| Inferno a întrebat:

Tocmai eram pe punctul de a raspunde la o intrebare, cand am fost "lovit„ de raspunsul unui utilizator. Acest utilizator sustine ca zborul in spatiu este pacat. Si ca noi trebuie sa stam numai pe Pamant sa nu exploram spatiul.
Desigur utilizatoeul era crestin.
Ma lamureste si pe mine cineva cu tampenia asta?
Sa inteleg ca Pamantul este ca o inchisoare pentru noi? Nu avem voie sa o parasim?
De ce a mai creat Dumnezeu si restul universului, daca noi, ca fiinte umane, nu avem voie sa il exploram.
Este in firea omului sa cerceteze, sa fie curios, daca nu am mai fi curiosi nu ne-am mai putea numi oameni. De ce dumnezeu se opune acestui instinct, cand tot El l-a creat?
Puteti vedea aici intrebare:http://www.TPU.ro/......-ortodoxa/
Raspunsul idiot este al utilizatorului Kid_4219.

13 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Inferno, ai atins o latura dogmatica a crestinismului. Si din pacate, majoritatea adeptilor sunt certati cu logica si ratinuea. Din fericire nu toti sunt asa.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Să înţeleg că Dumnezeu a greşit prima data, 99. 999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999% din univers nu poate susţine viaţa. din suprafaţa pământului, 95% nu poate susţine viaţa în condiţii normale.
Să înţeleg că Dumnezeu a sperat că omul niciodată odată cu generaţiile să exploreze planeta şi cosmosul şi să-şi dea seama ce erori a făcut?

| muffy1 a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

Erai ironic la faza cu 99, 9 si 95 la suta? ca nu se intelege si ca sa nu iti atribui o prostie cand de fapt vroiai sa fii sarcastic.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru muffy1):

Tu cât de mare crezi că e universul?
Mare parte e compus din spaţiu vid, vrei să te arunc în spaţiul vid un temperaturile îs de -80 de grade celsius şi nu e oxigen şi presiunea e mare? Hai că te arunc că tu consideri că ă uzniversul a fost creat pentru viaţa de om să o susţină.
Pe Pământ omul poate trăi oriunde?
75% din start e elimnat că e acoperit de oceane, nup oţi trăi în ocean, nu?
Restul de munţi, şi deşerturi, poţi trăi acolo aşa fără haine nimic, fără tehnologia modernă? Nu cred! Mai rămân cercurile polare şi pădurile ecuatoriale, ai să observi că zonele în care tu ai trăi, ai putea trăi fără tehnologie, sunt foarte puţine, oaraşele de exemplu ocupă o mică parte din suprafaţa uscatului.
Poate am exagerat cu 95%, poate 90%, dar tot mi sep are o eroare mare din partea unui zeu suprem şi perfect.
Şi să mai zic de univers încă o dată?
Eşti penibil.

| muffy1 a răspuns (pentru Nuvăsufăr):

laughing) in primul rand sunt ateu, nu laum apararea nici unui zeu
in al doilea rand.eu penibil? nu ai precizat nimic de oameni, ai spus viata, si din cate nu ma insel, plantele si animalele sunt tot viata, oceanele sunt pline de viata, desertul la fel, chiar de nu pare, tot felul de plante si animale traiesc si acolo...la naiba bacterii care sunt tot forme de viata traiesc in lacuri sulfuroase unde se credea ca existenta oricarei forme de viata e imposibila si au fost descoperite recent, ce legatura au oamenii? nu poate trai omul undeva gata nu mai accepta viata deloc?
si faza cu universul, pentru ca ma faci penibil eu te fac imbecil, vidu ala, IMBECILULE, este considerat ca distanta, nu ca mediu de dezvoltare a vietii, IMBECILULE, nu ia nimeni in considerare spatiul dintre planete drept dovada ca nu e adecvat vietii, e ca a spune, exista doua vai la distanta mare intre ele, bogate, resurse si hrana cat cuprinde, si vii si spui: 90 la suta impotriva vietii, ca 90 la suta e aer si oamenii nu pot manca si bea aer
asa si cu explicatia ta inepta cu universul, cine pune spatiul diontre palnete in mediu? se pun planetele doar, si poate nebuloase sau ce naiba mai exista in univers unde exista substante, si se calculeaza cat la suta poate avea viata, si ai sa vezi ca doar in galaxie se presupun a fii zeci de mii de planete exact ca pamantul, si 100 de miliarde de planete in total, ( cand spun ca pamantul adica distanta perfecta de soare ca sa poata avea apa lichida si temperatura optima vietii) deci sansele ca universul asta sa fie plin de viata sunt aproape 100 la suta, ar fi nebuni cineva sa creada ca suntem singuri in el
nu apar un zeu, spun doar fapte, consider ca universul arata asa datorita fortelor care exista, gravitatie si restul, nu ca a fost creat, da tu chiar de vrei sa spui ce greseli face zeul crestin, nu e scuza pentru a spune ineptii logice, si mai ales nu e scuze deloc sa faci pe altii penibili, IMBECILULE

