| kira30 a întrebat:

Stimati atei ce credeti despre textul de mai jos? Fiti sinceri si fara jigniri.Si credinciosii isi pot spune parerile.

Napoleon Bonaparte: "Eu cunosc oamenii şi vă spun că Iisus Hristos nu este un simplu om. Între El şi oricare altă persoană din lume nu există nici un termen de comparaţie. Alexandru, Cezar, Carol cel Mare şi eu, am fondat imperii. Dar pe ce am bazat noi creaţiile geniilor noastre? Pe forţă. Iisus Hristos şi-a întemeiat imperiul pe dragoste; şi la această oră, milioane de oameni ar muri pentru El." La sfârşitul vieţii, Napoleon, care a cucerit jumătate din Europa prin război, a scris în jurnalul său: "Cu toată armata şi generalii mei nu am reuşit să domnesc măcar un sfert de secol pe un singur continent. Iar acest Iisus cucereşte fără violenţă popoarele şi culturile de mii de ani."

47 răspunsuri:
| William a răspuns:

''Iisus cucereşte fără violenţă popoarele şi culturile de mii de ani'' pentru ca El este Dumnezeu adevarat.

| CristiSeeker a răspuns (pentru William):

De ce? De ce nu ar fi Allah, Buddah, Zeus, Jupiter, Odin, Darth Vader... zeul/dumnezeul/divinitatea adevarata? Ce are zeul crestin in plus fata de ceilalti zei?

| William a răspuns (pentru CristiSeeker):

Pai El exista, ceilalti nu.

| CristiSeeker a răspuns (pentru William):

Dar de ce? De ce ar fi "El" cel exista, dintre toti? In plus, de ce ar exista vre unul dintre ei?

| William a răspuns (pentru CristiSeeker):

Pentru ca El a facut nenumarate minuni, iar in numele Lui s-au savarsit iar multe minuni. Nu este prea greu sa iti imaginezi ca planetele si stelele s-au format printr-o explozie dar cum sa apara viata? A aparut asa din nimic?

| CristiSeeker a răspuns (pentru William):

Care sunt aceste "minuni" si care sunt dovezile acestora, consemnate istoric. (Biblia fiind exclusa ca si marturie istorica.)

| William a răspuns (pentru CristiSeeker):

Stai linistit nu iti zic niciun citat din Biblie desi minunile de acolo sunt adevarate am observat ca niciun ateu nu le ia in serios. Asa ca am sa iti spun doar doua (de fapt as putea sa iti spun o gramada dar e cam seara si mi-e somn) minuni mai recente (adica nu s-au petrecut acum cateva mii de ani ci acum cativa ani). Sfanta icoana facatoare de minuni care plange cu sange, a Mantuitorului (Derjavino- Rusia). Primele semne au aparut in anul 1999, cand din icoana a inceput sa miroase frumos si sa curga mir din ea. In 2000 in Miercurea Mare, pe icoana, pe fata, mana dreapta si pe frunte au inceput sa apara pete marunte de sange. Preotii au dus icoana la un laborator, au luat probe de sange (sa se convinga ca este sange adevarat) si au reusit sa afle si grupa sanguina, care coincidea cu cea aflata de italieni (de pe giulgiu).
Acum sa iti spun una din multele minuni ale Parintelui Arsenie Boca despre care se spune ca avea darul inaintevederii (vedea in viitor). El a pictat pe peretele unei biserici (Biserica din Draganescu, jud. Giurgiu; in caz ca vrei sa mergi sa vezi cu ochii tai) doua turniri gemene in flacari. Mai sunt alte picturi interesante precum fresca ''omului modern''.

| CristiSeeker a răspuns (pentru William):

Destul de bine. Nu pot sa zic ca imi raspunde la intrebari, dar apreciez efortul si exprimarea civilizata.
Si da, nici un ateu nu ia in serios ceva din Biblie; pertinenta observatie.

| William a răspuns (pentru CristiSeeker):

Care sunt intrebarile la care nu ai primit raspuns inca?

| CristiSeeker a răspuns (pentru William):

De ce zeul crestin este cel potrivit? De ce este el cel ce exista? De ce este crestinismul religia potrivita? Este aceasta credinta bazata pe o mostenire spirituala (parintii mei sunt crestini -> sunt si eu crestin, parintii mei sunt vikingi -> cred in Odin si Thor) sau pe logica, ratiune, analiza si decizie proprie? Asta nu prea inteleg...de ce fiecare crede ca zeul lui este cel potrivit, iar ceilalti nu? Stiu, e difcil de raspuns la asa ceva.

