| anonim_4396 a întrebat:

Unde si cum imi pot schimba religia? vreau sa devin ateu, pur si simplu nu cred si nu vreau sa explic fiindca sigur niste crestini se vor revolta.Are importanta ca sunt minor? dar am buletin

24 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Copilul care a implinit 16 ani are dreptul sa-si aleaga singur religia! Si implicit sa renunte la ea.
Sursa: Art.25
http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_protectiei_copilului.php

Dupa varsta de 16 ani vei fi intrebat la Recensamant din ce religie faci parte, atunci te poti declara ateu! Acestia sunt pasii, din punct de vedere legal, ca sa spun asa. Teoretic.
Practic poti fi orice, fara sa declari nimic, nimanui.
Pana una-alta, mari batai de cap nu ar trebui sa-ti faci...e timp! Si sunteti atat de imprevizibili...

NOname
| NOname a răspuns:

Preferinţele religioase nu sunt trecute în vreun act oficial şi se pot schimba ori de câte ori vrei pe parcursul vieţii, în funcţie de ceea ce simţi şi gândeşti. Nu trebuie să dai socoteala nimănui.
Doar la următorul recensământ îţi poţi schimba declaraţia şi este de ajuns.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca esti ateu, nu trebuie sa schimbi nimic pentru ca nu crezi in toate lucrurile care ti s-au facut, se pare ca tu doar vrei, ei, vrutul e ceva, pututul e altceva.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa si daca un soarece a mancat o boaba de strugure si s-a imbatat gata se duce sa alerge pisica, sunt destui zmei ca tine din pacate calc pe ei de multi ce sunt, in loc sa vezi de carte ai cu ce te lauda, din aceasta cauza sunt multi analfabeti

| Lizzu a răspuns:

Ce vrei sa semnezi?
Nu se schimba nimic in acte, sa zic asa.
Credinta sau non-credinta e o alegere proprie oricarui om, tine de el si de convingerile lui si atat.
Nu trebuie sa semnezi nimic

| Exilee a răspuns:

Paraseste te rog acea comunitate de frustrati pe viata care numai gasesc nimic frumos pe acest Pamant si se retrag intr-un "Univers iluzoriu" de unde pot sa devalorizeze si sa critice lumea si care se cred mai presus decat Insusi Dumnezeu, numiti anticristi.
Sfatul meu...

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Raspuns adresat lui @ Moisie

| Moisie a răspuns:

Nu trebuie sa schimbi nimic niciunde! Este suficient sa nu te mai duci la biserica sau sa-i spui dirigintei ca preferi orele de etica in locul orelor de religie, iar daca nu sunt asemenea ore, atunci sa nu te oblige sa participi la orele de religie.
NU are nicio importanta ca esti minor, si nu-i baga in seama pe crestinii care se vor revolta, iar daca ai probleme cu parintii pune-i in legatura cu mine pe site-ul meu:
forum-anti-christi.forumers.ro

| GabiAlex05 a răspuns (pentru Moisie):

Cu parinti nu am probleme,imi respecta decizia.O sa renunt la orele de religie da, si in caz ca unii se intreaba, nu vad sensul sa saruti niste cadavre, in plus ca aceasta fiinta pe care noi o numim Dumnezeu a aparut in carti, deci si spider man exista.Multumesc pentru sfaturi

| Exilee a răspuns (pentru GabiAlex05):

Dar nici particulele nu le vom vedea si ele exista :d. Nici celulele canceroase nu le putem vedea direct, si totusi ele exista.

La fel, nici pe Dumnezeu nu putem sa-L vedem, decat cu alti "ochi" (pe plan spiritual cu anumite virtutii teologice il putem simti pe Dumnezeu).

CInstirea sfintelor moaste se realizeaza in prezenta religiei crestin-ortodoxe. MA rog, conform Sfantului Sinod ecumenic al 7-a s-a stabilit acest lucru.

