| 19marian60 a întrebat:

Sunt crestin ortodox prin botez(si atat).
Parerea mea este :
BIBLIA (toate Cartile Sfinte) sunt manuale de coduita pentru segmente de populatie bine definite in timp si spatiu (Acelasi autor, cu nume diferite)
1Vechiul si Noul Testament se adreseaza unei populatii predominant agrare, intr-un teritoriu oarecum stabil in curs de expansiune(populatia creste )
2 Dumnezeu isi impune controlul total (alfa si omega),(inceput si sfarsit).
3Moise aduce poporului lui Israel Cele zece porunci, care stabilesc clar ce e bine si ce nu e bine!
3Pentru o viata sanatoasa se recomanda o dieta fara carne de porc si alcool(efectele consumului de cele mentionate ar devastator in zona unde traiau israelitii, desert cu temperaturi foarte ridicate)(oare cum ar trai nordicii fara grasimi animale?)
4Calendarul Crestin ortodox nu are nici o sarbatoare mare care sa se suprapuna calendarului agricol.
5Posturile sunt fixate in perioade cand agricultorii nu au treaba in camp.
6Posturile mari se termina cu sarbatori legate strict de viata agricola, primavara e Pastele(pagan)Invierea Domnului(ciobanii sacrifica mieii care prisosesc la stana) Iarna e Craciunul(pagan)Nasterea Domnului,(se taie porcul, curcanul sau alt animal functie de traditie)vin si celelalte sarbatori crestine!
Va multumesc ca ati dat atentie acestui mesaj! Voi ca parere aveti?(discutii serioase cu sau fara funda)

Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

Perfect.Cred ca e cea mai inteleapta intrebare/constatare pe care o vad pe TPU, din 2009 pana astazi.
Bravo tie, sper din tot sufletul sa fii la fel de transparent si in viata de zi cu zi.

4 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Sunt complet de acord.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sunt de acord cu tine.

| Angel0 a răspuns:

Corect,dar astept si continuarea. Abia atunci incepe partea interesanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sant de acord cu tine.da...atat.