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru muffy1):

Dacă beleşti ochii atent ai să observi că vorbeam de viaţa omului. Da ce să-ţi cer, şi ce dacă eşti ateu, ţi se pare că ţi se dă automat un grad de inteligenţă?
Şi la faza cu "nu mă scuză să fac pe nimeni penibil, la care imediat mă faci imbecil" mă abţin, îmi vine să vomit pe tine de la greaţa ce mi-a provoacă ipocrizia ta.
Zi că eşti creştin, că mai mult faci de râs comunitatea de atei de pretutindeni.

| muffy1 a răspuns:

@sonofhelios
Să înţeleg că Dumnezeu a greşit prima data, 99. 999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999% din univers nu poate susţine viaţa. din suprafaţa pământului, 95% nu poate susţine viaţa în condiţii normale.
nu vad nicaieri cuvantul om, spui viata si apoi pui punct.
apoi faptul ca in continuare ma insulti nu ma face sa cred ca ineptia pe care ai spus-o cu universul e mai putin tampita
am zis ca sunt ateu nu ca sa fiu inteligent, ci pentru ca spuneai ca apar un zeu, si spun ca nu a gresit dzeu, si am vrut sa nu se inteleaga asta
la fel, doar ca sunt ateu nu ma face sa accept insulte, de imi dai o palma nu intorc obrazul sau zic nu e nimic, nu, iti rup gatu, asta la fel nu are nici o legatura cu a fii ateu, si vad ca si tu, pari a fi ateu, si cu toate astea nu pari deloc inteligent, si nici nu dai dovada de bun simt si gandire normala, eu nu te insultasem cand te-am intrebat, tu repede ai sarit, deci de vorbesc cu persoane ca tine, trebuie si eu sa ma port ca tine, ca altfel nu intelegi.,,, deci IMBECILULE

| DragosConstantin a răspuns:

Suntem oameni diferiti avem personalitate diferita,comportament diferit, aptitudini diferite, calitati diferite si multe altele si fiecare dintre noi avem un diferit mod de a intelege lucruriile si in acest caz postat de Inferno se observa ca utilizatorul kid_4219 a inteles in modul sau credinta in Dumnezeu.Altu poate vine cu o idee ca e pacat sa pleci dintr-o tara care are o religie diferita de tara in care vrei tu sa mergi.
Deci fiecare avem modul nostru de a intelege lucruriile.

| Dandanache a răspuns:

Opreste-te doar asupra persoanei, nu a religiei. Daca utilizatorul Kid_4219 ar fi fost ateu, ar fi dat raspunsuri la fel de prostesti.

| Dandanache a răspuns:

Stai putin, tu vorbesti de o atitudine, nu de o dogma. Dogma e punctuala, textuala, specificata clar. Din acest punct de vedere, "Crede si nu cerceta" nu a fost niciodata o dogma.

| axll a răspuns:

Cei care se duc in cosmos fac pacate. laughing nu pot sa cred laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe feluri de crestini pe lumea asta... Eu unul nu sunt adeptul dogmei "Crede si nu cerceta". Dumnezeu NU se opune nici-unui instinct, ci ne-a creat liberi. Liberi sa punem intrebari, liberi sa cautam raspunsuri... chiar si liberi sa zburam in spatiu (daca putem).
Kid_4219 e un incuiat, un indoctrinat (cam cum erau aia prin secolul XI - XII asa...de plecau in cruciada la lupta cu capul inainte doar ca le zicea nu stiu ce harat de episcop, al carui scop era 100% sa dobandeasca bunuri materiale sau putere)

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista nicio dogma "Crede si nu cerceta". Doar crestinii cu un fond insuficient de cultura religioasa (asadar, nu indoctrinati, ci efectiv needucati) sustin aceasta aberatie.