit 8 oameni. Documentele istorice ne dovedesc că pe vremea Lui Isus, populația omenirii era de 250 de milioane. Iar scara graduală de creștere a populației lumii arată așa:
Anul 1800 = 1 miliard.
1960 = 3 miliarde.
1985 = 5 miliarde.
2000 = 6 miliarde.
În prezent suntem aproximativ 7 miliarde de oameni. Acest calcul științific demonstrează exact ce spune și Biblia, că omul există de aproximativ 6000 de ani, iar cine crede în poveștile evoluționiste, că istoria omenirii ar avea miliarde de ani, are o mare problemă cu acest calcul științific. Numărul populației de astăzi ar fi trebuit să fie mult mai mare, de fapt, nu prea mai aveam loc pe acest pământ.

| wales a răspuns:

Dacă te referi la incest, să nu uităm că legea a apărut după aproximativ 2500 de ani, iar căsătoria între frați nu era o încălcare de lege organică sau morală și nu putem judeca acum după legile actuale cum era la vremea respectivă.

| wales a răspuns:

Dragă scutur...

Citește atent ce am vrut eu să scot în evidență și nu te mai grăbii în afirmații. Am vrut să arăt că Adam și Eva au avut mai mult de 4-5 copii, chiar am amintit că Biblia nu specifică clar câți copii au avut Adam și Eva, ci doar că probabilitatea să fi avut mai mulți copii este mult mai mare, prezentând acele date posibile dpdv matematic, iar tu ai speculat acest moment. Mă repet, Biblia nu specifică câți copii au avut Adam și Eva " vezi Genesa 5:4 ".

Pentru bluebios.

Indiferent cum vrei s-o iei, datele tot în creștere sunt. Asta ar înțelege și un copil de 3 ani, la început au fost mai puțini, iar acum suntem mai mulți, simplu. Pentru cultura ta generală, să știi că sunt foarte mulți medici creștini, chiar la mine în familie cineva practică medicina, dar asta nu ne împiedică să-i mulțumim Lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările de care avem parte zilnic. Și încearcă să lași jignirile deoparte. Omul când își epuizează argumentele logice, atacă verbal, sau această subcultură te reprezintă?

Hombre,

Studiază mai atent problema, dar cânt o faci încearcă să fi limpede. Nu uita că bazele în medicină, în astronomie, în știință în general, au fost puse de creștini. Cele mai dotate spitale din US, sunt spitalele creștine, conduse de îndoctrinați ca mine, dar limpezi în gândire.

| wales a răspuns:

Dragă bluebios,

Nu mai încurca borcănele, rata de creștere a populației cu longevitatea, sunt două subiecte separate.

Pentru alex.

" Aici esti total in eroare, eu cred ca e invers. In stiinta crestinii nu prea sunt (deloc), numarul ateilor este foarte mare fata de numarul crestinilor in domeniul stiintific."

Îți recomand să mai studiezi problema și vei înțelege singurel că este cum îți spun eu.

" Crestinii construiesc mai putin spitale, ei se axeaza pe domeniul religios."

Vorbești în necunoștință de cauză. Nu compara România cu ce se întâmplă peste graniță. S-ar putea să ai o mare surpriză, să vezi ce spitale dotate cu aparatură de ultima generație și personal supracalificat au în US creștinii protestanți și neoprotestanți, având o rată foarte crescută în domeniul cercetării medicale și nu numai. Un singur exemplu îți dau despre unul din cei mai mari neurochirurgi ai lumii, Dr. Ben Carson, ce realizări și ce operații dificile și unice în lume a avut.

Mnastase. Blogspot.com/2010/02/gifted-hands-dr-ben-carson.html

Iar exemplele despre implicația creștinilor în lumea științei o pot extinde în toate domeniile ce ține de știință și cercetare. Dorești exemple și în alte domenii?

" Credinciosii asteapta cu nerabdare apocalipsa, la fiecare 2-3 ani se anunta cate o apocalpsa. Ei isi doresc ca pamantul sa fie distrus? DA! Nu au nici-un interes sa imbunatateasca viata pe pamant, daca apocalipsa nu va mai venii sau va intarzia, sunt convins ca chiar crestinii vor incerca sa produca o apocalipsa. "

Ai o imagine deformată despre creștinism în general, dar realitatea este alta. Din contră, creștinii doresc ca toți oamenii s-o ducă bine și nici unul să nu piară. Creștinii așteaptă a doua venire a Lui Isus nu apocalipsa, iar acest lucru este o mare diferență.

| Ecea a răspuns:

Prin incest.
Copiii lor s-au inmultit intre ei, etc.

