| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cum a aparut Dumnezeu? Adica cine l-a creat pe El? Sunt tare curioasa sa aflu!

41 răspunsuri:
| sanzisuzy a răspuns:

EL nu Are Incepu si nici sfarsit. sper ca te-am ajutat (funda)? te rog

| Laura a răspuns:

Omul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-a gindit unul ca decit sa oscileze intre atitea zeitati si mereu sa i se reproseze ca nu a ales zeul potrivit, mai bine trece de la politeism, la moneteism. Si uite asa l-a inventat. Apoi, ca sa aiba priza la public si sa-i determine pe toti sa-l ia in srerios, l-a inventat si pe dracu si i-a amenintat ca daca nu cred in Dumnezeu, ii ia dracu. Destul de simplu. Dar si eficient, pentru ca si-a spus "popa" si toti credinciosii au inceput sa-i aduca lui tot ce jertfisera pina atunci zeilor.

| OOOLEOOO a răspuns:

El a creat, nu a fost creat...De unde vine nu e treaba noastra, intai sa ne cunoastem pe noi si apoi pe altii happy

Raspunsul este ca intrebarea pusa in acest fel nici nu are sens. Este ca si cum ai intreba "Care este mirosul culorii albastre?" Albastrul nu face parte din categoria lucrurilor care au miros, asa incat intrebarea nu are rost. In acelasi fel, Dumnezeu nu face parte din categoria lucrurilor care sunt create sau nascute ori cauzate de ceva

| anonim4565 a răspuns:

Dumnezeu nu are inceput si nici sfarsit El e ALFA SI OMEGA
Noi nu putem intelege acest lucru dar intr-o zi vom stii.

Răspuns utilizator avertizat
| Shaoran a răspuns:

Asta te poate ajuta, e exact raspunsul la intrebarea ta: http://ortodoxia.md/......-l-a-facut

| Zenicide a răspuns:

Dumnezeu apare intr-un singur loc, in Biblie. Deci e clar cine l-a creat, cel sau cei care au scris Biblia.

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

El este alfa si omega,inceputul si sfarsitul. Dumnezeu a creat pe om. El nu este creat. Este fiinta eterna.,, Din vesnicie in vesnicie, El este Dumnezeu!,,

| Bogdan727 a răspuns:

Lasa acadica si incearca sa gandesti logic siti dai seama ca nu La creat nimeni si ca El a fost si este etern.

| Raniia a răspuns:

Dumnezeu este Unica Fiinta Infinita si Vesnica, fara inceput si fara sfarsit. Dumnezeu este viata, de aceea El este singurul izvor de viata. Dumnezeu este o persoana si poate fi cunoscut numai prin descoperire.

| Wolf_Dark_1991 a răspuns:

El nu are inceput nici sfarsit, cum spune in biblie, ceva ce nu are inceput nu exista deoarece toate lucruriile apar cumva, deci au un inceput, deci daca nu incepi ceva acel ceva nu poate lua forma, deci nu exista, in concluzie dumnezeu nu exista, sper ca tiam luminat calea! big grin

| MasterYoda a răspuns:

Chuck Norris

Răspuns utilizator avertizat
| Zenicide a răspuns (pentru TutacBogdan):

Ce inseamna asta? Nu am mai intalnit acest fenomen. Explica te rog.

| Toluk19 a răspuns:

Dumnezeu n-are timp, El doar Este intelegi? Cum spune Sfanta Scriptura >Eu sunt Cel Ce sunt! Vezi El doar Este!
Cam diferenta intre creierul omului si Dumnezeu este foarte mare! Pe Dumnezeu nu poti sal explici stiintific!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul la creat ca sasi explice natura din jurul tau daca isi placea mitologia isi recomand mitologiile astea vezi vedea ca zei exista dar in imagintia oamenilor uitate nu mori daca pierzi o ora din viata ta ai multe de ore de trait http://documentare.digitalarena.ro/infruntarea-zeilor-01-zeus-2009/

Răspuns utilizator avertizat
| blackgts a răspuns:

Pai s-a culcat ma-sa cu tacso' si asa a aparut.

| Zenicide a răspuns (pentru TutacBogdan):

"Insufletirea de Dumnezeu" in ce consta acest lucru? Ce inseamna?

Răspuns utilizator avertizat
| Zenicide a răspuns (pentru TutacBogdan):

Esti sau nu capabil sa oferi un raspuns?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Pentru asta am sot.Il iubesc cu o iubire sfanta si vesnica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa il fi creat cineva.doar nu a aparut asa din senin

Răspuns utilizator avertizat
| Archdaemon a răspuns:

E doar gafa oamenilor...personaj imaginar

| pantera64 a răspuns:

Dumnezeu este inventat de catre evrei fiindca evreii au condus si conduc lumea in continuare, iar cu ajutorul unei forte divine imaginare o conduc foarte usor.Iar credinta este cea mai buna si mai sigura forma de manipulare a maselor.In legatura cu religia totul este in subconstientul nostru nimic nu este adevarat.