| florin1979 a întrebat:

Unde credeti ca se afla ascuns chivotul legilor bineinteles daca el exista? si dupa voi, ce este? si ce se afla in el? are puteri magice, supranaturale?

Răspuns Câştigător
| 19marian60 a răspuns:

Aici parerile sunt foarte impartite :
1Subsolurile Vaticanului.
2 Una din ascunzatorile Cavalerilor Templieri.
3 O biserica copta (Cred ca din Etiopia)
Dupa cum e descris pare un condensator electric de mare putere(cand se unesc diferite componente intre ele scoate fulgere)

12 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Florinele dar tu ai oase-n burta si nu poti citi? Vezi ca pe Biblie nu scrie "Cititul dauneaza grav sanatatii" Pune mina si citeste, apoi intrebi ce nu pricepi, acolo gasesti toate raspunsurile.

| Danutza27 a răspuns:

@florin1979 uite scris de mina ta "si dupa voi, ce este? si ce se afla in el? are puteri magice, supranaturale?"
. Puteai sa intrebi direct "daca in biblie scrie unde se afla ascuns chivotul" si primeai tone de ragalii ca raspuns, asta o stii si tu ca te vad baiat citit
Te rog sa primesti scuzele mele, pentru primul post unde ma adresez cu Florinel. Multumesc pentru intelegere

| florin1979 explică:

Danutza draguta daca in biblie scrie unde se afla ascuns chivotul eu o mananc.

| florin1979 explică:

Cred ca 19marian60 are dreptate si e un obiect de origine extraterestra cel mai probabil. a si danutza nu, nu sunt deloc citit, doar ai scris sa pun mana sa citesc biblia si nu am facut-o inca...

| danut a răspuns:

Bineinteles ca in Biblie scrie unde se afla Chivotul Legi, dar ca sa afli trebuie sa citesti Biblia pe indelete si fara povestiri de genul Indiana Jones. Citeste si vei intelege.

| danut a răspuns:

"tsevaoth a răspuns: Arca legamantului a disparut in anul 70 e.n cand Romanii au distrus templul evreilor din Ierusalim, nu se stie unde e. " Chivotul Legi a disparut din templul de la Ierusalim o data cu luarea poporului evreu ca sclavi in perioada babiloniana a regelui Nabucodonosor (Nabucadnetar). Perioada aprofundata in Biblie in prima carte apocrifa, Daniel. De atunci Chivotul nu a mai fost gasit cu toate ca templul a fost refacut. Pe vremea lui Hristos nu mai exista Chivotul Legi asa ca romanii cand au ars Ierusalimul Chivotul era de mult in alta locatie. In Biblie este consemnat in mod clar unde se afla la ora actuala Legea scrisa de Dumnezeu si cu tot ce cuprinde Chivotul Legi dar momentan nu spun pentru ca poate vor fi uni curiosi si vor cerceta mai amnuntit Cartea Cartilor.

| 19marian60 a răspuns:

Flrin,eu nu am zis nimic despre "origini extraterestre", despre acestea alta data...(caracatita01@yahoo.com)

| tsevaoth a răspuns:

Arca legamantului a disparut in anul 70 e.n cand Romanii au distrus templul evreilor din Ierusalim, nu se stie unde e. Nici macar in arcul lui Titus unde e sculptat asediul nu se arata nimic.Restul sunt pure speculatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Florin6326 a răspuns:

Posibil prin Etiopia.

| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 a răspuns:

Draga florin sa stii ca exista niste scrieri apocrife (scrieri care nu au fost inroduse in biblie din cauza ca nu erau considerate vrednice de biblie) in care se spune ca atunci cand traia Ieremia Domnul l-a spus sa ascunda chivotul din templu si toate artefactele templului intr-o pestera din muntele pe care era pus templul. Ieremia a facut asa cum ii spuse Domnul si a astupat pestera cu o stanca imensa. Toate acestea s-au intamplat cu 2 ani inaintea distrugerea templului de catre Babilonieni impreuna cu inparatul Nebucadnetar. Deci chivotul, dupa mai multe cercetari, se afla in muntele golgota. Uite un video ca sa te documentezi mai bine: https://www.youtube.com/watch?v=mT3VFWN2ou8

| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 a răspuns:

STIU CA ESTE CAM TARZIU DAR UITE RASPUNSUL MEU:

Draga Florin vreau sa iti spun ca chivotul legamantului a fost gasit. Nu ai sa ma crezi dar este adevarat. Am sa iti pun o serie de videouri si site-uri(unele traduse in romana unele nu) ca sa afli si to povestea adevarata a chivotului.

Chivotul a fost un subiect de discutii inca de cand a fost construit. Gasirea acestui artefact si aratarea intregii lumi ar insemna confirmarea bibliei. Un om pe nume Ron Wyatt a fost cel ce l-a descoperit. Acest om a descoperit arca lui Noe, muntele sinai si carele egiptenilor de pe fundul Marii Rosii. Povestea intreaga a descoperirii chivotului o poti afla din link-urile de mai jos. Acest om cand a descoperit chivotul( era de unul singur) a facut niste poze care sunt neclare dar el spune ca aceste poze sunt neclare deoarece Dumnezeu a vrut ca sa fie asa pentru ca oamenii sa nu il vada. Ron a facut si niste poze clare dar el nu a vrut sa le publice deoarece el stie ca chivotul va fi descoperit lumii cand oamenii vor fi pregatiti. Locul unde a escavat a fost infundat cu ciment armat de catre autoritati care stiau ca acolo este chivotul dar nu au vrut sa-l dezvaluie. El are o multime de dovezi cu privire la Chivot si o poveste impresionanta despre cum a gasit sangele lui Isus si a demonstrat ca acela este cu adevarat sangele lui Mesia. Stiu ca nu ai inteles nimic din ce am relatat mai sus dar daca te vei uita la video-uri in intregime si vei citi ce scrie pe site-urile pe care ti le dau vei intelege cu adevarat ce se intampla aici. Evreii nu vor sa dezvaluie chivotul deoarece acst lucru ar insemna distrugerea moscheei din Ierusalim si reconstructia templului unde este locul Chivotului, lucru care ar dezlantui un razboi imens intre musulmani si evrei.

Te las pe tine sa descoperi tot ce am descoperit eu din curiozitate la fel ca tine. Uita-te la video-uri in ordinea pe care ti-o dau eu si la site-uri la fel.

Primul link este un documentar History in care se prezinta descoperirea lui dar si cu un final cam aiurea:https://www.youtube.com/watch?v=jm4X2GeM7fA

Acum despre Ron Wyatt:http://pt.wikipedia.org/wiki/Ron_Wyatt

Un alt video in engleza facut de Ron incercand sa demontreze gasirea Chivotului: https://www.youtube.com/watch?v=3pqa-Jd5bkQ

Un video tot cu povestea lui Ron facut de niste prieteni de-ai lui cu inregistrari cu marturia lui Ron tradusa in romana: https://www.youtube.com/watch?v=mT3VFWN2ou8

Uite o imagine facuta de ron la gasirea chivotului. Imaginea e neclara dar iti dau si reconstructia acesteia : https://www.google.ro/......https?/url

Reconstructia : http://www.finalfrontier.org.uk/images/archeology/05_13_02.jpg