| Bors_Andrei_1985 a întrebat:

Unde se afla ingerul pazitor?
in subconstient, in constient sau inconstient?
exista sau nu inger pazitor?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cine ne vorbeste despre existenta ingerilor: stiinta sau Biblia? Daca Biblia, atunci sa mergem la Biblie. Ea ne vorbeste si despre ingerii rai si despre cei buni. Tot Biblia ne vorbeste si de modul cum interactioneza ei din lumea nevazuta in/cu lumea vazuta.
De la nastere si pana la moarte Dumnezeu ne ofera cate un inger pazitor fiecaruia dintre noi. El nu numai ca ne pazeste de ingerii rai, dar el asista si la faptele noastre bune(care sunt atat de putine) si la cele rele pe care le facem si la care ne gandim. El scrie un raport amanuntit al vietii noastre; de aceea la judecata ni se va pune in fata binele si raul pe care l-am facut. Ni se va pune in fata si binele pe care l-am fi putut face si nu l-am facut.
Apostolul Pavel spune despre ingerii buni: "Nu sunt oare toti duhuri slujitoare trimise sa indeplineasca o slujba pentru cei ce vor mosteni mantuirea?" (Evrei.1:14)
"Ba inca, cineva a facut undeva urmatoarea marturisire: "Ce este omul ca sa-Ti aduci aminte de el sau fiul omului, ca sa-l cercetezi?
L-ai facut pentru putina vreme mai prejos de ingeri, l-ai incununat cu slava si cu cinste, l-ai pus peste lucrarile mainilor Tale". (Evrei.2:7)
Ingerul pazitor, pentru ca este o fiinta libera ca si omul, se intristeaza si se bucura. Dar el nu se afla nici in constient nici in subconstient; nici in dreapta nici in stanga. El este peste tot. Cu toate acestea este gresim ca sa-i rostim rugaciuni sau sa ne inchinam inaintea lui. Inchinarea se cuvinte numai lui Dumnezeu; si numai Dumnezeu asculta rugaciunile noastre si le implineste. Este considerat pacat a ne ruga ingerilor sfinti. Noi nu putem decat sa-I cerem lui Dumnezeu ocrotirea Sa si sa-I multumim pentru ingerii Lui.
In vesnicia care va veni, cei mantuiti vor avea privilegiul sa stea fata in fata cu ingerul lor pazitor care i-a ocrotit toata viata. Ei vor vedea toate ocazile rele din care au fost scapati si se vor bucura.
Sa nu-i mai intristam pe ingerii nostri pazitori.

31 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Ingerul pazitor e ca un fel de companion invizibil. Il primesti la botez si iti este alaturi pe parcursul vietii si in cele 40 de zile dupa moarte. E pazitorul tau, prietenul tau neobosit. Datorita lui noi suntem in siguranta in multe din momentele urate ale vietii si se roaga lui Dumnezeu pentru tine. Cu cat pacatuiesti mai mult cu atat il indepartezi si il intristezi. El tine contul tuturor faptelor tale bune si te apara de diavoli in momentul mortii. Ingerul pazitor e ca un fel de "cel mai bun prieten pe viata" la propriu happy