| William a răspuns (pentru CristiSeeker):

Ca sa intelegi de ce trebuie sa ne inchinam lui Dumnezeu trebuie sa vezi ce dumnezei au celelalte religii. Hindusii de exemplu au nu stiu cati zei (cam ca grecii antici) dar in spatele fiecarui zeu al lor este un diavol. Din nefericire nu poti sa vezi (ma refer sa vezi cu ochii) acesti diavoli decat daca te inchini lor (dar sa nu crezi ca te poti intoarce oricand la Dumnezeu si El te va ierta) sau daca esti pustnic si trebuie sa te lupti cu ei (despre asta iti spun alta data fiindca este mult de scris). La a doua intrebare iti pot raspunde doar printr-o alta intrebare: de ce existam noi? De ce nu sunt doar plante si animale pe pamant si existam si noi? Religia potrivita? Hmmm... cred ca vrei sa zici de ce trebuie sa fin crestini si nu budisti, penticostali, hindusi etc. Pai Crestinismul este religia care Il venereaza pe Dumnezeu Adevarat. Da, Crestinismul este bazat pe o mostenire spirituala fiindca parintii nostri sunt datori sa ne educe si sa ne indrepte spre Dumnezeu. Nu poti sa intelegi puterea lui Dumnezeu asa cum intelegi reactile chimice, El nu tine cont de legile fizicii sau de trecerea timpului, este Atotputernic. Daca ar fi sa decidem de mici daca sa mergem sau nu la scoala ar fi bine? Ar fi bine sa decidem de mici ce este bine pentru noi? Sau este mai bine sa ne indrume parintii? Cel mai important rol in alegerea unei religii il are educatie primita acasa. Crezi tu ca o familie budista le va spune copiilor lor sa nu creada in grasul ala ci in alt dumnezeu? Credinta este insuflata din copilarie si nu te indoiesti de aceasta credinta decat daca vezi ca cei care ar trebui sa fie un model nu se comporta ca atare. Imi pare rau ca nu am reusit sa iti explic mai bine.

| CristiSeeker a răspuns (pentru William):

Inteleg ce vrei sa zici, totusi "nu te indoiesti de aceasta credinta decat daca vezi ca cei care ar trebui sa fie un model nu se comporta ca atare". Hai sa examinam putin comportamentul crestin de-a lungul istoriei, adica: inchizitie, cruciade...mai de curand, cazuri de pedofilie. Vedem preoti imbracati din cap pana in picioare in vesminte scumpe, primind bani neimpozabili, "la negru" practic, de la enoriasi. Vedem BOR incasand 540 de milioane de euro pe an de la stat, avand apoi ambitii de proiecte grandomane; pentru mine asta inseamna comportament deviant si ipocrizie...ma intreb: Este aceasta o deviere de la dogma crestina sau este expresia totala a acesteia?

| William a răspuns (pentru CristiSeeker):

Ei bine ei erau catolici, e drept ca tot crestini sunt dar la ortodoxi ai auzit sa se faca asa ceva? Am facut si noi destule rele asa cum zici si tu, unii preoti cer mult pentru un botez sau inmormantare si mai cer si mancare. Altii hulesc numele Domnului mai ceva ca ateii, dar sunt si aceia care duc o viata curata, doar ca nu ii stim noi pe toti. Ei nu traiesc in lume (orase, sate) ci la manastire sau in pustie ( chilii sapate in munte) unde se roaga neincetat si se nevoiesc (duc lipsa de mancare, indura frigul, ispite greu de imaginat, boli si multe alte greutati). Ei sunt adevaratele exemple ce trebuie urmate, dar cati ii stiu? Cati merg la ei? Nu spun ca preotii din orase si sate sunt nevrednici de a sluji in Biserica, pana la urma mereu au cerut bani (pe vremuri se dadea preotului un ort, un banut, cand inmormanta pe cineva). Imi pare rau ca in zilele noastre preotii cer asa mult, totusi nu ii putem pune pe toti in aceeasi oala. Biserica Ortodoxa Romana investeste in construirea de biserici si catedrale, cand ar putea sa ajute saracii, cu atatia bani ar putea sa faca adaposturi si nu ar mai fi oameni ai strazii in tara noastra. Dar daca asa vor ei sa cheltuiasca banii nu avem ce face. Daca vrei cu adevarat sa Il gasesti pe Dumnezeu mergi la biserica, nu mai pacatui si fa mai multe fapte bune. Daca vrei sa incerci este bine inainte sa vorbesti cu un preot sa te sfatuiasca ce si cum sa faci.

