| anonim_4396 a întrebat:

Tineri creștini pe aici, dornici să împărtășească dragostea Lui Hristos?
Vreau să vă cunosc. happy

53 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Prezent

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ce mă bucur... Când a avut loc convertirea?

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Esti crestin sau ai vazut altfel intrebarea?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Vreau sa ii vad dragostea ei fata de iisus

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Asta este tactica, RAY. laughing

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Fiule si cu gandul poti pacatui nu doar cu fapta

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau sa vad cum il iubesti pe iisus?

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Bine zis laughing

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu prea poți să vezi asta pe net...aici toți ne putem da neprihăniți. În viața reală are loc adevăratul test.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista crestini honey

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Cum am stricat noi această frumoasă prietenie? sad Pentru că nu am răspuns la timp de câteva ori sau pentru că am evitat să răspund, din varii motive?

Isus Hristos este Fiul Lui Dumnezeu, de aceeași natură cu El..."și o desăvârșită unire va domni între ei amândoi" (Zaharia 6:13).
Tu crezi că Biblia a fost scrisă prin inspirație divină?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dar preafericiții aceia ce cântau pe arenele romane, înainte de a fi sfâșiați de lei, ce sunt, Rază de soare? big grin

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Erau martiri cu adevarat,din pacate cristinika mereu oameni simplu au fost folositi in diferite scopuri, si teroristi care se arunca in aer folosesc unor persoane care le folosesc ca marionete asa si hitler, stalin se foloseau de noi oameni simpli, eu vorbeam de ziua de azi, stim cu toti ca nu traim intr o tara credincioasa, nu am generalizat doar am spus ca nu exista crestini ca iisus cum se mandresc uni si toti au pacate si bine ar fi sa numai fie asa mandri pe ei

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Să fii creștin nu înseamnă să nu ai păcate...ci să fii scutit de ele, gen să fii un păcătos considerat sfânt, care se luptă de dragul Lui Dumnezeu să devină sfânt, chiar dacă o să în bară în fiecare zi...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E adevărat că noi toți suntem păcătoși,dar daca suntem născuți din nou nu ne mai place păcatul (omul păcătos se aseamănă cu un porc care sta în mocirlă și îi place acolo,daca îl speli și îl duci într-un loc curat iar se murdareste și se duce inapoi in mocirlă că asta e natura lui și asta îi place să facă; dar omul născut din nou se aseamănă cu un om îmbrăcat in costum,care sta curat, daca acesta se murdărește face tot posibilul sa își spele hainele, natura lui nu este păcătoasă, lui nu ii place sa stea murdar) Deci noi creștini autentici nu putem accepta păcatul în viața noastră (cum ar fi dependențele de pornografie și băutură) și încercăm să ne perfecționăm, să creștem spiritual.Noi oamenii suntem ori fii lui Dumnezeu ori fii diavolului, nu putem avea 2 stăpâni

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Absolut de acord. Este o luptă...dar omul născut din Dumnezeu își găsește plăcerea în neprihănire, e flămând și însetat după dreptate, iar Dumnezeu îl va sătura într-o zi. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar tu ti-ai format parerea asta.

Deci toata Biblia este scrisa dupa divinitate, spui... gresit.

| Catrice a răspuns:

Hopa,cauți să te măriți?
Sa mă chemi la nunta.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

În nici un caz nu caut marea iubire pe net... vreau doar să socializez cu persoane cu care am interese comune. happy

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Păcat,ea există și pe net. (Poate de vorba de ala de ți-a răspuns primul și nu știi încăhee hee)

| Celcestietot a răspuns:

Este Iisus Dumnezeu? De ce?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Citește Biblia și o să afli.winking

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit-o si am aflat ca nu este. In calitate de bun crestin ar fi trebuit sa imi explici, eu asa as fi facut, nu sa fugi.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ti-am mai spus ce am facut alta data, astea sunt doar rautati care Iisus nu te-a invatat sa le ai, poate ca tu nu ai citit-o...

| LoveSleep a răspuns:

Nu stiu ce e mai rau, sa impartasesc dragostea lui Hristos, sau sa ne cunoaștem.

| Sofer a răspuns:

Iisus și Hristos e aceeasi e persoana?

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Iisus (sau Isus) e un simplu nume...cum e...Denis să zicem. big grin
Hristos înseamnă Uns... întocmai cum se ungeau mai demult bărbații evrei pentru a fi împărați.
În concluzie, Iisus Hristos e Împăratul. happy

| LPCTSTR a răspuns:

Au, "hell no", "voi ar trebui sa fiti legati", asa cum spunea dragul Arsenie Boka.
Pai... tineri?! Si dornici?! Ultima data cand am observat ca tinerii tai ar putea fi dornici in a face ceva a fost cazul de pomana sau chestii moca.

| mentholinks a răspuns:

Si care-i dragostea lui Cristos? Pentru tine poate are ca esti fericita dar alte miliarde se chinuie toata ziua. Mai lasa-ti vrajeala asta cu iubirea lui Isus ca veti pieri si unii si altii.

| halogen001 a răspuns:

Ce e aceea dragostea Lui Hristos? laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Ye

| raMLesS a răspuns:

Aici sunt, si eu vreau sa impartasim dragostea.

| anonim_4396 explică (pentru raMLesS):

Chiar vrei?

