| Raniia a întrebat:

Te poti privi ca fiind o persoană de care Îi place lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| justitiarul a răspuns:

Din pacate in bisericile de orice fel din Romania,Dumnezeu este creionat ca fiind un mare bau-bau de care trebuie sa te temi.
Desi sunt un bun crestin, zic eu,preotii nu pot sa ii faca un mai mare deserviciu lui Dumnezeu,decat spunand oamenilor:temeti-va de Dumnezeu si de mania lui.
Facandu-i un astfel de profil,oamenii au ajuns sa se teama pe bune de Dumnezeu si se considera extrem de rai, gandindu-se ca la cate calitati ne insiruie popii ca ar trebui sa le avem, e imposibil sa fii pe placul lui Dumnezeu.
Nu stiu daca pe mine ma place Dumnezeu dar nici nu cred ca ii displac foarte tare.Cred ca ma considera un tip amuzant uneori,care ajuta de cate ori poate si cum poate, care are si el pacatele lui ca orice om dar care nu merita biciuit si schingiuit asa cum ni se tot canta in creieri de catre preoti.
Daca profilul lui Dumnezeu ar fi altfel, si adeptii lui ar fi mai multi.
Am avut norocul sa fiu crescut de oameni care mi-au spus ca Dumnezeu inseamna bunatate si iertare, si cred ca asta este motivul pentru care inca mai sunt crestin.
Cele 10 porunci, care sperie pe toata lumea, cred ca ar trebui putin adaptate la vremurile in care traim!

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da! Si asta nu pentru ca eu as fi perfecta,ci pentru ca Dumnezeu, cand priveste la mine, priveste prin jertfa Fiului Sau! El ma vede spalata si curatita prin sangele Lui sfant! Fii binecuvantata!

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

"priveste prin jertfa Fiului Sau!" Observi si tu comportamentele tribale, nu? Acest zeu e ca restul.Cand era o eruptie, insemna ca "zeul" e furios si trebuia facuta o jertfa, aruncand un om in vulcan(astea sunt comportamente tribale, inumane).In plus, lui D-zeu de ce nu i-a placut jertfa lui Cain? Nu e tot creeatia lui? Sau nu e atotstiutor si a facut greseli de proiectare? Stiai ca religia ta are proveniente pagane? Stii unde a aparut prima oara? Nimeni care traia in vremea lui Iisus nu a scris despre el.Nu exista niciun martor care sa fi scris ceva despre faptele si minunile lui Iisus, si nici macar Iisus nu a scris ceva.Tot ce vezi in Biblie s-a scris mult mai tarziu, dupa ce Iisus murise de mult.Si toate aceste scrieri se fac de autori pagani.Nu exista niciun martor care sa fi confirmat ceva despre Iisus.Toate lucrurile pe care te bazezi nu au fost dovedite si nici nu pot fi, deoarece nu au existat martoriwinking

| EmaS a răspuns (pentru Rapplex):

Avem documentele Vechiului Testament, scrise cu sute de ani in urma, care prezic ca va veni Mesia- un om care de fapt va fi Dumnezeu- ca El va fi ucis la un moment dat ca jertfa pentru omenirea pacatoasa si ca va invia din morti. Exista documente scrise de martori oculari atestati istoric. Multe dintre aceste documente contin declaratii confirmate istoric ale unor martori oculari, care merg inapoi in timp pana la momentul respectivelor evenimente, si dovezile atesta ca minunile sunt adevarate. 1. Sunt timpurii (majoritatea au fost scrise la 15-40 de ani 2. Contin declaratii ale martorilor oculari. 3. Contin declaratii de la dupa evenimente, incadrandu-se in primele doua generatii de la respectivele evenimente) .3.Contin declaratii independente ale martorilor oculari provenind din surse multiple. 4. Sunt scrise de oameni credibili care au trait si au propovaduit dupa cele mai inalte standardeetice si care au murit pentru marturia lor. 5. Prezinta evenimente, locuri si persoane confirmate de descoperirile arheologice si de alti scriitori. 6. Prezinta evenimente pe care dusmanii le recunosc tacit (atestarea dusmanilor). 7. Prezinta evenimente si detalii ce sunt stanjenitoare pentru autori si chiar pentru Isus. Exista profetii mesianice care s-au implinit. 1 Samanta a unei femei. 2. Samanta a lui Avraam. 3. Tribul lui Iuda. 4. Fiul lui David 5. Este Dumnezeu. 6. Nascut in Betleem. 7. Moare in 33 d.Hristos. 8. Invie din morti. Daca doresti iti dau si trimiterile.

