| anonim_4396 a întrebat:

Tineri creștini pe aici, dornici să împărtășească dragostea Lui Hristos?
Vreau să vă cunosc. happy

53 răspunsuri:
| h379m3973423 a răspuns:

Bună,
Ești copilul lui Dumnezeu? Pentru că am niște întrebări legate de Tatăl tău, dacă-L cunoști desigur...
Ce este această dragoste a Lui și cu ce este diferită de har și de dreptate?
Sunt trei cuvinte pe care Dumnezeu nu le-a pus degeaba așa, diferite, în cartea Sa.
După împărtășim dragostea Sa, doar să-mi spui cum te pot ajuta.

| romeo78 a răspuns:

Caută astfel de grupuri pe internet. Oastea lui Hristos, de exemplu.
Aici, vei găsi numai bășcălie, minciună, fariseism.
Trăim într-o lume atee, unde religia a devenit opțională. O lume a consumului, a manipulării, a dezinformării, a lipsei de socializare reală.
Ne ascundem pe rețelele sociale sub diverse pseudonime, trăim cu imagini din photoshop.
Sărbători fericite alături de cei dragi!

| badpanda a răspuns:

Aici nu este site de dating.

| halogen001 a răspuns:

Ce e aceea dragostea Lui Hristos? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Dacă ar fi să exprim cum înțeleg eu lucrurile, harul înseamnă ceva ce primești fără să meriți, iar dreptatea face parte din natura Lui Dumnezeu, alături de bunătate. Este acea separare și reticență grozavă față de păcat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Se pare că, totuși, am întâlnit aici niște oameni superbi, de la care am învățat o grămadă de lucruri... Și sunt sigură că mai există. happy

Mulțumesc, sărbători cu bine și dumneavoastră!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru badpanda):

Și nici nu am insinuat că ar fi.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm, Dumnezeu dă ceva cuiva care nu merită? Nu prea sună a dreptate, nu-i așa?
Dumnezeu este natura. Dreptate nu este natura a ceva ci principiu.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Mergi si impartaseste dragostea in alta parte.La oamenii bolnavi, la copiii care se culca flamanzi, la orfani si batrani abandonati.Mai mergi si la criminali, violatori, pedofili si tradatori de neam si de tara.Aaa stai, nu poti, NU EXISTA.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

În mentalitatea noastră, nu sună a dreptate...dar Dumnezeu privește lucrurile într-un mod desăvârșit, pe când noi doar dintr-o proprie perspectivă.

| badpanda a răspuns (pentru romeo78):

Romeo cel mai dezinformat tu esti si dezinformezi si pe altii in incercarea de a-i ajuta cu raspunsuri.
Nu este vina ta, asa a fost sa fie.ADN bun se gaseste mai greu.
Cei mai multi atei de pe site stiu Biblia mai bine decat majoritatea crestinilor.Asa au devenit atei.
Asa ca pune mana si mai informeaza-te ca ai ramas la anii 70 ca mentalitate. Sper ca apreciezi sinceritatea.

| silentnoise9 a răspuns:

Si cum s-ar putea impartasi aceasta dragoste a lui Hristos? happy

| LPCTSTR a răspuns:

Au, "hell no", "voi ar trebui sa fiti legati", asa cum spunea dragul Arsenie Boka.
Pai... tineri?! Si dornici?! Ultima data cand am observat ca tinerii tai ar putea fi dornici in a face ceva a fost cazul de pomana sau chestii moca.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, este ușor ca atunci când nu știi ceva să dai vina pe diferențele necunoscute dintre Dumnezeu și om.
Spune-mi, te rog, dacă copilul unui părinte responsabil care are deja 16 ani i-a greșit foarte tare(exemplu: s-a drogat la presiunea anturajului sau a folosit bani ce sunt a familiei pe lucruri foarte rele) mai are dreptul să fie protejat de părinte? Sau ESTE RESPONSABILITATEA PĂRINTELUI SĂ ÎNDREPTE LUCRURILE?
Gândiți lucrurile înainte să le spuneți.
Suntem ființe raționale ce am intrat în lume fără acordul nostru care putem înțelege lucrurile deci sigur că MERITĂM să ni se arate ce, cum, de ce, unde, când și să fim judecați în funcție de alegerile pe care le-am făcut la sfârșitul acestor explicații fundamentale.
Satana a avut la îndemână toate lucrurile, L-a avut pe Dumnezeu lângă el așa cum ne avem noi! De aceea nu mai are a doua șansă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru silentnoise9):

Nu știu...dar prespun că povestind ce a făcut El frumos cu viețile noastre. happy

| silentnoise9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm...suna interesant happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Ye

| LPCTSTR a răspuns (pentru h379m3973423):

Si dinozaurii? Ce facem cu ei? Ca avem scheletele lor dar nimeni nu pomeneste ca entitatea aia ipotetica le-a facut.
Sau, lasa-ma sa-mi dau raspunsul: "Satana a bagat scheletele in pamant" rolling on the floor

| h379m3973423 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Salut,
Nu știu la ce te referi sau dacă are vreo legătură cu subiectul.

| LoveSleep a răspuns:

Nu stiu ce e mai rau, sa impartasesc dragostea lui Hristos, sau sa ne cunoaștem.

| mentholinks a răspuns:

Si care-i dragostea lui Cristos? Pentru tine poate are ca esti fericita dar alte miliarde se chinuie toata ziua. Mai lasa-ti vrajeala asta cu iubirea lui Isus ca veti pieri si unii si altii.

| Onisim10 a răspuns:

Poate e târziu de un răspuns, dar tot îndrăznesc să spun ceva.
Întrebarea este corect și gramatical, și logic.
Dragostea se poate împărtăși, Pavel a zis că unii ziceau de Isus din bucurie, alți din răutate, alți că sa adauge la lanțurile lui Pavel, dar el a zis că ce-i pasă?
Asta se referă la dragostea lui Hristos, că nu poți să zici de Hristos fara să zici de ce a făcut el.
Vrei să cunoști tineri creștini?
Sunt multi, dar nu toți sunt cu trebuie!
Uite, nici pe mine nu mă văd curat, eu daca am mințit odată, toată ziua mă simt nasol.
Și mă văd vinovat în fiecare zi, chiar daca alții sunt și mai păcătoși că mine, nu mă interesează, căci dacă stai sa te uiți numai la alți, și nu te uiți la tine, e total greșit!
Că și cum ai merge pe drum cu cineva, și te-ai uita numai la el cum merge, tot te împiedici de ceva și cazi, sau mă rog, se întâmplă ceva nasol, dar daca te uiți la tine, mergi normal, și nu se întâmplă nici-o problema.
Deci, trebuie sa ne smerim și să ne păstrăm curați, chiar daca cei din jur nu sunt curați.
Poate am întristat pe cineva, dar acesta este adevărul!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar tu ti-ai format parerea asta.

Deci toata Biblia este scrisa dupa divinitate, spui... gresit.