| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca este usor de dovedit ca toata Biblia inclusiv NT, este un text furat de la o alta religie si apoi interpretat in mod mincinos care ii invata sa renunte la Legea lui Dumnezeu de ce au crestinii impresia ca urmeaza calea corecta?
Nu cumva din motivul pe care il aminteste rabinul Saul din Tarsus numit si Pavel motiv pe care il gasim in Biblie in Corinteni 4 4 si anume ca:"Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintile oamenilor"?

Răspuns Câştigător
| Jackul336 a răspuns:

Pentru ca majoritatea asa au fost invatati de mici! Copii mici cred in zane in mosi in vrajitoare deoarece nu sunt inca la varsta sa inteleaga matematica, fizica, chimia, geografia, astronomia, istoria! Odata cu inaintarea in varsta, in lipsa unei educatii stiintifice raman cu credintele care se pietrifica in ei! Incearcasa-i spui unor babe de la tara ca nu este dumnezeu si ai sa vezi!

Dar cine a citit toate mitologiile cu privire la zei, respectiv despre religiile de astazi isi va da seama ca toate credintele s-au perpetuat dintr-o generatie in alta avand la baza niste legende primitive.pe aici pe colo au mai schimbat dupa bunul plac, au dat update-uri dar la baza sunt niste povesti /basme de acum cateva mii de ani.nu e un text neaparat furat e un text perpetuat si ajustat, si ma mir ca in secolul 21 inca mai vezi norod cum se inghesuie la pupat moaste, cum dau bani ca sa le mearga bine(ce bine profita popii de egoismul si naivitatea aferenta).

Ca sa nu mai spun ca unii se folosesc de religie pentru scopuri rele cum ar fi blesteme, pomelnice pentru facatura de rau etc.

Eu sunt tare impacat ca pot sa-mi traiesc viata asa cum trebuie fara sa am de-a face cu complexele religioase.