Oricum, mai plauzibila varianta evolutiei.

| Hombre a răspuns:

@Wales,indoctrinatule, straturile geologice ne spune altceva decat biblia care nu are nici un fundament de cercetare, decat snoave si basme. Civilizatia a dus la inmultirea omeniri indoctrinatule, si in mod special incepand din scolul 17, cand doctrinele religioase a inceput sa nu mai aiba putere, cand omul a inceput sa progresese stiintific dezvoltand mijloacele de productie, cand cercetarea in domeniul medicini care a eradicat pandemiile etc. etc. etc. Maimutoilor care beti aghiazma sfintita crezand ca va face bine si in fond beti apa chioara.

| MoonLight a răspuns:

S-au culcat intre ei cred. Tu chiar crezi in prostiile astea?

| GodBlessYou a răspuns:

Prin incest...

| GodBlessYou a răspuns:

@wales
"Nu uita că bazele în medicină, în astronomie, în știință în general, au fost puse de creștini."

Aici esti total in eroare, eu cred ca e invers. In stiinta crestinii nu prea sunt(deloc), numarul ateilor este foarte mare fata de numarul crestinilor in domeniul stiintific.

Crestinii construiesc mai putin spitale, ei se axeaza pe domeniul religios. Bisericile si manastirile sunt construite de crestini, spitalele de altii, care stau cu gandul doar la viata de apoi, ci si la viata asta pe care o au acum(singura viata). Crestinul nu incearca sa faca viata si traiul pe pamant mai bun, pentru ca el stie ca asta este doar o faza temporara a existentei si ca vesnicia il asteapta intr-un loc perfect.

Credinciosii asteapta cu nerabdare apocalipsa, la fiecare 2-3 ani se anunta cate o apocalpsa. Ei isi doresc ca pamantul sa fie distrus? DA! Nu au nici-un interes sa imbunatateasca viata pe pamant, daca apocalipsa nu va mai venii sau va intarzia, sunt convins ca chiar crestinii vor incerca sa produca o apocalipsa.

| PinkPanther a răspuns:

Pai e simplu copii lui adam si eva au plecat la plimbare si au dat de copii lui darwin si au pus-o de o orgie.
Lasand problema incestului la o parte, asta e pentru cei care i-au tot ce scrie in biblie la propriu, in biblie scrie ca dupa ce cain l-a omorat pe abel a plecat in lume si a dar de un trib de oameni si s-a alaturat lor. Intrebarea mea e... aia de unde eu aparut? ca adam si eva nu au avut timp sa sa impulteasca asa de repede. \
Cei care nu i-au scrierile din biblie la propriu realizeaza ca e plina de simboluri, si tot ce e scris acolo se scris la figurat, trebuie interpretat din prisma gandirii oamenilor din vremea aia, care aveau alt nivel de cunoastere, dezvoltare, gandire si multe altele, dar problema e prea complexa pentru a fi prezentata aici.

| Necrophagist a răspuns:

In 930 de ani cat au trait ei, au facut mult mai multi copii decat ti-ai imagina,na,astea au fost circumstantele, o sora putea sa se marite cu un frate, mai tarziu a venit legea care interzicea casatoria intre frati

| tsevaoth a răspuns:

E bine sa si citesti nu doar sa auzi,Dumnezeu le-a dat porunca "inmultiti-va si umpleti pamantul" e logic sa-ti dai sema cum s-a intamplat acest lucru,nu e nici o greseala sa faci apel la logica atunci cand citesti scrierile sfinte,totusi sa nu uiti ca atunci nu era un lucru gresit,legea din cele zece porunci care reglementa casatoria dintre frati si surori sau rude apropiate a venit cu cateva mii de ani mai tarziu. Oricum daca Dumnezeu ar fi considerat acest lucru si atunci gresit nu ar fi dat aceasta porunca lui Adam si Eva,dar era nevoie pentru a umple pamantul de oameni, mai tarziu s-a reglementat acest lucru, nu e nici o "enigma"a bibliei.

| bluebios a răspuns:

@wales

"Acest calcul științific demonstrează exact ce spune și Biblia, că omul există de aproximativ 6000 de ani..."

Calculul ala stiitific arata ca din anul 1800 medicina a inceptut sa se dezvolte si speranta de viata a unui om a crescut de la 25 (in evul mediu) la 78 (acum).

