| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca de 2000 de ani Dumnezeul crestinilor este o Treime (fie ea si sfanta) oare cate mii de ani va trebui sa treaca pina va ajunge un Dumnezeu intreg,(chiar si la minte) adica 3 treimi?

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este cat se poate de intreg, de atotputernic! Nu va mai trece mult si te vei convinge!
Se pare ca nu prea cunosti notiunea acestui cuvant! Adica Dumnezeu format din Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu-Duhul-Sfant. Adica de trei ori Dumnezeu!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Cum poate fi intreg cand nici macar 1% din atotputernicitatea lui nu si-o arata?
In plus, voi, crestinii, sunteti chiar mai disperati ca ateii in ceea ce priveste religia; de ex : in playlist ai:Geta Lazar - Nu-i nimeni ca tine Isus.
Wtf?
Oricum te respect fiindca ceilalti crestini de pe TPU iti sunt inferiori
Salut.

| uddy a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Tu esti ceva spacial, umanitatea este ceva unic original minunat si spui ca Dmnezeu nu isi arata puterea? Daca lumea in care traiesti este creata de El! El este si ar trebui sa fie totul pentru tine.tu traiesti pentru ca El Si'a dorit ca tu sa traiesti! doar ca tu, momentan Il vezi prin lucrurile care El Le'a creat prin familia ta, prietenii tai happy
Fara Dumnezeu nu ar exista Pamant fara El nu ai simtii al adierii vant, iarba nu ar mai rasarii, stelele nu ar mai stralucii si nici zambete de copii nu ai vedea.nu ai putea sa iubesti indeajuns.nu ai stii ce e un adevarat amic, nu ai putea sa ceri iertare celui ce il ranesti nu ai apuca sa vezi nici un apus si nu ai stii cum e sa fi pe drumul cel drept! happy
El face ca inima ta sa bata sa respiri sa vorbesti sa scrii si sa citesti happy Nu iti cade nici un fir de par fara ca El sa nu stie! Daca crezi in Dumnezeu iti dai seama si de aceste lucruri care ti le transmite si ''scrisoarea'' lasata de El pentru noi:Biblia!
Crestinii nu sunt disperati! VOR CA SI CEILALTI SA FIE SALVATI! oamenii te judeca pentru ca vrei sa ii ajuti, tu ai propria alegere bun sau rau! happy sau sad, traiesti sau mori happy

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Prin puterea Lui tine intreg universul si are grija de fiecare dintre noi.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Mergi pe calea bibliei sau spre originalitate in comunicare constiinta-om-univers?
Concluzia mea cu privire la tine arata ca esti 90 % obiectiva si conturezi o totalitate de idei fictionale.Nu ma intelege gresit... imi place fictiunea.

| Dorugar explică (pentru uddy):

1 El ca si toti cveilalti este ceva special pentru ca este nascut din parinti, si nu creati din noroi de Dumnezeu, cei care sunt facuti din noroi nu au nicio valoare pentru ca natura lor este una murdara si fara valoare.
2 Lumea in care traim NU este creata de Dumnezeul Biblic ci de Flying Spaghetty Monster, asta pina la proba contrarie in care vei dovedi ca tocmai dumnezeul Biblic a creat lumea Universul si Viata si nu FSM.
3 Biblia este un text care in original este scris de rabini, si apartine altei religii.
4 Crestinii ar trebui sa fie cu totii disperati, pentru ca il au ca mantuitor nu pe Dumnezeu ci pe Seful cheilor Iadului. vezi Apoc 1.18!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Iarasi ai luat-o razna! Cineva care este la fel de impotent ca un pitic de gradina vrei sa spui ca tine Universul?
De ce il tine? cumva de putulica?

| uddy a răspuns (pentru Dorugar):

