| Inferno a întrebat:

Un intelectual ateu reuseste sa stranga o avere considerabila, doneaza tot pentru a se construi spitale si scoli, un prost crestin se roaga pentru sanatatea celor bolnavi.
Care este mai util societatii?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Adica dupa cum ai formulat tu "intrebarea", ateul are urmatoarele calitati: intelectual, econom (oare pe spatele cui), bogat, darnic (oare de ce ), neiubitor de familie (DEOARECE ISI DA AVEREA ALTORA) fata de un crestin care nu are DECAT doua "calitati": PROST (asta ca e crestin, nu?) si se roaga pentru sanatatea celor bolnavi.
OARE care mai util societatii? Pai DEPINDE, ca daca e sa MANIPULAM raspunsul cum ai facut tu cu intrebarea sigur va fi contrar doleantelor tale. Ca exemplu: Ateul lu matale si-a sacrificat familia, sotie, copii, frati, surori, etc, ca sa STRANGA bani din care a facaut spitale si scoli UNDE s-au scolarizat si indoctrinat mercenari fanatici care au fost pregatiti sa ucida pe cei ce nu sunt de acord cu preceptele "binefacatorului" lor si dupa luptele si uciderile crancene duse prin diverse tari religioase s-au refacut in spitalele construite de acelasi "binefacator" iar crestinul prost s-a rugat si prin ruga lui a salvat un singur OM de la moartea vesnica. Fi sigur ca acel crestin prost este MAI UTIL pentru societate decat ateul tau. Ei, cum e cand "rasucesti" raspunsurile asa cum faci tu cu intrebarile?

| Inferno explică (pentru danut):

Pai mai stii tu alte calitati pe care le poate avea un crestin?
Eu am redus toate trasaturile irelevante ale crestinilor la o trasatura fundamentala, la ce au toti in comun pentru a face mai simpla postarea, daca incepeam sa enumar toate calitatile (sarac cu duhul, incult, etc) ma apuca dimineata.

| milan9 a răspuns:

Amândoi sunt utili.
Dar, prin mândrie fiecare dintre ei poate pierde totul...

| sublime89 a răspuns:

Un crestin nu doar ca se roaga inutil, dar cotnribuie si la jefuirea poporului sau de catre o biserica cum e cea ortodoxa din Romania.

| Radu284 a răspuns:

Iti raspund la intrebare, dar doar daca definesti cuvantul "util" intr-o paradigma naturista/materialista.

| Blamely a răspuns:

Ateul evident. Rugăciunile nu salvează vieți.

| spaghetty a răspuns:

Decat sa donez mai bine ma rog? Ateule tu unde te crezi? Nu stii ca, cre(s)tinii rezolva tot prin rugaciune? Auzi la el. Sa construesti scoli si spitale. Doar un satanist gandeste asa. Pana nu avem cate 30 de biserici in fiecare sat nu suntem crestini. Ce naiba facem aici.
Un mesaj catre toti CRESTINII. Daca dumniezoo exista rugati-l sa stearga toti ateii de pe fata pamantului big grin

| SabbyNightShadow a răspuns:

Un intelectual ateu. Daca el chiar face chestia asta dar e prea mainstream ca sa fie adevarat.

| HowdidIgethere a răspuns:

@"Un intelectual ateu" asta parca seamana cu tine

"reuseste sa stranga o avere considerabila" hmmm, sanse mici aici...

"doneaza tot" aici am intrat in SF

"pentru a se construi spitale si scoli" basme de-ale ateilor. In lumea capitalista se pare ca le place sa isi tina cu dintii averea pentru ei, uneori mai destabilizeaza economia pentru a si-o spori prin speculatii si reguli financiare pentru ei facute.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Cate spitale poate sa construiasca ateul? 10-20, adica vindeca mii de oameni pe luna. e o nimica toata pe langa cati oameni bolnavi sunt pe lumea asta si isi revin din diferite motive. de unde stii ca nu si-au revenit din cauza ca s-a rugat crestinul? deci mai util este unul care se roaga big grin