| anonim_4396 a întrebat:

Spune undeva in biblie sau in alte zeci de carti "religioase" de ce corpul omenesc e asa penibil? Vobind acum la "misto", daca ar fi existat intr-adevar un dzeu care sa ne fi facut eu nu imi pot imagina de ce naiba ar face atat de fragil si vai de mama lui corpul omenesc. Ce vreau sa zic. Orice ne poate dauna/afecta/ rani. De la simpli microbi, pana la o cladire care cade pe noi si ne face terci. SI e culmea ca nu avem puterea ca unele soparle sa putem sa ne crestem la loc un picior sau o mana taiata. Sau sa avem si noi corpul tale, sa nu ne mai omoare cand da o masina peste noi, sau cand o simpla pietricica " cade de la etajul 20, dar cu toata viteza care o atinge ne omoara pe loc.

Acum stiu ca va fi cineva care va zice " de ce te doare ce a facut cineva care nici macar nu crezi ca exista". pai sunt curios daca se pomeneste macar asa ceva, sa vad cu ce a venit cei care au inventat religia.

19 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu fi paranoic. Corpul omenesc e o opera de arta geniala. Chestia e ca in ultimii aproximativ 150 de ani s-a facut mai mult rau rasei decit in toate mileniile de dinainte. De ce? Pentru ca o facem pe dumnezeii si am dat peste cap complet selectia naturala. Astfel ajung toti nevolnicii sa se inmulteasca si oamenii cu adevarat valorosi sa aiba 1-2 copii. Daca i se pare cuiva treaba asta nazista, mi se rupe. La ce s-a enuntat in intrebare ca orice ne poate afecta ranit... e vorba de pacatele parintilor intr-o alta forma. De multe ori cei care au urmasi sint plini de chimicale, stresati, samd, astfel ca majoritatea copiilor sint niste nevolnici ce ajung dependenti de antibiotice, zahar si diversi aditivi pina la maxim 5 ani.

| emy a răspuns:

Da,si cu mintea am facut destule. Dar mintea de unde o avem oare?

| danut a răspuns:

Corpul uman este cea mai perfecta masina care exista lâ ora actuala. Numai pielea care acopera trupul este ceva ce omul inca nu a reusit sa reproduca. Elastica, rezistenta la atatea forme de atac asupra ei, mecanice, chimice, etc. Ochiul, cea mai perfecta camera de TV, creierul, un computer de nerealizat, etc. Se observa ca esti inca tanar, iar pe langa utilitati de neimaginat corpul este si foarte armonios și estetic facut. Sa vezi tu cand vei inainta in varsta cum vei admira corpul unei fete.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

"Sa vezi tu cand vei inainta in varsta cum vei admira corpul unei fete" ce comentariu mai e si asta? laughing stiu ca vrei sa faci misto dar nu cobora sub un anumit nivel al penibilitatii. am aproape 21 de ani, nu 12. daca tu ca religios nu faci sex inainte de casatorie, oricand ar fi aia la 30+ de ani, sa stii ca nu toata lumea are parte doar atunci de sex.
si ca restul de mai sus, voi spuneti de altele. asta stiu si eu cum e perfect corpul si restul, si totusi e penibil. orice ne poate rani, si ca multe animale, in afara de minte, nu iesim cu multe in avantaj. dar am pus si eu intrebarea unde nu trebuia. am avut pretentii sa mi se raspunda intelingent si ce ma doare, dar nu o sa mai am pretentii la "sectia" asta de acum in colo. asta e clar.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi cum iese la iveala pacatul din mintea noastra, ti-am spus eu ceva de legaturi sexuale, poti admira o fata si cu ganduri curate, nu trebuie sa manjesti o imagine cu "murdaria" din creier. Cum credeai ca un corp poate fi si placut la mangaiat si cu structura ca a otelului? Tie iti place sa mangai otelul, granitul, il simti "soft" la pipait?

| danay72 a răspuns:

Omul nu a fost creat ca sa moara, dar din cauza imperfectiunii mostenite de la primii oameni, ne imbolnavim, imbatranim si murim.Cand va transforma pamantul in paradis, corpul nostru va fi pefect.

| dragos38 a răspuns:

Noi nu avem un corp penibil,ci corpul nostru este foarte complex si foarte puternic,bine inteles ca majoritatea oamenilor sunt slabi bolnavi pentru ca nu cred in ei,insa cei puternici care cred in ei si se realizeaza prin fortele lor propri sunt putini la numar, totul tine de minte(creier)care este ceea mai puternica arma, si ea coordoneaza tot corpul,au fost persoane care s-au vindecat de anumite bolii folosind autosugestia,au fost persoane care au trecut prin razboaie ciuruiti cu gloante si totusi au scapat cu viata, un exemplu concret este cel a lui Sven Hassel, deci corpul uman nu este chiar asa penibil ci a fost construit sa supravietuiasca chiar si cand va trece prin situatii extrem de grele, asa cum zicea un om de stiinta Bruce Lipton totul tine de cum gandim, cu forta mintii putem dobora cele mai inalte ziduri.

| sappy a răspuns:

Omul nu a fost conceput pentru atatea pericole si incercari dar s-a acomodat pe parcurs(si inca o face)!

| Ben00 a răspuns:

Sa nu uitam ca trupul uman are o durata de viata de vreo 60 ani. Mai mult decat orice pompa sau motor.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Hmm ai o minte la care se gândește numai la pericole imagineazați că totul se întâmplă în mintea ta, dar ai făcuto deja. dar trebuie să ne aducem aminte de cunoașterea răului și a binelui.

| anonim_4396 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

E cineva normal pe site-ul asta, care sa imi raspunda ce ma doare pe mine, si nu baliverne? sper.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sunt baliverne gândurile tale sau ce? Eu ți-am zis ca e din cauza cunoașterii binelui și a răului

| Cyrano a răspuns:

Nu te mai intreba prea multe in aceasta privinta! Proiectantul universului, adica Dumnezeu stie mai bine decat noi care avem o minte limitata, de ce anume ne-a creat asa!

| Loominaty a răspuns (pentru Cyrano):

Din pacate doar pe unii i-a facut cu o minte limitata, sa mai poata crede in el!

| Cyrano a răspuns (pentru Loominaty):

Daca tu cu mintea ta luminata poti pricepe totul, atunci cati atomi de carboni contine mintea ta?

| Loominaty a răspuns (pentru Cyrano):

Cu ce ar ajuta o minte limitata astfel de raspunsuri? oricum nu le-ar intelege si ar trebui sa-si foloseasca singura calitate si anume credinta.

| SoP222 a răspuns:

Omul e asemanarea Domnului. Daca Eva si Adam nu mancau din mar pentru oameni nu exista acum moartea fizica.
De ce spui ca corpul omenesc e penibil? Omul a reusit sa fie singura fiinta, chiar si cu corpul lui penibil, care isi creeaza un mediu favorabil, o societate, o viata usoara (intelegi la ce ma refer, nu gasesc cuvintele potrivite laughing )

| anonim_4396 explică (pentru SoP222):

Ma refeream doar la corp nu la minte. da, cu mintea am facut destule. dar corpul nostru ramane in urma.

| Daniell25 a răspuns:

Te gandesti numai la lucruri rele... incearca sa fii mai optimist!