| ЖAngelOfLoveЖ a întrebat:

Stiu ca pare stupida si copilareasca intrebarea mea, dar ce intelegeti voi prin Sfarsitul Lumii?! Am tot dat de filme despre acest capitol, (din intamplare) si ma intreb, daca as putea avea mai multe cunostinte si idei aiuriste asupra-i? Va rog frumos, cel mai bun raspuns, poate avea si o funda happy.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Ganditi-va ce spune Hristos in sfanta Evanghe­lie: „Ca in zilele lui Noe, asa va fi si venirea Fiului Omului" (Mt 24, 37). Adica, asa cum pe vremea lui Noe oamenii nu credeau, ei radeau, pana cand a venit pe neasteptate mania lui Dumnezeu si potopul si a inecat lumea intreaga, asa si acum, la a Doua Venire a Hristosului nostru oamenii nu vor crede, cum n-au crezut nici atunci. Cuvintele pe care vi le spun nu sunt ale mele, sunt cuvintele Duhului Sfant si daca vrea cineva sa creada, fiecare e liber sa faca cum vrea.

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru EmaS):

Multumesc Ema, mereu ma pot baza pe tinehappy. Da, te cred, nu ai de ce sa minti. Iar, eu as crede cand ar zice cineva ca vine Sfarsitul Lumii, pentru ca sufletul meu e simplu si credul.Imediat crede tot ce ii spui. Sper ca va fi bine totusilaughing, eleg varianta cu focullaughing, e mai simplu decat cu apa o.o

| EmaS a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Dar noi trebuie sa primim iertarea lui Dumnezeu sa avem pace cu El, ca atunci cand va veni sa mergem in locul pe care ni l-a pregatit. Te pup.

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru EmaS):

Dar care e acel loc?big grin Raiul? SI de unde stiu eu ca m-ar vrea alaturi de El? Atunci e dragostea mai mare pentru El si imi va sopti? Si daca nu aud soapta?sad

| EmaS a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Cei care au o relatie personala cu Domnul Isus primesc iertarea Lui si El S-a dus ca sa ne pregateasca un loc pentru ca acolo unde este El sa fim si noi.

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru EmaS):

Eu am o relatie mai mult decat personala cu Domnul Iisus. Pentru mine, e mangaierea paternala si totodata cel mai bun prieten happy.

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru EmaS):

Daca a mai fost o venire a lui Iisus Hristos atunci, cum spuneai tu, pe vremea lui Noe, inseamna ca pe atunci nu era inca nascut? Si cand s-au injumatatit epocile astea..nu stiu cum sa spun..cand inaitne se numara de la Facerea Lumii pana la anul 0, cand s-a nascut El, si pana acum cand nu mai e pe Pamant..De ce ar mai cobora din nou? ca m-am cam impletit si nu siu cum sa ma descos..Mai exact, ce ai vrut sa spui?laughing A mai fost o Apocalipsa inaintea asteia ce va veni?

| EmaS a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Atunci este OK! O sa ne intalnim in cer!winking

| EmaS a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Prima venire a Domnului Isus pe pamant a venit ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre. A doua venire va fi cand va veni dupa rascumparatii Sai si ca Judecator.

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru EmaS):

Aaaaa. Poi si cu mortii? Ii face din nou oameni cu spiritele lor proprii? Ca am citit ceva in Biblia pentru copii..ca nu am alta si trebuie sa imi iau, da daca nesimtitrea mea nu imi scoala fundul din fata pcului e clar laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Ai un temperament melancolic, nu?
Daca tot spui ca n-ai citit biblia cauta pe internet biblia crestin ortodoxa sau care vrei tu si citeste incepand cu vechiul testament.
Sa vezi acolo ce bun este dumnezeul evreilor.
Omul cand isi vede moartea ar face orice sa revina la normal astfel incat accepta orice Dumnezeu posibil numai sa mai traiasca ceva timp.

| EmaS a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Da, fiecare va primi un trup nesupus putrezirii (materiei, timpului, spatiului).

| Mikhtarian a răspuns (pentru EmaS):

Si chiar asa, vad ca din ce in ce mai putina lume mai crede, din pacate.
Bine punctat draga Ema.