| CristiSeeker a răspuns (pentru William):

Da, intr-adevar cruciadele si inchizitia sunt doua atrocitati comise de Biserica Catolica, stiu asta. Ofeream aceste exemple pe plan general, in ideea de: uite ce se poate intampla cand institutii corupte si oameni corupti folosesc religia ca element de manipulare si ca motivatie pentru faptele lor.
Cam asta doream sa subliniez. Stiu ca exista persoane implicate in activitati religioase (fie ei ortodocsi, catolici, musulmani...) care fac tot ce pot pentru a oferi suport si ajutor altora, si admir asta. Totusi, institutii precum BOR, Vaticanul, s.a.m.d., ce reprezinta o anumita grupare religioasa nu promoveaza de fapt acest comportament, ci pe cel mentionat de mine anterior. Astefel ajung la concluzia ca aceste institutii religioase sunt corpute, avand ca scop invautirea peste masura a respectivelor institutii si (prin extensie) a liderilor acestora. Si putin mi-ar pasa, daca ar obtine acesti bani doar de la cei care contribuie de buna voie si/sau prin activitati proprii. Ceea ce ma deranjeaza este ca, in Romania, BOR este sustinuta financiar din bugetul de stat, adica din banii nosti, ai tuturor cetatenilor romani (ce platesc taxe si impozite, bineinteles), fie ca suntem ortodocsi, catolici, protestanti, musulmani, satanisti, budisti, atei, s.a.m.d. Si exista in lume multe astfel de exemple, de institutii religioase sustinute de bugetul de stat.
Solutia mea este una simpla: secularism. Toata lumea are de castigat, in afara de cei corupti. Cei religiosi/credinciosi isi vad de treaba lor, cei non-religiosi/credinciosi la fel, toti cu drepturi egale, sub un regim total separat de religie/credinta, banii publici (din bugetul de stat) ducandu-se astfel in proiecte ce deservesc interesul public general, nu doar pe cel al unor anumite grupuri. Desigur, mai exista si coruptie politica, dar asta este deja un alt subiect.

| William a răspuns (pentru CristiSeeker):

Ai dreptate, dar cine crezi ca va face ceva bun in tara asta? Nu te lasa influentat de oamenii corupti, uita-te la cei care cred in Dumnezeu din toata inima si asa poate vei ajunge sa crezi in El si tu.

| CristiSeeker a răspuns (pentru William):

Cel mai probabil, nu, caci sunt ateu prin proprie decizie. Nu am nici dorinta, nici nevoia de a crede in ceva. Respect decizia tuturor, in acest sens, atat timp cat acest lucru nu ma afecteaza, direct sau indirect, pe mine sau pe cei din jur.
A fost o conversatie interesanta, sincer.

| William a răspuns (pentru CristiSeeker):

Daca nu am reusit sa te invat nimic pentru mine a fost o pierdere de timp. sad

| costis a răspuns:

Cam toti stiu cate ceva despre Napoleon de la istorie. Si totusi nu am sesizat acest adevar, exprimat atat de simplu. Au mai ramas si altele de la Napoleon. De exemplu: "educatia unui copil incepe cu 17 ani inainte de a se naste". Si pe rubrica asta se vede limpede ca din mame fara educatie nu iese numic bun. Daca mai ai si alte citete de astea da-le.

| danay72 a răspuns:

O persoana care era modesta si si-a recunoscut limitele.A stiut sa recunoasca faptul ca Isus a fost cel mai mare om care a trait vreodata.Si azi daca oamenii ar manifesta o iubire altruista fata de semeni nu ar mai fi atata ura si razboaie. Ian13:34,35

| Thunderstruck a răspuns:

Daca-mi zici si ce a cucerit Isus, iti dau o parere.

| usuk a răspuns:

Pe atunci, in lume exista credinta. chiar daca oamenii nu erau atat de "evoluati", cel putin erau UMANI. privesc si ma ingrozesc la cata superficialitate gasesc din partea unora cu privire la valorile morale lasate de cei din trecut.(nu ma refer aici la religie) oamenii au inceput a le fi greu sa mai tina la traditii si obiceiuri. de ce? deoarece au alte preocupari/ si-au format alte conceptii/ si unii, s-au "materializat" nemaivazand nimic decat banii.
(asta e ceea ce cred eu cu privire la lumea din ziua de azi-lume care a intrat intr-un "decalaj" spiritual)

| RAY a răspuns:

Eu nu inteleg ce va pasa voua crestinilor de ateii?

nu crezi ca e cazul sa va schimbati voi ca sa aratati voi asa zisa iubire crestina?

