| anonim_4396 a întrebat:

Unde va sta sufletul omului in perioada in care acesta va muri si va veni Iisus pe norii cerului sa ii invieze pe cei drepti si pe cei pacatosi?

10 răspunsuri:
| fllu07 a răspuns:

Isus Cristos nu va mai veni niciodată cu norii cerului.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

De ce?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca Isus Cristos nu o sa mai vina niciodată fizic pe pământ, sau în mod vizibil.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Cine ti-a spus asta?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti spun dacă îmi spui tu primul cine ti-a spus că va veni cu norii cerului.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

După ce a spus aceste lucruri, în timp ce priveau la El, a fost ridicat spre cer; și au observat cum El urca într-un nor până nu L-au mai văzut deloc. În timp ce stăteau și Îl priveau plecând spre cer, au apărut doi bărbați îmbrăcați în haine albe. Ei au zis: „Galileeni, de ce stați privind cerul? Acest Isus care a urcat spre cer dintre voi, va reveni exact cum L-ați văzut plecând."
Faptele apostolilor 1:9‭-‬11

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am stiut ca o sa vii cu argumentul asta. Nici ca se poate mai simplu: în acest pasaj din Faptele Apostolilor cuvântul grecesc folosit pentru venirea lui Isus Cristos este parousia. Iar acesta se traduce corect prezența, nu venirea lui Isus Cristos. Având în vedere prezența Sa în legătură cu ziua de judecată care va veni. Mai mult Evrei 9:12 ne ajută să înțelegem că Isus Cristos a intrat odata pentru todeauna înaintea lui Dumnezeu, nu va mai pleca de acolo. Dar ma surprinde ca nu stii sa explici care este diferenta intre venirea si prezența lui Isus Cristos.

| badpanda a răspuns:

Sta in a 7-a dimensiune invatand Coranul si Bhagavad Gita.
Biblia nu prea este apreciata pe lumea cealalta.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Cei morți sunt (ca)adormiți, dar Biblia spune destul de clar asta...

| ValeaDepresiei a răspuns:

Hei,nu sufletul, ci constiinta noastra, nu va mai exista.