Ai citit tot capitolul? asa se nasc religiile pentru ca isi iau un verset si se bazeaza doar pe ala toata viata! daca ii intrebi altceva din Biblie habar nu au! doar ca au gasit si ei un text si ''hai sa atacam cu el'' cand nu citesc tot contextul!
din noroi am fost creati la inceput!
logic ca acum nu ne mai 'transformam din noroi' dar din tarana esti facut si in tarana vei ajunge!
Flying Spaghetty Monster ...monster asta nici nu stiu ce cine cand a aparut alta inventie de 'destepti'
daca nu ai citit Biblia ci doar povesti ale oamenilor nu am ce sa iti dovedesc!
ai citit versete care spun ca argumenteaza ce spun ei.dar cauta tu singur si te vei convinge!
Sigur ca El are cheia iadului pentru ca atunci cand satan o sa fie acolo El il inchide! logichappy si cheia locuintei mortilor pentru ca tot El o sa readuca la viata pe cei morti in Elhappy
APOCALIPSA
''17Când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort. El Şi-a pus mâna dreaptă peste mine, şi a zis: "Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă,
18Cel viu. Am fost mort, şi iată că sunt viu în vecii vecilor. Eu ţin cheile morţii şi ale Locuinţei morţilor.
19Scrie dar lucrurile, pe care le-ai văzut, lucrurile care sunt şi cele care au să fie după ele''

| Thunderstruck a răspuns (pentru uddy):

MINCIUNI! Poneiul Roz e zeul adevarat! Fara el nu ar mai exista nimic, nici Pamantul, nici Universul! El mi-a lasat mie o scrisoare, dar doar mie in care imi spune sa va convertesc pe toti la religia mea! Apropo, el se afla in camera cu mine! Daca vrei sa-l vezi vino, dar e invizibil.Iti garantez ca el e Creatorul nostru.

| ramona30 a răspuns:

Dumnezeu va ramane la fel (ca o treime) pana la disparitia sa si intrarea in categoria basmelor si mitologiei.
Religia intreaga se bazeaza pe o carte in care apare ca o treime. Oricat de mult si-ar dori crestinii, Biblia nu o pot modifica ca sa tina pasul cu evolutia omenirii.
Dumnezeu nu are cum sa fie intreg la minte pentru ca a fost creat, inventat de oameni cu multe pasarele in jurul capului.
Avand in vedere cat de repede creste numarul ateilor cred ca religia crestina va disparea in 3-4 generatii. Din pacate, cea islamica va rezista ceva mai mult.

| uddy a răspuns (pentru ramona30):

Dumnezeu nu va disparea niciodata din mintea si inimile oamenilor! El ne asigura asta! oricand oriunde e cineva care e cu El! satan' vrea sa puna stapanire pe cati mai multi oamenii si asa induce in eroare prin tot felul de povesti.si se pare ca reuseste, tot mai multi nu vor crede in Creatorul lor si se vor razvratii asa este scris si in Biblie, ca multi Il vor batjocorii dar niciodata nu va ramane fara cineva care sa Il reprezinte! spune ca daca noi o sa tacem si nu o sa vorbim lumii despre El ''pietrele vor striga''! nici nu ne imaginam cata putere are si ce poate sa faca cu noi daca Ii slujim doar LUI! este minunat sa stii ca cineva are grija de tine si ti'a pus la dispozitie un inger pazitor care e doar al tau! nu ne dam seama cat de mult ne iubeste si ne vrea alaturi de El in Cetatea care ne'o pregateste! curand multi isi vor da seama prea tarziu ca nu au dat ascultare la ce li se spunea dar o sa fie prea tarziu!
oamenii vor obliga pe crestini sa se inchine la ei tot la om! cine nu respecta si nu da ascultare lor vor fi persecutati! in unele tari se vorbeste despre DECRETUL DUMINICAL! sa pazeasca toata lumea duminica ca fiind prima zi a saptamanii cand in Biblie spune clar sa te inchini Lui in ziua a 7'a a saptamanii ca fiind ziua de Sabat!
dar omul sa ii fie mai usor si sa faca el reguli proprii a schimbat de sambata in duminica si asa va fi obligata toata lumea sa ''danseze ''dupa cum canta ei happy daca studiezi te vei convinge singura, nimeni nu obliga pe nimeni! singura iti vei da seama de aceste lucruriwinking bafta

| shadovv a răspuns:

Bine ca nu e numar irational...

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei Dumnezeu NU este o treime sau trinitate, aceste cuvinte nici nu apar in Biblie.El este o fiinta spirituala Atotputernica, nimeni nu are puterea sa.In Biblie Isus e doar puternic, deci e o diferenta intre ei, dar nu e singura.Chiar Isus recunoaste ca Dumnezeu e mai mare ca el.Geneza17:1,Isaia9:6,7,Ioan14:28

| Dorugar explică (pentru danay72):

Unde ai vazut tu ca in Geneza 17; 1 este vorba de Isus?
In Isaia 9:6 se face referire la un Messiah care va imparatii pe tronul lui David, deci este clar ca nu este vorba de Isus ci eventual de Simon Bar Kochba, Isus nu a imparatit pe niciun tron al lui David!
Iar in Ioan 14; 28 Isus vorbeste de tatal sau adica de Iosif si nu de Dumnezeu!