| Mădă0611 a răspuns:

Ciudat ca a zis asta, daca a zis, mai ales ca se stie cum a cucerit crestinismul teritorii, mai exact, cum au cucerit romanii si cum au impus apoi crestinismul tuturor regiunilor cucerite. Crestinismul a inceput ca secta, a devenit religie datorita Imperiului Roman.
Diferenta dintre conducatori sau regi si Iisus e ca primii nu prea vedeau plebea, care e mult mai numeroasa decat restul, dar Iisus/crestinismul se adreseaza exact lor, saracilor, sclavilor, celor persecutati, celor neindreptatiti. E imposibil sa nu suferi fiind in viata, asa ca te consideri neindreptatit, Iisus/crestinismul ofera ceva dupa moarte, viata dreapta, fara suferinta, e usor sa castigi pe cineva in aceste conditii.

"Stimati atei ce credeti despre textul de mai jos? Fiti sinceri si fara jigniri." rolling on the floor Temandu-va de atei v-au mancat satanistii rolling on the floor Ma gandeam la asta cand am vazut o intrebare "straight face" pe aici.

| yanira4u a răspuns (pentru Mădă0611):

Genial, pur si simplu genial

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru miculprint):

rolling on the floor rolling on the floor))))) rolling on the floor) rolling on the floor
Mesajul e clar si nu se indreapta catre Marte, de dragul conversatiei, da un sărci pe gogu rolling on the floor

| Zenicide a răspuns (pentru Mădă0611):

"Ciudat ca a zis asta, daca a zis, mai ales ca se stie cum a cucerit crestinismul teritorii, mai exact, cum au cucerit romanii si cum au impus apoi crestinismul tuturor regiunilor cucerite. "
Cu vikingii nu le-a mers, pentru ca vikingii aveau topoare misto si barci rapide :))
http://www.hurstwic.org/history/articles/society/text/raids.htm

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenicide):

Erau tari nenii astia laughing *"This journey is terrible and hardly suitable for a warrior. We have stolen the farmer’s money without his knowledge. We should never allow such shame to befall us."

So, Egill returned to his captors' house, set it ablaze, and killed the occupants as they tried to escape the fire. He then returned to the ship with the treasure, this time as a hero. Because he had fought and won the battle, he could justly claim the booty.* Oooooo, Zeus! rolling on the floor

"Monasteries were frequent targets of Norse raiders not because the raiders were particularly anti-Christian, but rather because that's where the money was." laughing => Dracu' le-a dat idei cum sa isi faca barcile si topoarele...

| milan9 a răspuns:

Napoleon afirmă "Iisus Hristos nu este un simplu om", iar unii aşa-zişi "creştini" Îl denigrează şi se referă la el ca la "un om".

DAR iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Hristos ca FIU AL LUI DUMNEZEU:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (Fiului Omului- aşa cum singurul mai este numit în Noul Testament Cel care era Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

| Zenit313 a răspuns (pentru milan9):

Biblia nu reprezinta nici un adevar, nici o dovada!

Daca Biblia este o dovada pentru existenta lui Dumnezeu, atunci benzile desenate sunt dovada ca Superman este real?!

| AvalohAlyn a răspuns:

Il apreciez si il respect pe Napoleon pentru toata activitatea si viata lui.Nu numai pentru ca a zis asta.Acum e prima oara cand am vazut ca a zis asta si il stimez si mai mult.De altfel si alte personalitati ale lumii au scris despre Iisus si au zis ca El exista si era altfel decat toti. Iisus este Calea, Adevarul si Viata.De aceea crestinismul a rezistat atator prigoniri iar in ziua de azi unde oamenii sunt mult mai nepasatori si indiferenti si din ce in ce mai rataciti, el, crestinismul rezista si va rezista MEREU! Fiindca Iisus Hristos exista si e mai special decat toti.

| WhatheWow a răspuns:

Saracu, de atata dragoste a fost omorat ca un talhar si de cine?; de credinciosi nu de atei!

| Alphawolf a răspuns:

Daca comparatia era intre el si Budha merita sa fie luata in seama, dar comparatia facuta de el nu este buna, este incorecta.

| Zenit313 a răspuns:

Iisus are un imperiu si eu nu stiam?!
In fine.

"Oamenii cred mai repede o minciuna mare decat una mica"
Asta este explicatia pentru "imperiul" lui.

"Iar acest Iisus cucereşte fără violenţă popoarele şi culturile de mii de ani."