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da!

| romeo78 a răspuns:

Caută astfel de grupuri pe internet. Oastea lui Hristos, de exemplu.
Aici, vei găsi numai bășcălie, minciună, fariseism.
Trăim într-o lume atee, unde religia a devenit opțională. O lume a consumului, a manipulării, a dezinformării, a lipsei de socializare reală.
Ne ascundem pe rețelele sociale sub diverse pseudonime, trăim cu imagini din photoshop.
Sărbători fericite alături de cei dragi!

| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Se pare că, totuși, am întâlnit aici niște oameni superbi, de la care am învățat o grămadă de lucruri... Și sunt sigură că mai există. happy

Mulțumesc, sărbători cu bine și dumneavoastră!

| badpanda a răspuns (pentru romeo78):

Romeo cel mai dezinformat tu esti si dezinformezi si pe altii in incercarea de a-i ajuta cu raspunsuri.
Nu este vina ta, asa a fost sa fie.ADN bun se gaseste mai greu.
Cei mai multi atei de pe site stiu Biblia mai bine decat majoritatea crestinilor.Asa au devenit atei.
Asa ca pune mana si mai informeaza-te ca ai ramas la anii 70 ca mentalitate. Sper ca apreciezi sinceritatea.

| SingleForOne a răspuns:

Mi se pare interesant. Sunt dornic și deschis pe ideea asta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt prezent. Tin sa mentionez ca vreau si eu o invitatie la nunta, cand va fi! big grin

| badpanda a răspuns:

Aici nu este site de dating.

| anonim_4396 explică (pentru badpanda):

Și nici nu am insinuat că ar fi.

| h379m3973423 a răspuns:

Bună,
Ești copilul lui Dumnezeu? Pentru că am niște întrebări legate de Tatăl tău, dacă-L cunoști desigur...
Ce este această dragoste a Lui și cu ce este diferită de har și de dreptate?
Sunt trei cuvinte pe care Dumnezeu nu le-a pus degeaba așa, diferite, în cartea Sa.
După împărtășim dragostea Sa, doar să-mi spui cum te pot ajuta.

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Dacă ar fi să exprim cum înțeleg eu lucrurile, harul înseamnă ceva ce primești fără să meriți, iar dreptatea face parte din natura Lui Dumnezeu, alături de bunătate. Este acea separare și reticență grozavă față de păcat...

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm, Dumnezeu dă ceva cuiva care nu merită? Nu prea sună a dreptate, nu-i așa?
Dumnezeu este natura. Dreptate nu este natura a ceva ci principiu.

| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

În mentalitatea noastră, nu sună a dreptate...dar Dumnezeu privește lucrurile într-un mod desăvârșit, pe când noi doar dintr-o proprie perspectivă.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, este ușor ca atunci când nu știi ceva să dai vina pe diferențele necunoscute dintre Dumnezeu și om.
Spune-mi, te rog, dacă copilul unui părinte responsabil care are deja 16 ani i-a greșit foarte tare(exemplu: s-a drogat la presiunea anturajului sau a folosit bani ce sunt a familiei pe lucruri foarte rele) mai are dreptul să fie protejat de părinte? Sau ESTE RESPONSABILITATEA PĂRINTELUI SĂ ÎNDREPTE LUCRURILE?
Gândiți lucrurile înainte să le spuneți.
Suntem ființe raționale ce am intrat în lume fără acordul nostru care putem înțelege lucrurile deci sigur că MERITĂM să ni se arate ce, cum, de ce, unde, când și să fim judecați în funcție de alegerile pe care le-am făcut la sfârșitul acestor explicații fundamentale.
Satana a avut la îndemână toate lucrurile, L-a avut pe Dumnezeu lângă el așa cum ne avem noi! De aceea nu mai are a doua șansă.

| LPCTSTR a răspuns (pentru h379m3973423):

Si dinozaurii? Ce facem cu ei? Ca avem scheletele lor dar nimeni nu pomeneste ca entitatea aia ipotetica le-a facut.
Sau, lasa-ma sa-mi dau raspunsul: "Satana a bagat scheletele in pamant" rolling on the floor

| h379m3973423 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Salut,
Nu știu la ce te referi sau dacă are vreo legătură cu subiectul.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Mergi si impartaseste dragostea in alta parte.La oamenii bolnavi, la copiii care se culca flamanzi, la orfani si batrani abandonati.Mai mergi si la criminali, violatori, pedofili si tradatori de neam si de tara.Aaa stai, nu poti, NU EXISTA.

| Onisim10 a răspuns:

Poate e târziu de un răspuns, dar tot îndrăznesc să spun ceva.
Întrebarea este corect și gramatical, și logic.
Dragostea se poate împărtăși, Pavel a zis că unii ziceau de Isus din bucurie, alți din răutate, alți că sa adauge la lanțurile lui Pavel, dar el a zis că ce-i pasă?
Asta se referă la dragostea lui Hristos, că nu poți să zici de Hristos fara să zici de ce a făcut el.
Vrei să cunoști tineri creștini?
Sunt multi, dar nu toți sunt cu trebuie!
Uite, nici pe mine nu mă văd curat, eu daca am mințit odată, toată ziua mă simt nasol.
Și mă văd vinovat în fiecare zi, chiar daca alții sunt și mai păcătoși că mine, nu mă interesează, căci dacă stai sa te uiți numai la alți, și nu te uiți la tine, e total greșit!
Că și cum ai merge pe drum cu cineva, și te-ai uita numai la el cum merge, tot te împiedici de ceva și cazi, sau mă rog, se întâmplă ceva nasol, dar daca te uiți la tine, mergi normal, și nu se întâmplă nici-o problema.
Deci, trebuie sa ne smerim și să ne păstrăm curați, chiar daca cei din jur nu sunt curați.
Poate am întristat pe cineva, dar acesta este adevărul!

| silentnoise9 a răspuns:

Si cum s-ar putea impartasi aceasta dragoste a lui Hristos? happy

| anonim_4396 explică (pentru silentnoise9):

Nu știu...dar prespun că povestind ce a făcut El frumos cu viețile noastre. happy

| silentnoise9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm...suna interesant happy