Ceea ce vreau eu sa subliniez este ca daca te inchini la Sfintele Moaste realizezi o legatura cat mai apropiata si cu Dumnezeu Creatorul. Si totusi, exista Sfinte Moaste facatoare de minuni inca din perioada medievala si pana in ziua de astazi.

" aceasta fiinta pe care o numim DUmnezeu a aparut in carti".

Mda... sper ca pot sa fiu in masura sa-ti rapsund, si sper sa nu s egaseasca urme de lingusire ( desi cred ca asta si sunt)

Dumnezeu ne-a oferit Biblia ( Sfanta Scriptura) fiind principalul mijloc prin care putem sa aflam despre DOmnul Iisus Hristos, care S-a jertfit pentru iertarea pacatelor noastre. In ea este ilustrata istoria poporului evreu, proverbele lui SOlomon ( model de vietuire pe plan moral), oratoria proorocilor desprer vremurile viitoare ( iclusiv ale regatului Israel), profetiile mesianice despre nasterea DOmnului Iisus Hristos din Fecioara Maria, iar in Noul Testament, fiind descrisa viata si activitatea lui Iisus Hristos, dar si Invierea si biruinta asupra mortii, dar si despre modul cum ar trebui sa traiasca un om - o fiinta pentru care DUmnezeu Iisus Hristos iubit-o de Si-a dat viata.

| relian a răspuns (pentru Exilee):

Ei na.particulele se vad daca le privim la microspcop, la fel si celulele canceroase se vad chiar cu cochiul liber daca tai si deschizi acel bolnav de cancer.Dar le poti vedea printr-o monstra la microscop ceea ce nu poti spune si de Dzeu cal vezi prin ceva.Cal vezi tu asa cu mintea aia e altceva dar practic nu il poti vedea, auzi si asa mai departe.Deci comparatia nu prea este reusita si nici educativa parerea mea. Celule canceroase le vedem cu ochii nostri astia reali nu cu ochii mintii sau alti ochi cum ai spus.

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru GabiAlex05):

Dumnezeu nu cere sa saruti acele cadavre dar chiar condamna inchinarea la idoli dar chiar spune ca un idol care nu poate vedea si auzii tot la fel cel care se inchina la el este neintelept si nu stie sa isi foloseasca discernamantul. Daca Dumnezeu a aparut doar in carti adumi si nie dovezi pentru tot ceea ce exista.Cum au aparut? Tu provii dintr-o maimuta? Viata ta fara Dumnezeu nu are sens.Problema e ca popii nu sant in stare sa ii ajute pe oameni sa vada valoarea Bibliei
Www.jw.org

| Wøodenpints a răspuns (pentru Exilee):

Ai dat două exemple eronate. Celule și particule. Le poți vedea, la microscop.
Însă nu există niciun aparat cu care te poți uita într-un prepuț de zeu.
Tu chiar ai impresia că ce nu se vede cu ochiul liber nu există?

| Exilee a răspuns (pentru Wøodenpints):

La microscop, dar in mod INDIRECT, NU direct.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Exilee):

Dacă se află o lentilă între ochiul tău și altceva, înseamnă că nu-l vezi direct?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bravo esti destept ca toata lumea de pe aici.toti avem buletine,si santem care atei,care crestini,mai pacatosi decat toti la un loc.da santem destepti tare di tot. se ma nimereste cate un prost care chiar crede, se roaga pentru toti, face numai bine si, este cautat pentru bunele sfaturi si ajutor sufletesc de catre noi astia desteptii.da sant atat de rari, si atat de buni. unii ajung in calendar ca sfinti. unii in ceruri impreuna cu dreptii.noi astia probabil o sa mergem unde ajung desteptii si inteligentii, ca doar no sa ne amestecam cu acesti luminati sfinti.

| dragos38 a răspuns:

Nu conteaza ce esti. ateu,liber cugetator,religios e.t.c. important este sa nu comiti fapte imorale,sa raspecti natura, si pentru asta trebuie sa cunosti stiintele naturii, stiintele fixe. un om de stiinta spunea ca un ateu aste mult mai aproape de divinitate fata de un religios care dupa ce iese de la biserica se apuca sa fure, sa injure, sa violeze, e.t.c. ce zici tu acolo de ce nu ne curata de cancer/chiar organismul in interiorul sau contine celule canceroase.deci am putea zice ca organismul a fost programat sa traiasca o anumita perioada de timp dupa care imbatraneste si se stinge.tot programul acesta este inscris in A.D.N.
tot acolo se gasesc informatii despre evolutia formelor de viata si durata vietii fiecarei specii, stiinta, oamenii de stiinta tocmai asta cerceteaza.cu siguranta exista ceva dincolo de materie. unii i spun spirit, religiosii i spun d-zeu, oamenii de stiinta i spun creator, inteligenta universala, arhitect.

| Ben00 a răspuns:

Daca vrei s-o schimbi inseamna ca nu o ai. N-ai ce schimba. Poti sa te plimbi linistit.

| Katczinsky a răspuns:

Nu ma complic, stiu ca e degeaba. Se pare ca Domnul Cornilescu si-a terminat treaba cu tine. Te-a taiat de la pompa cu duh. Lupta. Pace sa ai.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Crezi ca daca devii ateu rezolvi ceva?
Daca vrei sa faci ceva in viata asta nu este de ajuns sa te revolti ci trebuie sa cauti raspunsuri la intrebarile tale
Ceea ce nu stiu multi este ca satan dusmanul lui Dumnezeu cauzeaza o parte din suferinte.(1ioan5:19)
Apoi dumnezeu a prezis in Biblie ca inainte de sfarsitul oamenilor rai si al acestui sistem egoist lucrurile vor merge din rau in mai rau si asta din cauza oamenilor egoisti si al lui satan.
In curand Dumnezeu va pune capat rauluisi va elimina suferinta si moartea
Isaia33:24
Revelatia21:4
Daca vrei sa vorbim mai pe larg chiar si pentru alte intrebari iti stau la dispozitie pe ali_di_aquila_vero@yahoo.com

| Kabuto79 a răspuns:

Daca erai un ateu adevarat nu ai fi pus intrebarea asta...
Recunoaste, tu crezi in Dumnezeu insa cauti dovezi

| GabiAlex05 a răspuns (pentru Kabuto79):

Dovezi? pentru ce? ca aceasta fiinta exisfa? sunt convins ca nu am toate motivele. daxa acest dumnezeu ar exista de ce nu i-ar curata pe oameni de cancer? ca sa se amuze si el? daca un copil isi pierde un picior, in timp ce oamenii se roaga si il duc la diferiti oameni care cred ca au primit un har deci sunt superiori nu se intampla nimic, stiinta il poate ajuta cu adevarat.si ce mai e cu povestile alea gen un copil a fost fus la un sfant si gata, a scapat de boala? e imposibil.in fine nu voi sta acun sa scriu toate chestile care imi trec prin cap mai ales ca sunt pe telefon si e greu. sper ca mi-am facut inteleasa ideea.noapte buna *:

| Kabuto79 a răspuns (pentru GabiAlex05):

Cum poti avea asemena pretentii de la ceva inexistent? LOLLLLL?
Daca afirmai cu adevarat ca nu existata. nu scriai asa ceva

| milan9 a răspuns (pentru GabiAlex05):

Nu ai de ce te teme. Idolii nu există decât în antichitatea porului evreu (de acum 4000 de ani) şi în vocabularul unor sectanţi cu spume la gură.
Referitor la sfinţi, Scriptura vorbeşte în dese rânduri despre ei.
Nu-ţi cere nimeni să săruţi osemintele acelui sfânt făcător de minuni (după modelul altor sfinţi din Scriptură care prin trupul lor fără viaţă au făcut minuni, chiar şi învieri din morţi).
Nici dacă ai dori nu poţi ajunge în contact direct cu trupul sfântului respectiv.