| mODIN a întrebat:

Stiu ca o sa sune aiurea intrebarea asta, dar chiar ma framanta. Daca Dumnezeu e ordine si perfectiune iar Satana e zeordine si haos, confuzia pe care oamenii o au atunci cand citesc texte religioase nu ar reprezenta o forta satanica? Si, totodata, negarea lui Dumnezeu prin argumente ateiste simpliste nu s-ar putea considera ca fiind ceva ce aduce ordine?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

De aceea este imperios necesar ca mai înainte de a deschide Sfintele Scripturi să cerem călăuzirea lui Dumnezeu.
Altfel, vrăjmașul profită de slăbiciunea firii noastre omenești; spiritul său va fi peste noi când vom citi Sfintele Scripturi. Firea noastră pământească va interpreta eronat Cuvântul sfânt. Nu doar că nu ne va fi de folos; dar ne va face și mai mult rău decât nu l-am deschide.
De aceea trebuie să ne rugăm mai înainte lui Dumnezeu pentru ca Spiritul Său să ne conducă în studiu.
Fără Dumnezeu, lucrurile care trebuiesc interpretate le vom lua mot-a-mot; iar lucrurilor simple ce n-au nevoie de interpretare, le vom găsi interpretări.

| mastadont a răspuns:

Dacă dumnezeu era ordine și perfecțiune cum zici tu atunci ar fi lăsat o biblie și o lume perfectă și oamenii nu și-ar mai pune atâtea întrebări. Cum poate fi dumnezeu ordine și perfecțiune când el a făcut o lume imperfectă, în dezordine, stăpânită de haos, de șansă și de noroc? Dacă noi suntem după chipul și asemănarea lui dumnezeu înseamnă că el nu este perfect pentru că cum ar putea ceva perfect să creeze ceva imperfect? Cum ar putea înțelege măcar o asemenea ființă, etern perfectă, ce înseamnă imperfecțiunea?
Sângele apă nu se face, nici perfecțiunea imperfecțiune, ori e perfect și atunci tot ce a creat el este perfect ori nu.

| 1onur a răspuns:

Satana este un fleac pe lângă dușmănia răutate prostia lăcomia invidia omului care o are în el.

| EestiSodalane a răspuns:

Eh e cam simplist ce ai zis la început. Dumnezeu e o persoană divină care pune în ordine creația, dar aici vorbim de ordinea specifică Lui, nu orice fel de șir ordonat de lucruri, cuvinte sau numere. Iar Satana este un factor al dezordinii, nu neaparat dezordinea in sine.

Nu, negarea lui Dumnezeu fie ea și printr-o serie logica si filozofica de argumente nu are legătură cu ordinea divină în sine. E doar ordonată într-un sens superficial.