| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Simt ca in ultima vreme nu ma mai pot bucura de absolut nimic, nu mai am chef de nimic sunt mereu trist si suparat. De ceva timp in coace nu o duc prea bine de loc, la munca la fel sunt mereu trist si suparat si nu prea mai vorbesc cu lumea cum era inainte adica vorbesc mai putin un salut si ce faci? unde pun aia? sau mai e ceva de facut? si cam atat.
Cand ma duc sa fac piata sa cumpar ceva la fel merg incet cu privirea in pamant suparat si atunci cand ma intalnesc cu cineva sau ma saluta vreo cunostinta schitez un zambet fals si ma prefac ca sunt bine si ca nu am nimic numai ca sa nu ma intrebe de starea mea. Cu prietenii nu prea mai vorbesc de vreo 5 saptamani sunt singur, am mai iesit singur pe afara si ma mai plimbam prin oras pe jos asa ca sa fac un pic de miscare ca sa pun sangele in miscare dar in rest munca si acasa, de calculator si jocuri sunt satul la fel si de citit.

Cum fac ca sa ies din starea asta? adica sa imi treaca.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Provoacă=L pe Dumnezeu=Dacă vrei ceva de la viața mea, atinge-mă ieși=mi în cale, să înțeleg de ce ma=i creat!

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai la lucru colegi nu ai?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Pai, am spus ca nu prea mai vorbesc adica stau mai retras nu simt nevoia sa vorbesc cu colegii doar ii intreb: ce faci? unde pun aia? sau mai e ceva de facut? cam atat.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Cautati ma o iubita, pe bune, tot singur cuc

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Chiar nu am nevoie de femeie, in primul rand sunt varza si doi eu de-a bia daca o mai suport pe mama cand vorbeste dar sa mai stau cu o fata si sa o suport si sa o ascult, nu prefer sa stau singur in liniste poate asa imi mai revin.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

E perioada asta nu stiu cum sa o descriu, cred ca fiecare om a trecut prin asta macar o data in viata.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Te minti marius, mai cunosc eu pe cineva tot ca tine

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu vrei sa iesi din zona de confort

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Simt ca o iau razna sau mi-se pare dar totusi simt nevoia sa caut ceva care sa imi faca ziua mai buna si nu reusesc.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Moartea vine tainic in liniste.

Viata = activitate.
Moarte = liniste.

Universul e linistit si deci mort. Nu se aude ca tipa nimeni in univers.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Un vitel pana sa ajunga taur trece printr-o stare rea tranzitorie.

| Celcestietot a răspuns:

Treci printr-o perioada mai dificila atâta tot. Câtă vreme poate dura, nu știu. Poate scapi de aceasta stare făcându-ți o prietenă, vorbind cu oamenii, practicând activități diverse și cam atât. Mai poți încerca să te rogi să treci de această stare. Crede-mă că dacă te izolezi așa de societate sau chiar mai rău, mai târziu îți va fi greu să te integrezi în ea. Poate că majoritatea oamenilor nu sunt așa cum trebuie, dar să mai schimbi o vorbă cu cineva nu strică nimănui.

| Meme10Memu a răspuns:

Insoara-te. Fa copii si munceste ce iti place sa muncesti.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Si eu sunt la fel!

| Helper07 a răspuns:

Ai pus intrebarea la categoria religie, oare de ce... Uneori esti trist pentru ca asa vrei sa fi insa altul poate fi motivul. Starea de fericire este data de nivelul de dopamina din creier, cand acesta este mediu nu suntem nici tristi nici fericiti insa oamenii cauta mereu sa fie fericiti, sa se simpta bine (presupun), astfel nivelul mediu de dopamina este dus pe o treapta mai inalta ceea ce inseamna ca unele lucruri care inainte ne faceau fericiti, acum ne sunt indiferente. putin cate putin, ai nevoie de tot mai multa dopamina ca sa fi fericit(asta in cazul in care cauti zi de zi prin diverse mijloace sa fi mai fericit decat esti) pana cand nu mai ai cu ce sa iti alimentezi dopamina si astfel apare depresia. Ar trebui sa petreci mai mult timp cu prietenii(influente pozitive) si familia daca zici ca esti cam singuratic si nu uita sa te rogi si sa-l cauti pe Dumnezeu pentru ca atata timp cat esti placut lui Dumnezeu esti placut si oamenilor(unii) si vei fi fericit. Ideea nu este sa fi fericit ca sa asculti de Dumnezeu ci sa asculti de Dumnezeu ca sa fi fericit chiar daca rezultatele nu sunt imediate.

| LupusDei1993 a răspuns:

Fa-ti o prietena
Sau e doar o perioada temporara in care esti deprimat, sau ai lipsuri sufletesti

| HerculePoirot a răspuns:

Esti in aceasta stare pentru ca tu singur ti-ai indus-o."Esti ceea ce gandesti". Incearca sa gandesti pozitiv(de fapt NU INCERCA, FA-O!), roaga-te, mediteaza si ai sa vezi ca totul se va schimba.Gaseste-ti mantra care ti se potriveste si spune-o in gand, spune-o cu voce tare, crede in ea, astfel vei fi imbelsugat cu Prana.OM sau OUM sunt cele mai cunoscute mantre, prima dintre ele a fost demonstrata stiintific ca este mantra la care vibreaza Universul la 432 Hz.Capul sus si o sa fie bine!happy

| fanernest123 a răspuns:

Ce ai descris tu este akedia. O clasica boala spirituala caracterizata prin tristete, plictis si lipsa de vointa. Multi sfinti parinti discuta despre aceasta plaga sufleteasca. Iti recomand sa te interesezi despre asta. De asemenea, cred ca ar fi bine sa te duci si la un preot sa te spovedesti, punand astfel un inceput vietii spirituale. Toate cele bune!