| Raniia a întrebat:

Te poti privi ca fiind o persoană de care Îi place lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| justitiarul a răspuns:

Din pacate in bisericile de orice fel din Romania,Dumnezeu este creionat ca fiind un mare bau-bau de care trebuie sa te temi.
Desi sunt un bun crestin, zic eu,preotii nu pot sa ii faca un mai mare deserviciu lui Dumnezeu,decat spunand oamenilor:temeti-va de Dumnezeu si de mania lui.
Facandu-i un astfel de profil,oamenii au ajuns sa se teama pe bune de Dumnezeu si se considera extrem de rai, gandindu-se ca la cate calitati ne insiruie popii ca ar trebui sa le avem, e imposibil sa fii pe placul lui Dumnezeu.
Nu stiu daca pe mine ma place Dumnezeu dar nici nu cred ca ii displac foarte tare.Cred ca ma considera un tip amuzant uneori,care ajuta de cate ori poate si cum poate, care are si el pacatele lui ca orice om dar care nu merita biciuit si schingiuit asa cum ni se tot canta in creieri de catre preoti.
Daca profilul lui Dumnezeu ar fi altfel, si adeptii lui ar fi mai multi.
Am avut norocul sa fiu crescut de oameni care mi-au spus ca Dumnezeu inseamna bunatate si iertare, si cred ca asta este motivul pentru care inca mai sunt crestin.
Cele 10 porunci, care sperie pe toata lumea, cred ca ar trebui putin adaptate la vremurile in care traim!

31 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Vechiul testament a fost scris dupa mohamed sigur ca scrie de mesia ca sa si intamplat mult