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Geneza17:1 se vorbeste ca Dumnezeu e Atotputernic.Isaia9:6 vorbeste asa cum ai zis despre Mesia despre care se spune ca e Dumnezeu tare, ceea ce-l diferentiaza clar de Tatal care e Atotputernic. Daca ai observa genealogia lui isus ai observa ca el vine pe linia genealogica a lui David, care era din tribul lui Iuda, deci pe tronul lui David.Matei1:1-16.Cat despre Ioan14:28, daca ai citi contextul ai vedea ca e vorba de Dumnezeu Tatal in nici un caz Iosif.Dar sunt convinsa ca un studiu aprofundat al Bibliei, te va ajuta mai mult in aceasta privinta.

| Dorugar explică (pentru danay72):

1 Evident ca de asta se vorbeste in Geneza, si nu despre Christos asa cum gresit ai afirmat tu!
2 In Isaia se vorbeste de un Messia si nu despre Dumnezeu Fiul pe nume Christos, si nu spune ca e Dumnezeu ci spune ca este Imparatul poporului lui David, si spune asa din cauza ca functia de Messia trebuie sa apartina unei functii administrative, adica rege, imparat sau cler de rang inalt.
3 De genealogia lui Isus, aia cu nastrea din Treime adica din Dumnezeu, nu scrie nici un cuvintel in Biblie, asa ca poate trebuie sa ne consultam burta ca doar e vorba de burtologie!
4 Ce spune un cioflihgar ca Ioan nu are niucio valoare, ioan nu este Dumnezeu si nici mantuitor ci un analfabet care trecea drept "fetita" iubita a lui Isus. Asa ca faptul ca Ioan are impresia ca tatal Iosif sau soldatul roman Tiberius Abdes Pandira, tatal natural, nu are nicio valoare pentru ca Isus insusi face diferenta intre Tatal sau si Dumnezeu atunci cand ne invata ca Dumnezeu este in fiecare din noi vezi 1 Corinteni 3: 16.
10 Ce sa fac? sa studiez Biblia? Ce rost are din moment ce nici Dumnezeu si nici Isus nu ne recomanda sa facem asta?

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Se vede ca nu ai citit-o, pentru ca daca ai face acest lucru ai vedea ca Dumnezeu iti spune sa o analizezi.Si despre idei si alte surse care nu sunt canonice nu sunt interesata.

| Dorugar explică (pentru danay72):

Tu vorbesti din ce ai visat azinoapte?
Unde spune Dumnezeu sa analizezi Bibla?
Da linkul catre versetul cu pricina sau taci din gura si nu mai raspandi prostii neadevarate!

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Iosua1:8; Psalmi1:1-3; Proverbe2:1-5

| martzian a răspuns:

Asta tot nemtii intreaba? happy

| Dorugar explică (pentru martzian):

Da! A intrebat neamtul care sint chiar eu.

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Ai tot incercat sa ne spui asta. Cred ca sufereai dupa intrebare... happy

| Dorugar explică (pentru martzian):

Nu!
Dupa raspuns!

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Ma refeream la intrebarea mea. A dumitale e caraghioasa, nu merita luata in serios.

| Dorugar explică (pentru martzian):

Raspunsul tau ca intrebare, este si mai caraghios pentru ca este un atac la persoana, adica o nerusinare tipic crestina, care denota ca esti sah-mat incapabil de a da un raspuns rational si argumentat!

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Stii ca sambata e posibil sa ploua? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mișika a răspuns:

Sfanta Treime se refera la existenta unui singur Dumnezeu in trei persoane, Adica Trei persoane distincte dar de aceeasi esenta.

| Dorugar explică (pentru Mișika):

Pe mine nu ma intereseaza la ce te referi tu, ci ma intereseaza de ce Dumnezeu este doar o Treime si nu 3 Treimi?

| Mișika a răspuns (pentru Dorugar):

Te referi la faptul ca in loc de 3 Dumnezei sa fie 9? Cam asta imi trece prin gand cand aud cuvantul ''3 Treimi''.