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

Tu ai citit ce ti-am scris mai sus? Daca aberam din burta, normal ca exista martori oculari.Iti spun din nou ca nu exista nicio scriere a celor din zona unde s-a nascut si a trait Iisus care sa mentioneze de el.Toate scrierile despre Iisus au fost scrise dupa moartea sa, de alte popoare(romani, greci), care erau popoare pagane.Si vad ca nu intelegi ca jertfirea(sacrificarea) animalelor, oamenilor, este un gest barbar, tribal, inuman.Sunt sarbatori sarbatorite de crestini care sunt pagane.Bradul(semnifica inchinare la zeul Baal),Craciunul(inchinare la Zeul Soare, Sol Invictus la romani),Ignat(ritual demonic), Revelionul(inchinare la zeul Ianus, al greco-romanilor), Sf.Valentin(inchinare la zeul Lupercus),tortul de ziua de nastere si lumanarile(inchinare la zeita Artemis), verigheta(obicei al popoarelor antice politeiste, insemnand legarea sufletului), ouale vopsite de paste(inchinare la zeita Astarteea). Sunt multe obiceiuri pagane pe care le practici tot timpulwinking

| EmaS a răspuns (pentru Rapplex):

Daca tu nu vrei sa crezi, asta este altceva.Aceste date sunt scrise de oameni de stiinta care au cercetat scrieri peste 1400 de lucrari, si au ajuns la concluzia ca ele contin adevarul.

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

Daca vorbim de "oamenii de stiinta" de la Vatican, e posibil. Daca religia ar fi adevarata 100%, nu s-ar mai baza pe credinta(presupunere).Fii mai atenta la ce sustii, ca te minti singurawinking

| EmaS a răspuns (pentru Rapplex):

Datele pe care ti le-am dat sunt dintr-o carte.Asa ca, imi pare rau.Nu te pot obliga sa crezi ca am dreptate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Vechiul testament a fost scris dupa mohamed sigur ca scrie de mesia ca sa si intamplat mult

| Esperança a răspuns:

Ma straduiesc in fiecare zi mai mult sa ma apropii de El,in fiecare zi sa fiu ceea ce n-am fost ieri. Mai am si scaparile mele in vorbire, in gandire poate uneori si in fapte. Nu sunt tot timpul un om cum ar vrea Dumnezeu sa fiu! Una dintre dorintele mele este ca Dumnezeu sa gaseasca placere in viata mea! Si stiu ca prin post, rugaciune si apropiere de Cuvantul Sau acest lucru se poate!

| Raniia explică (pentru Esperança):

Acum,meditează asupra faptului că Suveranului universului Îi place de tine mai mult decât i-ai putea place oricărei alte persoane! O zi binecuvântată!

| Esperança a răspuns (pentru Raniia):

Multumesc pentru cuvinte. Stiu ca nimeni nu ma iubeste mai mult decat El si nimeni nu-mi vrea binele cum mi-l vrea El! Multumesc inca odata de incurajari chiar aveam nevoie. Dumnezeu sa te binecuvanteze Teahappy

| cristi202 a răspuns:

Cind eu creez un desen, fie ca e sau nu reusit, nu are cum sa nu imi placa de el, sa nu il pretuiesc. De fapt, imi pretuiesc atit de mult desenele incit cu greu dau unul dintre ele, trebuie sa fie un motiv special pentru asta. Cred ca la fel e si cu Dumnezeu, mai ales ca la El situatia e alta. Cind te uiti in Biblie in Genesa si vezi creerea tuturor lucrurilor, descoperi un lucru: ca Dumnezeu le-a creat pe toate bune. Mai mult, cei ce l-au cunoscut pe Cel ce a fost Dumnezeu intrupat, pe Isus Hristos, spuneau despre El ca "toate le face bune". Acum, daca toate sunt bine create de El, de ce sa nu cred ca Ii si place de mine? Eu cred ca ii placem si inca foarte mult. Pacat insa ca eu nu realizez asta intotdeauna, si ma mai tin de prostioare. Daca as realiza cit de mult Ii place de mine, cu siguranta as face mai putine rele in lumea asta. E ca un tata cu copilul lui: chiar daca copilul e poate rau, tot copilul tatalui ramine.