36 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Va fi sfarsitul acestui sistem rau de lucruri.Psalmi37:9-11

| ErrorFound a răspuns:

Acum serios, de ce i-ai dat funda Emei?
Ti-a explicat totul si totusi nimic.
Oamenilor le e frica de ziua in care totul se va sfarsi(zi care nu exista).
Totusi, prin sfarsitul lumii, oamenii inteleg sfarsit omenirii. Adica un moment cand toti vom disparea. Le e atat de frica si devin atat de retardati incat isi contruiesc buncare, se antreneaza cu armele toata viata si degeaba. Numai religia a facut tot calvarul asta prostesc posibil. Daca va veni "sfarsitul lumii" astia care se pregatesc vor murii primii fiindca nu sunt "flexibili".

EmaS delireaza si ea pe acolo si cand o sa-i cada meteoritul in teasta va spune ca-i voia lui Dumnezeu. Macar acum: "faca-se voia domnului..."

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru ErrorFound):

Am auzit si asta cu buncarele..ne spunea o profa de engleza la scoala si eu nu ma pregatesc pentru Sfarsit. Astept si daca o venii sa vina, daca imi va cadea si mie un meteorit in cap, sa-mi cada. Ca stiu, ca nu va putea scapa nimeni. La inceput ti se face pielea gaina, pentru ca eu iubesc foarte tare aceasta planeta la care s-a chinuit Dumnezeu sa o formeze ca pe un copil al Sau. Plang mereu cand vine vorba despre acest subiect, ca repet, iubesc aceasta planeta mai mult ca orice, si as sta acolo unde ar vrea Dumenzeu sa dispar. Sunt foarte legata de aici si nu m-as ascunde pentru o prostie. Daca asa se spune ca o sa fie, asa va fi. Asta e, nu putem da timpul inapoi.

| ErrorFound a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Nu-ti face tu griji ca nu se intampla nimic dramatic in urmatorii 4000 de ani. *isi trage palme peste mutra* Dumnezeu nu exista. Planeta a aparut degeaba, noi existam degeaba, nu avem sens si nici nu as vrea sa avem.

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru ErrorFound):

Ai bai, lasa-ma, ca stiu 100% ca Dumnezeu exista. L-am descoperit si nu ma poti convinge tocmai tu ca nu exista. Da-mi dovezi reale, nu din astea practicante de convingere. Eu am mai descoperit si puterea sufletului din noi, ca el chiar exista si fiecare avem unul pentru noi, doar ca unii dintre noi, pur si simplu refuza sa il caute straight face.

| Zurelin a răspuns (pentru ErrorFound):

Daca esti ateu mai bine nu mai raspunde

| HueyFreeman a răspuns (pentru Zurelin):

Daca esti crestin ce cauti pe net? Este o inventie a diavolului.

| Zurelin a răspuns (pentru HueyFreeman):

Daca esti ateu ce cauti pe Pamant? Este o creatie A Lui Dumnezeu

| Zurelin a răspuns (pentru HueyFreeman):

Daca nu stii ce vorbesti mai bine nu mai vorbii

| ErrorFound a răspuns (pentru Zurelin):

Daca n-ai mai mult de 2 neuroni nu mai comenta.

| Zurelin a răspuns (pentru ErrorFound):

Asa-i? mai uitate la tine nu intelegi nimic dar scrii tot.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Zurelin):

Imi pare rau, dar Pamantul s-a format datorita gravitatii, asa cum s-au format (si inca se mai formeaza) toate celelalte planete. Da na, libertatea de exprimare si stiinta ie naspa amandoua.

| HueyFreeman a răspuns (pentru HueyFreeman):

Gravitatiei*

| ErrorFound a răspuns (pentru Zurelin):

