| Savemefromthedark a întrebat:

Tata tot ma pune sa am rog mereu, ca sa ne ajute Dumnezeu, ca daca nu El se va supara pe noi si nu ne va mai ajuta. L-am intrebat:„Tata, crezi ca doar daca ne rugam la Dumnezeu, El ne va ajuta?" la care el raspunde:„Da!". Nu am nimic cu religia, doar ca unele persoane au inteles gresit idee si probabil si unele perrsoane care citesc acesta intrebare. Biserica(mai degraba preotii) ne da lectii cum ar trebui sa fim, sa nu traim in pacat, dar ei de ce dupa ce ne spun aceste lucruri se duc la prostituate la care ei mai au si copii acasa? Profesoara mea de religie mi-a spus:„Daca Dumnezeu te-a ajutat, multumeste-i ajuntandu-i si tu pe altii.". De exemplu tatal meu meeru se roaga, se duce la biserica dar cand se enerveaza sparge tot in jurul lui, dar el totusi astepta ca Dumnezeu sa-i faca o minune, dar el nu face nimic pentru viata lui, nu Dumnezeu trebuie sa ne faca o minune ci noi pentru noi. Tatal lui(bunicul meu) era la fel ca el, se ruga foarte mult, mergea la biserica si la un moment dat a omorat un mod si a ajuns la inchisoare, dar era un om credincios. La biserica spune ca sa ajutam oamenii, dar cand era revolutie si oamenii se duceau la biserica ca sa-i adoposteasca pentru a nu fi omorati, preotii le inchideau usa bisericii in nas si ii lasau sa moara pe scari. Ce concluzie ati tras depre ce am spsun in legatura cu tatl meu si bunicul meu? Ce parere aveti despre crestinismul din Roamnia si preotii?
persoanele care nu au inteles ce am vrut sa spun, le rog sa nu raspunda!

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ai perfecta dreptate.De fapt, nici lui Dumnezeu nu ii place atitudinea celor care doar vorbesc, dar nu aplica nimic. Dumnezeu nu e de acord cu aceste persoane si nici nu le ajuta. Iacov2:26,Matei23:13-36.E important sa studiem Biblia, sa aplicam ce invatam si sa ne straduim sa avem o relatie de prietenie cu Dumnezeu pentru a ne dovedi crestini adevarati.Matei7:21-23

| milan9 a răspuns:

Ipoteza aceea cu revolutia este total falsa. In timpul saptamanii oricum bisericile stateau inchise in timpul comunismului.

In privinta preotiei crestine, aceasta a fost intemeaita de Insusi Fiul lui Dumnezeu.
O serie de vreo 70 de citate din Noul Testament stau mărturie asupra faptului că Biserica şi preoţia ei provin de la Mântuitorul Iisus Hristos! Ea a fost întemeiată, instituită de însuşi Fiul lui Dumnezeu Întrupat!

- Hristos leagă Biserica de transmiterea harului preoţiei şi de ierarhia bisericească (distincţia dintre episcopi, diaconi şi preoţi).

Preoţii au primit de la Dumnezeu puterea de a ierta păcatele. Acesta este unul din rolurile pe care le au de împlinit ei:
- Ioan 20, 22-23: "Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai desigur ca daca ne rugam trebuie sa avem si faptele de partea noastra. Dumnezeu ne ajuta atunci cand chiar este cazul.

| NoName0x0 a răspuns:

Inteleg ceea ce vrei sa spui. Credinta trebuie sa o porti in suflet, nu sa te falesti cu ea, adica sa faci concurs "Cine stie cele mai multe versete biblice", "Cine se roaga mai mult, etc''. Ai dreptate, in Romania biserica a cam devenit o afacere, mai gasesti si preoti care sunt cu adevarat preoti, personal cunosc unul. Insa sunt prea mult preoti pacatosi si de acolo parerile negative. Eu sunt de parere ca mai bine nu te mai rogi, daca dupa nu incerci macar sa devi un om mai bun. Sau mai bine nu mai citesti Biblia daca o intelegi gresit.

| DeusCorrupti a răspuns:

"Dacă îi mulțumești lui Dumnezeu la bine, ar trebui să îl învinovățești la rău"

-Aristotel.

| Savemefromthedark explică:

Un om*