| AvalohAlyn a întrebat:

Te poți vindeca daca te rogi mult la o icoană?
Poate o icoană vindeca?
Cu Sf.Arhanghel Rafail, Îngerul Vindecarii și Sănătății
Îmi doresc mult sa mă vindec de depresie și TOC.
După zeci de tratamente medicamentoase eșuate a rămas să îmi pun speranța în Dumnezeu și în Sf.Arhanghel Rafail.

22 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Tu gandesti cand tastezi? Cu poate o icoana (care e facuta de oameni) sa te vindece de o boala?
Aceeasi intrebare i-o adresez si persoanei care a raspuns inaintea mea.

| TheStrategist a răspuns (pentru Mayhem666):

Se poate vindeca dacă crede acest lucru. Nu icoana te vindeca, ci credința că te vei face bine.

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheStrategist):

Adica daca descopar ca am cancer si nu il tratez, ci pur si simplu cred ca o sa se vindece de la sine, cancerul pur si simplu o sa dispara?
Tu gandesti atunci cand vrei sa iti spui parerea?

| TheStrategist a răspuns (pentru Mayhem666):

Sunt atâtea cazuri în care oamenii s-au vindecat de cancer datorită gândirii lor de învingători. Corpul se poate vindeca singur, îți recomand să citești niște cărți pe tema asta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheStrategist):

Daca tot spui ca sunt atatea cazuri, logic ar fi sa imi si dai macar cateva exemple si sa imi explici stiinta din spatele acestui fenomen.

| TheStrategist a răspuns (pentru Mayhem666):

E ceva ce nu poate fi explicat de oamenii de știință încă. Dar am cunoscut persoane care au refuzat să se trateze și s-au vindecat. Știu că e greu de crezut, nici eu nu credeam astfel de lucruri.

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheStrategist):

Fara dovezi, pe mine nu ma poti convinge.

| TheStrategist a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu încerc să te conving. Nici nu am cum atâta timp cât încă nu e demonstrat științific că e posibil.
Presupun că ești ateu, am dreptate? Am fost și eu ateu acum ceva timp și cunosc și felul acesta de a gândi.

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheStrategist):

Nu sunt ateu. Sunt pur si simplu ireligios.

| TheStrategist a răspuns (pentru Mayhem666):

Deci crezi că există un creator?

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheStrategist):

Nu. Categoric nu.

| TheStrategist a răspuns (pentru Mayhem666):

Ireligios, ~oasă a [At: GHEREA, ST. CR. III, 84 / Pl: ~oși, ~oase / E: fr irréligieux] (Rar) 1 Ateu. 2 (Pre) Care nu practică riturile nici unei religii.

Deci a fi ireligios e cam același lucru cu a fi ateu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru TheStrategist):

Ateii zic ca nu exista nimic dupa moarte, eu cred in reincarnare, deci e diferit.

| TheStrategist a răspuns (pentru Mayhem666):

Am înțeles

| AvalohAlyn explică (pentru Mayhem666):

Sunt destule cazuri de vindecare prin autosugestie pozitivă, caută mai atent.

| mentholinks a răspuns:

Daca esti credul, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine m-a vindecat Domnul Isus de o boală de tiroidă și de depresie pe fond hormonal. Deci... happy

| tudorvolcano a răspuns:

Ți-am mai spus: trebuie să cauți duhovnic bun, și să te spovedești la el, și să faci ascultare.
După, vezi ce îți spune să faci: poate va trebui să te rogi la Sf. Spiridon, sau la Sf. Damian și Cosma, doctorii fără de arginți etc.
Important e să faci ascultare de un duhovnic iscusit, și atunci te vei vindeca.
Nu te mai încăpățâna cu soluții alternative, pierzi timpul.

| 19flo79 a răspuns:

Credinta ta te poate vindeca, nici psihologul si nici icoana nu pot daca tu nu vrei!

| Theologos a răspuns:

Da, se poate. Este harul lui Dumnezeu. Însă depinde și de tine. Lucrurile nu se petrec magic. E nevoie și de schimbarea ta. Pentru depresie citește aici: https://www.chilieathonita.ro/2021/10/30/depresia-cauze-tratament/

| AlienGod a răspuns:

Da