Si ce anume nu inteleg, draga?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, daca crezi in existenta lui Dumnezeu, si daca ai posibilitatea sa citesti in Biblie, iata ce spune Isus in Evanghelia lui Matei 7:21, 23; Matei24; 21-36.; Tefania 1:17-18; Tefania 2:1-3.Daca consideri citeste. Deci este vorba de sfarsitul lumii instrainata de Dumnezeu, a unor oameni lipsiti de pietate, a unei lumi care zace in puterea celui rau. Citeste 1 Ioan 5:19. Ziua de razbunare a lui Dumnezeu pe Satan si pe elementele ce sunt de partea lui (oameni si ingeri) zi ce poarta numele de Armaghedon (razboiul decisiv a Dumnezeului Atotputernic> )Zi in care o mare multime de oameni vor fi salvati, (cei care fac voia lui D-zeu ) Apocalipsa 16:! 6; si Apocalipsa 7:9-14. Se poate ca ai vrea si tu sa te numeri printre cei salvati, poti afla cum. Ioan 3:16; Ioan 17:3; Romani 10:10- 13.

| Maxim96 a răspuns:

Sfarsitul lumii este sfarsitul veacului acestuaia si inceputul altui veac(Am văzut un cer nou și un pământ nou - pentru că primul cer și primul pământ nu mai erau (și nici marea nu mai era)).Va urma un veac in care nu va mai fi rautate.

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru Maxim96):

Sper sa fie asa precum zici. Dar cu suflete noastre? Vom simti ceva dupa ce vor iesi din noi? Eu mi l-am descoperit pe al meu si am testat multe cu el.dar atunci cum va fi?

| Maxim96 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Da,sufletul este nemuritor, dupa la despartirea de trup el se intoarce la Dumnezeu care l-a dat.

| EmaS a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Nu trebuie sa iti faci griji. Acest lucru se va intampla la o clipeala de ochi. Stefan cand era omorat cu pietre, vedea cerul deschis si pe Domnul Isus la dreapta lui Dumnezeu.

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru Maxim96):

Wow, tare daca e pe asa. Scuze ca nu am vazut de mai devreme.Dar daca anumiti oameni sunt rai, de ce l-ar da afara pentru iad? Asta nu mi-e mie clar. Daca exista Rai, Iad exista? Eu nu cred ca exista Iad.Nu e Dumenzeu asa de rau, inca sa-si arunce propriile creeati asa de usor. Doar pe cei care au facut mult rau, probabilm dar si asa. Nu mi s-a intamplat sa il vad..Doar il simt aici pe Pamantlaughing. Cand dorm, sau cand am fost cu probleme de sanatate am vazut raiul de fiecare data...

| ЖAngelOfLoveЖ explică (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Sa nu intelegi gresit la partea "nu mi s-a intamplat sa vad Iadul"si sa crezi ca sunt vreo troalarolling on the floor, care stie sa faca numai rau. Nup. Eu cred in Dumnezeu si in cadourile Lui pe viata aceasta si doar mi-am exprimat opinia in legatura cu Iadul.E adevarat, ca eu traiesc aici o parte din ce e acolohappy, insa e total diferit la mine...sufar mult aici si de aceea mi se intampla chiar sa vad ingeri atunci cand am probleme grave de sanatate cum ar fi chirurgia, la care ajunsesem sa o port pe spatele meuhappy.Sau multe altele. Deja incep sa vorbesc aiureli, dar asta este.Lacrimez cand e vorba de aceasta lume minunata alaturi de Dumnezeu si ma bucur pe dinauntrul meu, si incep sa spun aiureli pe dinafaralaughing

| Maxim96 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Dumnezeu combine bunatatea si mila cu dreptatea.El ofera tuturor celor ce vor un loc din rai("In casa Tatalui Meu multe locasuri sant")acelor care asculta de El. Iadul e creat pentru diavol si ingerii lui, dar oamenii care se leaga de pacat, se leaga cu diavolul si de aceea vor fi osanditi impreuna cu el, pentru ca nu au primit mantuirea lui Dumnezeu. Dreptatea Lui este dreptate in veac, El doreste ca toti sa se mantuiasca si sa fie fericiti alaturi de El toata vesnicia.

| Mikhtarian a răspuns:

Sfarsitul lumii acesteia, si inceputul unei noi vieti spirituale alaturi de Dumnezeu.

| Zurelin a răspuns (pentru Mikhtarian):

MI-ai luat-o inainte... happy