| OctavianDanielMaria a întrebat:

Unde scrie in Geneza ca Sarpele era Satanel? Sau in vechiul testament.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte clar ca diavolul intrase în șarpe, cine altcineva sa fie? Geneza e tot în vechiul Testament,
Apocalipsa 20:1‭-‬3 Apoi am văzut un înger care cobora din cer. El ținea în mână cheia Adâncului și un mare lanț. A prins balaurul – acel șarpe bătrân – care se numește Diavol sau Satan. Îngerul l-a legat pentru o mie de ani; și l-a aruncat în Adânc. Apoi „a încuiat" Adâncul, l-a sigilat deasupra și a făcut astfel ca până vor trece acei o mie de ani, el să nu mai înșele națiunile lumii. Apoi trebuie să fie eliberat pentru puțin timp.

Apocalipsa 12:9 Marele dragon – șarpele care are o proveniență străveche, adică cel numit Diavolul și Satan, acela care înșală întreaga omenire – a fost aruncat pe pământ. Și împreună cu el, au fost aruncați și „îngerii" lui.

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns:

Nu scrie nicaieri in VT, in "intelepciunea" lor cei care au inventat NT au tras singuri concluzia.
Sumerienii au scris zeul sarpe.
https://www.almeea.ro/......iavolului/

| Classiffied a răspuns:

Serpii nu pot vorbi.dar in mitologii exista animale vorbitoare.de exemplu la caldeeni exista pestele oannes care ieșea din apa si tinea cuvântari.de ce ar fi diferit la evrei?

| Classiffied a răspuns (pentru Classiffied):

Well nu scrie nicăieri ca era satan dar teologii inventează tot felul de aberatii.

| LittlePoppy a răspuns:

Nu scrie nicaieri. Am citit VT.
Doar preotii spun ca sarpele este diavol. Pentru ca mai intelept fiind, dar si mai siret, le-a deschis mintea oamenilor (reprezentati prin Adam si Eva) aratandu-le ca li se blocheaza (prin interdictie) accesul la informatii, la stiinta in general.
Chestia cu muscatul din mar este o parabola. De fapt este vorba de cunoastere.
Cine nu "musca marul" ramane incult, o oaie din turma manipulata de cei ce "mananca din orice pom" si au mai multe cunostinte in orice domeniu.

Răspuns utilizator avertizat