| anonim_4396 a întrebat:

Sunt pe aici atei care si-au botezat copiii? Daca da, de ce?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Toti.winking
De ce? Din traditie.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună întrebare. happy Dar cred că într-o biserică sunt atât adepți credincioși, cât și adepți culturali... care merg pe-acolo fără să creadă în cele ce se fac, doar pentru că le place atmosfera. Deci, cred că există.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau de gura nevestii.
Tu si caprele ai fi in stare sa ti le botezi pentru putin zaharel laughing)

| SisMusic a răspuns:

Sunt mai multe motive si raspunsuri la aceasta intrebare!
Una la mana, unui isi boteaza copii pentru ca cealalta partenera este de o anumita religie!
Pentru a avea anumite avantaje in societate(in Israel daca nu esti botezat dupa religia locala si esti localnic iti lipsesc anumite drepturi)
Sau uni o fac doar pentru asi incadra copii intr-un anumit curent religios.
Sau pentru a oferi o integrare mai usoara in societate a copilului!
Bafta in continuare!winking

| robroy a răspuns:

Aceasta intrebare putea fi si o infirmare, si intervine si Traditia care s-a cam pierdut foarte mult, adica nu se mai vorbeste prea mult in familie de Dumnezeu, mai repede cand un copilas injura se ia ca pe o chestie amuzanta, dupa care copilasul creste si ia parintii la bataie.

| fightBack a răspuns (pentru robroy):

Asta e un lucru bun, pentru ca oamenii incep sa gandeasca si sa vada ca nu exista nici un zeu. Si tu sugerezi ca daca nu se vorbeste in familie despre Dumnezeu atunci nu esti in stare sa iti educi copilul?!

| HueyFreeman a răspuns (pentru fightBack):

Pai daca afla puradelu' ca nu "iezista" Bau-Bau sa-l bage in ceaun, atunci de ce pe deapsa vesnica sa se mai teama el?

| fightBack a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ideea era exact sa NU iti educi copilul prin minciuna si teama!