| andreiadrian19 a întrebat:

Se stie din vechime faptul ca pietrele simbolizeaza pedeapsa pacatosilor adica pacatosii erau omorati sau torturati mutilati cu pietre.Intrebarea e:de ce in cadrul Creatiei Creatorul Dumnezeu a facut Pietre cazatoare in Univers? Si n planete? Sa fie oare barna calaului si paiul fratelui cauza? Adica Dumnezeu e confuz oaie ratacita intre stele stele de cinema si pietre adica pedepsitori?

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Pietrele nu simbolizeaza nimic! Pur si simplu ele erau la indemana oamenilor pacatosi care se credeau mai buni ca altii!
Ce zice Isus intr-un astfel de caz? -Sa arunce primul cu piatra care este fara pacat!
Nimeni nu are dreptul sa judece cu atat mai putin sa osandeasca numai insusi Dumnezeu!
Iar daca mai cad pietre din cer, este pentru a pedepsi pe unii pacatosi... si nu, nu e confuz, loveste-ti gura! El e perfectiunea intruchipata iar noi nu putem intelege tot ce se intampla!
La fel cum mața sau cainele tau nu te intelege de ce te trezesti mereu dis de dimineata si mergi la munca sa obosesti tot asa suntem si noi, nu intelegem de ce lasa Dumnezeu unele lucruri sa se intample... Dar mața si cainele sunt foarte aproape de om, noi oamenii nu suntem nici macar cat un fir de praf in Fata Lui, cum am putea sa-L intelegem?