De zici de datele astea stiintifice (CDR - Crude Death Rate - adica numarul mediu de decese intr-o populatie de 1000 de prsoane, intr-un an):
perioada CDR
1950–1955 19.5
1955–1960 17.3
1960–1965 15.5
1965–1970 13.2
1970–1975 11.4
1975–1980 10.7
1980–1985 10.3
1985–1990 9.7
1990–1995 9.4
1995–2000 8.9
2000–2005 8.6
2005–2010 8.5

Cupa cum observi tu CDR-ul a fost intr-o continua scadere si probabil o sa mai scada si asta se datoreaza oamenilor de stiitata (care 99.9% cred in povestile evolutioniste si au dezvoltat tratamente care tin cont de povestile evolutioniste si care culmea ii salveaza de la moarte de crestinopati). De asta suntem 7 miliarde acum, pentru ca atunci cand te doare ceva nu stai si te rogi la D-zeu, ci dai fuga la farmacie. Nu-i asa ca ai o problema cu "calculul asta stiintific"?

Daca mai exista securitatea job-ul tau ideal era la dezinformare.

| bluebios a răspuns:

@wales Datele alea arata ca populatia a crescut pentru ca oamenii mor la varste mai inaintate si ca acesta crestele este doar pe ultima perioada a istoriei omenirii si nu arata in nici un fel ca oamenii ar fi doar de 6000 de ani pentru ca rata de crestere a populatiei nu a fost aceeasi tot timpul.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Ai vazut knowing? E un film interesant pentru ca ofera si o alta perspectiva ascupra religiei, apocalipsei si mai ales, asupra lui adam si eva.
Situatia se prezinta cam asa, pamantul la un pas de distruge datorita unei eruptii solare, nave extraterestre care iau cate doi copii de sexe diferite de pe tot mapamondul, fiecare cu cate un animal si-i duc pe o alta planeta...de aici, intelegi tu ce vrei happy

| nosferatu15 a răspuns:

Citeste biblia si mai taci dracului din gura ca m-ati zapacit. Cand vad intrebarile astea imi vine sa ma dau cu capul de toti peretiirolling eyes...

| Mihaibun explică (pentru nosferatu15):

Pai daca nimeni nu stie nimic, toata lumea isi da cu parerea...

| AnaCelebrity4Ever a răspuns:

Dumnezeu-Adam si Eva-4-5 Copii-Mai multi copii-Din ce in ce mai multi copii-Miliarde de persoane copii!-adulti-si dupa traiasca dumezeu cu ei!

| ProjectJackpot a răspuns:

Este o intrebare capcana?

| LiquidFlesh a răspuns:

It's all about sex. Sa zicem ca toate chestiile din Biblie sunt adevarate. Atunci daca erau doar Adam si Eva, iar copiii lor au facut, la randul lor, alti copii. Noi numim asta incest. Atunci de ce e incestul unul dintre cele mai grave pacate? You can't explain that.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au facut doar 4-5, ci zeci de copii. Gandeste-te ca au trait peste 900 de ani happy La inceput, Dumnezeu a ingaduit sa se inmulteasca intre ei, nefiind pacat.

| cheryybloosomm a răspuns:

Adam si eva au facut copii.si acei copii au facut si ei copii.si tot asa

| Mihaibun explică:

Asa s-ar spune ca s-au inmultit combinanduse fratii cu surorile dar va spun eu ca nu este asta raspunsul adevarat si nimeni nu il stie, nici cel mai mare preot din secolul 21, raspunsul il stiu doar oamenii din primul timp care au avut viata. Sunt multe intrebari care nimeni nu stie raspunsul sigur, sunt doar niste preziceri ce vorbim noi acum la cum a fost in primul timp

| scuturcrucile a răspuns:

Wales, calculul pe care l-ai prezentat tu este foarte "elaborat", din ce spui tu adam si eva au avut aproximativ 36000 de copii. Mai citeste odata ce ai scris si corecteazate, ca logica ta "fluenta" te-a abandonat cand ai inceput sa calculezi

| Antonia1992 a răspuns:

Chiar daca incestul e o mare greseala probabil ca s-a ajuns la ea. Odata ce Adam si Eva au facut acea mare greseala (a mancat din acel mar) probabil ca ar fi fost in stare si copiii lor sa faca incestul,casatoria a aparut mai tarziu,nu uitati de Nunta din Cana Galilei,atunci a avut loc prima casatorie (considerata casatorie). Chiar daca sunt o persoana credincioasa eu una cred ca omul s-a format si din maimuta si dupa fiii lui Adam si al Evei s-au inmultit cu maimutele. Stiu ca e o teorie cam neortodoxa dar e a mealaughing, niciun profesor nu mi-a raspuns la aceasta intrebare. Cel mai bine ar fi sa nu ne mai gandim la aceasta intrebare pentru ca nu vom gasi raspunsul niciodata, poate dupa moarte si in plus este si pacat sa te gandesti la legile creatiei. Pace!