| EmaS a întrebat:

Sunteti credinciosi sau religiosi? Care este diferenta?

Răspuns Câştigător
| CalatoriSpreCer a răspuns:

Religii sunt mai multe. dar eu sunt credincioasa lui Dumnezeu prin Isus Hristos.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Religiosii respecta mai mult religia din care fac parte, dar credinciosii sunt mai dispusi sa aplice Biblia in detrimentul traditiei.

| Narcis2007 a răspuns:

Eu nu sunt nici una nici alta dar religios=superstitios in 99% din cazuri

| milan9 a răspuns:

"Religios" e un termen mai rece, mai distant. Un sens al cuvantului "credinţa" este însă şi cel de "religie".

Afinitatea unui om la o anumita religie se numeste "credinta". Toate "credinţele" sunt religii.

| sublime89 a răspuns:

Eu nu vreau sa cred, eu vreau sa stiu.

| RAY a răspuns (pentru sublime89):

Corect asa e

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este mare. Citeste Evrei 11.:1--si ve-i constata tu.

| zoltan119 a răspuns:

A fi religios inseamna sa apartii unei religii, a fi credincios inseamna sa ai o relatie personala cu Dumnezeu happy