| georgeceltoma a întrebat:

Unde se duc aceste energii dupa ce corpul uman moare:energia fizica,psihica si spirituala? si sub ce forma este aceasta energie... unde electromagnetice, atomi, aburi..etc? explicati voi!

Răspuns Câştigător
| ryukameow a răspuns:

Dupa parerea mea, atunci cand mori, pur si simplu incetezi sa mai existi, creietul se stinge, inima nu mai bate, toate organele se opresc din a mai functiona.
Aceasta idee de viata de apoi, din punctul meu de vedere, a fost creata de mentalitatea umana, de frica individului de moarte, de dorinta de supravietuire. Momentan, nimeni nu poate dovedi daca, intr-adevar, sufletul omului se duce in Rai sau in Iad dupa moartea trupului, asa ca fiecaruia dintre noi ii va veni randul sa experimenteze aceasta stare.winking

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Trupul se duce in tarana, iar Duhul la Cel ce l-a trimis.
Suflarea omului este o lumina a Domnului, care patrunde pana in adancul maruntaielor.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Biblia explica foarte simplu acest lucru, in pamant. Ecesiastul9:5,6,10; Ezechiel18:4,Geneza3:19

| Mădă0611 a răspuns:

Din stea esti, in stea te vei intoarce, mai devreme sau mai tarziu big grin