| Woodenpints91 a răspuns:

1. Nu cred în dumnezeu.
2. Să mă placă dumnezeu pentru? Care-i scopul?

| Raniia explică (pentru Woodenpints91):

Sa ma placa Dumnezeu pentru?-modul in care iti traiesti viata.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Raniia):

Nu ai înţeles. Mă refeream la motivul pentru care vrei să te placă dumnezeu. De ce aş vrea să mă placă un zeu?

| sandra2012 a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu chiar ma iubeste, nu doar ca ii place de mine. Datorita Lui sunt aici pe pamant, am parinti, am o casa si tot ce imi trebuie ca sa traiesc decent. Iar zilnic vorbesc cu El ii mai si cer cate ceva recunosc dar ii si multumesc pentru tot ce mi-a oferit.

| Raniia explică (pentru sandra2012):

Iata ce trebuie sa faci:insuseste-ti adevarul ca lui Dumnezeu Ii place de tine si ca iti poarta de grija cu dragoste.O seara binecuvantata!

| LgMihail a răspuns:

Daca as sta sa vad daca ma place, nu as mai putea sa-i plac nicicand.
Nu ma simt nici curat si nici drept inaintea Lui. In schimb ii multumesc pentru ca mi-a iertat pacatele prin spovedanie si m-a primit la potirul Sau de dadator de viata.

Raspuns: Nu ma pot privi nicicum. Incerc sa ajung sa-L pot privi pe El.

| hate1t4ll a răspuns:

Nu ma simt chiar asa sexy pentru divinitatea sa...

| DorelSudoru a răspuns:

De ce sa ma placa el?

| Raniia explică (pentru DorelSudoru):

Lui Dumnezeu Ii place de tine dar,, iti lipseste un lucru''

| DorelSudoru a răspuns (pentru Raniia):

Daca ii place de mine(si de gandurile mele) inseamna ca nu mai este cel din biblie

| Raniia explică (pentru DorelSudoru):

Schimba-te(sa te doara de tot ce este in jurul tau) pocaieste-te ca sa fi placut lui Dumnezeu.

| alexmovila a răspuns:

Ai pus intrebare fara raspuns doar El stie ce si cine.

| Raniia explică (pentru alexmovila):

,,A-i place(cuiva de cineva)'' in acest context are conotatia de a avea o dispozitie sufleteasca favorabila fata de o persoana pe care o consideri agreabila sau placuta.Comportamentul tau Il lasa pe Dumnezeu sa te placa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ce masura te va linisti raspunsul meu, indiferent care ar fi el? Vei putea sa dormi mai linistita, vei avea acces la stiinte necunoscute lumii, sau vei fi doar multumita ca te-ai bagat in seama fara sa ai o problema adevarata, care sa necesite un ajutor imediat?

| Raniia explică (pentru anonim_4396):

Raspunsul tau?-Tema de casa pentru tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu-i placea nu ma crea.dar daca asa ia bineplacut lui, se pare ca si copii mei sunt in aceeasi postura ca a mea.eu ii iubesc? da.inseamna ca si Dumnezeu ma iubeste. iubirea lui Dumnezeu este mai mare fiindca si el el este infinit si vesnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e blonda ma place clar mie nu-mi pasa daca ma place eu nu ma insor cu dumnezeu

| Ovidiutz a răspuns:

Daca ii plac ateii, cred ca ma iubeste cel mai mult!

| LoveAnimepsimagirl a răspuns:

Pai... nu sunt sigura dar e f posibil... desigur nu daca esti un criminal oh go on ceea ce ar parea anost dar daca tu crezi asta, e parerea ta thinking