| soimos a întrebat:

Tinand cont de faptul ca la Creatie, inca de la inceput,(versetul 3) Dumnezeu macar habar nu avea ca lumina este buna, si doar experimentand cu ea a vazut ca lumina este buna!
nu este o dovada ca acest Zeu a trait in bezna vesnica si ca El este Zeul Intunericului si al Tenebrelor?

Oare nu cumva tocmai din aceasta cauza, in gradina Edenului, acest zeu al intunericului i-a interzis lui Adam sa guste din fructul interzis al intelepciunii pentru ca era constient ca cunoasterea aduce cu sine Lumina?

Cum va explicati ca acest zeu al tenebrelor il are ca fiu pe Lucifer, adica pe Satana?

Nu cumva ca acest zeu al Intunericului este Mamona?

Credeti ca este moral si pozitiv sa va inchinati unui asemenea Zeu al intunericului, dusman declarat al CUNOASTERII rationale, care nu va cere sa stiti, ci va cere sa credeti fara sa rationati?

Poate un tanar care traieste in era informatiei si a informaticii sa fie atat de aberat incat sa i se inchine Zeului care le cere sa fie PROSTI?

8 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Interesanta teoria ta.

| soimos explică (pentru trolololo):

Nu stiu daca este interesanta sau nu, dar stiu ca este sustinuta de argumente biblice foarte evidente, care coroborate cu realitatea istorica, confirma clar aceasta "teorie"!

| Pământul a răspuns:

Ca să tragem o paralelă, Lucifer înseamnă "purtătorul de lumină", iar el a "purtat" lumina cunoaşterii, convingând-o pe Evuţa să mănânce. Poate Lucifer nu este, de fapt tipul rău în povestea asta; până la urmă, el a făcut mult mai puţine rele în Biblie decât Dumnezeu.

Cine ştie?

| soimos explică (pentru Pământul):

Lucifer, adica Christosul a adus atata lumina oamenilor cata lumina se "da" simbolic in noaptea de Inviere, adica lumina unui muc de lumanare.
Adevarata lumina nu o cauti in bezna noptii, ci o gasesti in miezul zilei!
Biserica lui Isus a comis muuuult mai multe crime decat a comis Dumnezeul "crud si razbunator" al lui Moise!

| hunterpainting a răspuns:

Cand vorbesti de Dumnezeu nu aplici logica. deci tot ce ai scris tu aici e irelevant pentru crestini.

| soimos explică (pentru hunterpainting):

Ce are Dumnezeu cu logica?
Credinta se bazeaza pe logica si rationalitate?
Pai atunci pe ce se bazeaza stiinta?
Sau credinta a devenit peste noapte stiinta si nu mai e credinta?

| hunterpainting a răspuns (pentru soimos):

N-are nici o treaba

| soimos explică (pentru hunterpainting):

Asa este!
Ai dreptate.
Eu ma adresez tinerilor care sunt pe cale de a fi indobitociti de o scoala impotenta care are impresia ca poate educa tineretul prin minciuna si santaj.