Au murit MILIARDE de oameni in numele LUI!

| kira30 explică (pentru Zenit313):

Spune-mi, daca ai vreo dovada, a cerut vreodata Iisus violenta in numele Lui?
Toti adevaratii crestini vor intra in Imparatia cerurilor.
Oamenii care au murit in numele Lui s-au folosit de violenta pentru scopurile lor?
Priviti la sfintii care au indurat chinuri pentru Hristos.

| Zenit313 a răspuns (pentru kira30):

34. Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36. Şi duşmanii omului (vor fi) casnicii lui.

Te rog, daca ai repect pentru sfinti, sa nu ii pui la un loc cu biserica si restul credinciosilor!

| kira30 explică (pentru Zenit313):

"Nu socotiţi că pace am venit să aduc pe pământ; nu am venit să aduc pace, ci sabie.

Aşa a grăit Domnul. A se citi: Nu am venit să împac adevărul cu minciuna, înţelepciunea şi prostia, binele şi răul, dreptatea şi silnicia, bestialitatea şi omenia, inocenţa şi desfrânarea, pe Dumnezeu şi pe mamona: ci am adus sabie ca să tai şi să le despart, încât să nu se amestece.

Dacă fiul merge după Hristos, iar tatăl rămâne în întunericul minciunii, sabia adevărului lui Hristos îi va despărţi. Adevărul este mai vrednic de iubit decât tatăl.

Aşadar, cuvintele despre aducerea sabiei pe pământ sunt pe deplin potrivite cu Hristos – Făcătorul de pace şi Dătătorul de pace. El dă cereasca Sa pace, ca pe un balsam ceresc, celor ce cred în El fără făţărnicie. Insă nu a venit să facă pace între fiii luminii şi fiii întunericului".

| Zenit313 a răspuns (pentru kira30):

De ce interpretezi cum vrei tu?

Scrie clar ceea ce a vrut sa spuna!

| Georgex12 a răspuns (pentru Zenit313):

Au murit miarde de oameni din cauza societatilor secrete care ne conduc din intuneric, nu din cauza lui Isus. Daca ar fi intervenit Isus, ce rost ar mai fi avut, viata in sine? Sunteti o " Adunatura de materialisti in tara sfintilor "

| Zenit313 a răspuns (pentru Georgex12):

Citeste mai bine intrebarea si raspunsul meu...

| Georgex12 a răspuns (pentru Zenit313):

Eu raspuns la spusele tale.Privind acel citat, nu comentez pentru ca nu as avea nimic de reprosat.

| Zenit313 a răspuns (pentru Georgex12):

Citeste pana intelegi ce am vrut sa zic inainte sa iti dai cu parerea!

Multumesc! happy

| andreiush25 a răspuns:

"Cu toată armata şi generalii mei nu am reuşit să domnesc măcar un sfert de secol pe un singur continent. Iar acest Iisus cucereşte fără violenţă popoarele şi culturile de mii de ani."
De ce sa te impui cu violenta si razboaie? ...Cand te poti numi fiul lui Dumnezeu si sa ii prosesti pe prosti.happy

| SmexyBoy a răspuns:

Ma intreb care o fi secretul acestui Isus?

| Calininio a răspuns:

Un text dragut, din pacate cu personaje imaginare. Ideea de Iisus dainuie inca pentru ca afecteaza subconstientul.

| CristiSeeker a răspuns:

In primul rand, nu sunt sigur ca textul respectiv i se poate atribui lui Napoleon.
Totusi, "Iisus cucereşte fără violenţă popoarele şi culturile de mii de ani". Sper ca glumesti...numai conform Bibliei "al de sus omoara milioane de oameni" cu mult inainte de nasterea lui Iisus si cu toate astea pentru "cultura" lui Iisus au murit, mor si vor mai muri sute, mii, milioane, probabil miliarde de oameni, implicati sau neimplicati in aceasta miscare.
Ar trebui sa scrie mare pe biserici, ca pe pachetele de tigari: Religia poate ucide!

| Dragulin_Serban_1982 a răspuns:

Citatul ala ma lasa rece. Tu ce parere ai despre citatul asta?

And the founder of Christianity made no secret indeed of his estimation of the Jewish people. When He found it necessary, He drove those enemies of the human race out of the Temple of God; because then, as always, they used religion as a means of advancing their commercial interests. But at that time Christ was nailed to the Cross for his attitude towards the Jews; whereas our modern Christians enter into party politics and when elections are being held they debase themselves to beg for Jewish votes. They even enter into political intrigues with the atheistic Jewish parties against the interests of their own Christian nation.

Adolf Hitler - Mein Kampf, Vol. 1 Chapter 11