| User23434 a întrebat:

Se spune undeva în Biblie ca oamenii trebuie sa meargă la biserica?

Răspuns Câştigător
| Mircea08 a răspuns:

Nu. Se spune ca e bine sa faca parte din biserica crestina, si asta deoarece cand spui biserica spui un grup de crestini, nu o cladire. La cladirea bisericii se merge pentru ca membrii bisericii sa studieze Evanghelia si sa ia decizii cu privire administrarea bunurilor bisericii. Treaba cu slujbele sau alte activitati similare sunt niste gaselnite folosite de mai marii biserici pentru a da importanta statutului lor, si a motiva sumele incasate de la enoriasi. Intr-o biserica crestina toti oamenii traiesc la fel, totul se imparte dupa nevoi
"Iar inima şi sufletul mulţimii celor ce au crezut erau una şi nici unul nu zicea că este al său ceva din averea sa, ci toate le erau de obşte."
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 4/32)
Mai trebuie sa fac precizarea ca nu exista decat o biserica crestina, restul bisericilor care desi spun ca sunt crestine NU SUNT CRESTINE si asta deoarece au deviat de la invatatura crestina - Evanghelia. Evident ca orice enorias ai intreba va spune ca biserica lui este cea adevarata, numai ca nu este adevarat - adevarul e ca nu cunoste Evanghelia si nu stie cum trebuie sa fie o biserica crestina

| User23434 explică (pentru Mircea08):

Genial raspuns, chiar m-ai lamurit, mersi!

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut DA, din nefericire raspunsurile lui Mircea08 sunt ori o manipulare informationala ( a textelor Biblice asa cum fac iehovistii) ori nestiinta dovedita de cultul sau. Apostolul Pavel si-a dus viata calatorind si INFIINTAND BISERICI, TOTI apostolii dupa Ridicarea Mantuitorului s-au dus sa infiinteze Biserici DAR chiar Domnul Hristos respecta si mergea IN FIECARE Sabat la SINAGOGA (biserica) si CITEA din Biblie (Vechiul Testament). Iar ca demonstratie poti citii cartea Apocalipsei care este "plina" de Biserici. Bineanteles ca Satana si ACOLITII SAI urasc bisericile si de aceia sustin asemenea aberatii (manipulari).

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Sau sectantii ca tine rolling on the floorCe va mai luati la tranta intre voi rolling on the floor. Oricum crestinismul e secta iudaismului.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Tu vezi de ale tale ca si ATEISMUL este o inventie iudaica. rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Asta e tare.Cand te nasti in ce crezi?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

In mama.

| RAY a răspuns:

Irinel15123532 traieste din propaganda, ce ai vrea sa scrie, in bilie nu scrie asa ceva din contra scrie sa nu fiti ca pagani si sa va rugati in camera voastra nu in public

| anonimg a răspuns:

Atunci când iubești pe Dumnezeu vei dori un să te întâlnești cu toți aceia care împărtășesc aceleași convingeri ca și tine.
Când iubim, toate planurile noastre se învârt în jurul întâlnirii cu persoana iubită; celelalte lucruri sunt pe un loc secundar.
Tot așa, când iubim pe Dumnezeu vom dori să ne întâlnim cu El în Casa Lui. Pentru că este scris: "Să-Mi facă un Locaş Sfânt, şi Eu voi locui în mijlocul lor."
Aceasta nu doar că este dorința lui Dumnezeu, ci este și nevoia celui care iubește pe Dumnezeu. Nu degeaba este scris în cartea Apocalipsei că Dumnezeu va locui pe Noul Pământ. Cât de mare, cât de înălțător este gândul acesta!
"Şi am auzit un glas tare care ieşea din scaunul de domnie şi zicea: „Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, şi ei vor fi poporul Lui, şi Dumnezeu însuşi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor."" (Apocalipsa.21:3)
Păi dacă în vechime Dumnezeu S-a arătat prin fum (ceea ce noi numim "Șechina"), și în tot timpul călătoriei israeliților scoși din Egipt și până în țara Canaan Dumnezeu a fost tot timpul ziua într-un stâlp de nor și noaptea într-un stâlp de foc, cu cât mai mult cei mântuiți se vor bucura de prezența lui Dumnezeu în mijlocul lor. Și nu a fost și Domnul Hristos în mijlocul nostru, chiar dacă nu toți L-am văzut? Dar atunci toți Îl vom vedea.
"Domnul mergea înaintea lor, ziua într-un stâlp de nor, ca să-i călăuzească pe drum, iar noaptea într-un stâlp de foc, ca să-i lumineze, pentru ca să meargă şi ziua şi noaptea." (Exod.13:21)
"Dacă norul se oprea deasupra Cortului două zile, sau o lună, sau un an, copiii lui Israel rămâneau tăbărâţi şi nu porneau; şi când se ridica, porneau şi ei." (Numeri 9:22)

| mentholinks a răspuns:

Nici nu exista cuvantul biserica in Biblie. E o traducere facuta in scopul indoctrinarii. Termenul din mauscrisele orginale inseamna mai degraba adunare.

| Steregoi a răspuns:

Da. Evrei 10:24, 25.

| Nilsson a răspuns:

In Noul Testament scrie ca Iisus avea obiceiul sa mearga in sabat la sinagoga, la fel si apostolii.
Eu aproape de fiecare data cand merg la biserica invat cate ceva, oamenii trebuie sa isi impartaseasca cunostiintele, bucuriile, suferintele, toate astea fac parte din manifestarea dragostei fata de semeni.
Trebuie sa iti cercetezi constiinta si sa vezi de la cine vin astfel de ganduri, scopul celui rau este nu sa ne faca sa nu mergem la biserica ci sa devenim inchisi in noi, izolati, dispretuitori fata de semeni si lipsiti de dragoste.

| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia incurajeaza mersul la biserica pentru ca acolo este casa Domnului, ''unde vor fi 2 sau 3 in numele Meu foi fi si eu in mijlocul lor'' la biserica ne strangem in numele Domnului Isus, un om spunea odata ''daca nu mergi la biserica esti ca un carbune scos din foc, in timp, te vei stinge'' (poti fi crestin si fara sa mergi la biserica), un fel de crestin, biblia recomanda acest lucru. Acolo te asteapta Hristos, tu mergi pentru El acolo, nu pentru lume, preot, corul bisericii. Iisus te iubeste.

| User23434 explică (pentru Irinel15123532):

Unii il iubesc asa de mult incat uita ca numele Lui are doi de "i" laughing)

| Mircea08 a răspuns (pentru Irinel15123532):

In perioada in care Vechiul Testament era in vigoare (pana la invierea lui Iisus) cladirea bisericii era casa lui Dumnezeu.
"Şi a intrat Iisus în templu (cladirea bisericii) şi a alungat pe toţi cei ce vindeau şi cumpărau în templu şi a răsturnat mesele schimbătorilor de bani şi scaunele celor care vindeau porumbei. Şi a zis lor: Scris este: "Casa Mea, casă de rugăciune se va chema, iar voi o faceţi peşteră de tâlhari!"
(Sfânta Evanghelie după Matei – 21/13)
Dupa invierea lui Iisus lucrurile s-au schimbat :
"Iar Hristos a fost credincios ca Fiu peste casa Sa. Şi casa Lui suntem noi, numai dacă ţinem până la sfârşit cu neclintire, îndrăzneala mărturisirii şi lauda nădejdii noastre."
(Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel – 3/6)
Deci casa lui Dumnezeu suntem noi, mai precis crestinii deoarece in ei locuieste Duhul Sfant al lui Dumnezeu
"Sau nu ştiţi că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveţi de la Dumnezeu şi că voi nu sunteţi ai voştri?"
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 6/19)
Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi? De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteţi voi?
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 3/16, 17)

| Octavian199 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Parca Dumnezeu nu incape in nici o cladire, asa se zice rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru User23434):

Ala e un profet, ca Mahomed.rolling on the floor

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nuu

Dacă o sa citești bibila o sa devii ateu happy

| User23434 explică (pentru QElenaBoghiu):

Nu am nimic cu crestinismul si nici cu ateismul, doar ca nu vad rostul in a merge la biserica. Poti fii un om bun si fara sa mergi si sa asculti un preot si sa stai intre babe si mosnegi. Oricum nu am de gand sa ma apuc de citit biblia happy

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru User23434):

Foarte frumos happy

| Octavian199 a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Cu siguranta faci asta.

| ElisaAna a răspuns:

Acolo este casa Lui, unde ne asteapta in fiecare zi de sarbatoare crestina