| Inferno a întrebat:

Sunt dispus sa ascult dovezile crestine (su nu numai) cu privire la varsta Pamantului si alte lucruri de acest gen. Dovezi despre existenta dragonilor biblici,a monstrilor, si alte ciudatenii de acest gen.

34 răspunsuri:
| cornelmarius a răspuns (pentru wales):

Nu este nici o eroare de ligica ci este un adevar!winking

| wales a răspuns (pentru cornelmarius):

Dragă cornelmarius, eroarea de logică constă în faptul că tu nu ai adresat nicio întrebare şi totuşi eşti convins că NIMENI de pe acest pământ nu este destul de pregătit să-ţi răspundă.

Nu te supăra, ceea ce consideri tu '' adevăr '', este de fapt o iluzie.

| cornelmarius a răspuns (pentru wales):

Nu este nici o iluzie, iluzi poate ceea ce ai invatat tu de la religia ta sa nu mai spun ca, Cristos nu a spus sa facem asa ceva si sa nu mai spun si de denumire, de biserica care este un cuvant fals care nu vine din greaca ci latina si apostoli au scris in greaca si nu latina si multe alte falsuri la biblie, ma bucur ca in resti explici unele notiuni destul de bine, daca doresti putemm discuta mai multe, gandeste-te ca biblia nu se intelege adliteram ci duhovniceste cum si spune Pavel la 1Corinteni 2 cu 14! ai facebook? acolo putem discuta mai lejer anumite probleme! astept raspuns! happy

| wales a răspuns (pentru cornelmarius):

În general nu îmi place să repet, dar observ că ocoleşti voit sau din neştiinţă problema pe care ţi-am semnalat-o. Atunci când spun că adevărul tău este o iluzie, mă refer strict la subiect. Şi anume: Tu consideri întrebările tale IREZISTIBILE, dar în realitate, tu nu ai adresat nici măcar O SINGURĂ ÎNTREBARE. Înţelegi ce încerc eu să-ţi spun? Acest lucru se numeşte '' eroare de logică ''.

E, ÎN ACEST SENS, ceea ce consideri tu '' adevăr '' este, de fapt, o mare iluzie şi aici închei acest subiect.

O altă eroare de logică, citez:

'' iluzi poate ceea ce ai invatat tu de la religia ta ''.

1. Nu ştii ce religie am.
2. Nu ştii ce mă învaţă religia mea '' de vreme ce nu ştii ce religie am ''.
3. Dogma religiei mele este verificată scriptural conform Fapte 17:11.

Ce a dorit Hristos să spună, la ce te referi? Citez:

'' sa nu mai spun ca, Cristos nu a spus sa facem asa ceva ''.

Cât despre cuvântul '' Biserică '' deja divagăm, dar asta nu înseamnă că nu sunt dispus să discut cu tine, cunosc foarte bine acest subiect. Dacă ceva nu îmi sună bine consult interlinearul biblic.

`` gandeste-te ca biblia nu se intelege adliteram ci duhovniceste ``

Să nu te superi că nu îţi împărtăşesc opinia, dar Biblia nu trebuie înţeleasă numai într-un sens sau numai într-altul, nu, nu, nu. Referitor la 1 Cor.2:14, este adevărat, dar ca să judeci duhovniceşte TREBUIE să fii călăuzit de DUHUL SFÂNT. Aşadar, TREBUIE, este un imperativ.

Da, am facebook, însă trebuie să mă înţelegi, îl ţin doar pentru familie şi cunoscuţi, mai ales că nu sunt în ţară. Este ceva mai intim fbc-ul pentru mine şi cred că mă înţelegi.

Ok, dar avem şi aici o rubrică cu mesaje, putem discuta tot ce doreşti acolo, decizia îţi aparţine.