| anonim_4396 a întrebat:

V-a fost dor de mine? Nu? :( bine... Lasand la o parte gluma, cum comentati? Stiu ca e vechi, dar vreau sa vad reactia la toti. As vrea sa imi raspundeti si voi, credinciosii, dar si ateii.
P.S.: Mai are un videoclip precedent despre subiectul asta.
https://www.youtube.com/......tps?/watch

30 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Întrebi nimic. Majoritatea religioşilor sunt prea proşti să interpreteze informaţia din clipul ăla cum trebuie. Ori construiesc o sumedenie de straw men fallacies că doar atâta pot, ori justifică cu alte bazaconii. Un dram de inteligenţă nu-ţi trebuie doar ca să spui ceva deştept, ci şi să procesezi informaţie de bază cum trebuie şi să nu înţelegi ca prostul ce vrei din ea.

| Dorugar a răspuns:

BRAVO!

Felicitari autorului videoclipului!

Tot ce se spune in acest videoclip, este adevar 100%

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta e cretin. Si stiam asta fara sa il vad ca se baga pe religie si lucruri care il depasesc..Mai tot il depaseste oricum. M-am uitat pana cand a zis ca teoria creationista e bazata pe ceva ce nu e demonstrat, dar stiinta vezi doammne a demonstrat. Nu pot urmarii oameni atat de prosti pana la capat. Scuza-ma, mi se face rau. Daca il iei la bani marunti vezi ca habar nu are pe ce lume e.

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

>>>>>M-am uitat pana cand a zis ca teoria creationista e bazata pe ceva ce nu e demonstrat, dar stiinta vezi doammne a demonstrat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am uitat mai departe am facut pe dracu'-n patru. Citeste tot de pe net laughing Si plus ca spune niste tampenii in mare parte.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tot tu razi?! laughing Cred ca raspunsul lui Gizaz te-a descris si pe tine.

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

In primul rand nu sunt religios. Si i-a spune-mi tu maestre cum au aparut moleculele? Tu esti genul de "destept" care crede ca ai creierasul ala cu atat de "multi" neuroni printr-o reactie chimica. Vreau sa iti vad explicatia intelectualule.

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Noi abia suntem in stare sa creem inteligenta prin clonare. Dar stai ca te i-au prea rapid. Dar cred ca o sa citesti pe internet cum se realizeaza clonarea. Adica vi si imi spui ca desi tu habar nu ai cum sa creezi inteligenta doar din materie fara viata, vii si imi spui ca "stiinta a demonstrat". Sunt multi cretinei dar faceti pe desteptii. Mai destept un prost care recunoaste ca e prost decat un prost care crede ca e inteligent si jigneste. Nu numai ca neuronii se cam bat intre ei dar simt nevoia sa nu aiba un bun simt. Cea mai semnificativa dovada a teoriei evolutiei din "maimute" e ca unii se cam aseamana cu aceste fiinte. Nu crezi?

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, ceea ce cred este ca tu esti naiv si superficial, un copil(in adevaratul sens al cuvantului).

PS: Nu ma obosesc cu tine, din ce am afirmat... si din raspunsul lui Gizaz poti realiza si de ce.

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

laughing Copil? Tu cate clase ai? Nu ca nu vrei sa "pierzi timpul", nu ai raspunsuri si eviti discutia. Esti jalnic omule. Mai treci pe la scoala.

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

"Nu, ceea ce cred este ca tu esti naiv si superficial, un copil(in adevaratul sens al cuvantului)"
Iar spui lucruri fara nici un fel de baza.

"PS: Nu ma obosesc cu tine, din ce am afirmat... si din raspunsul lui Gizaz poti realiza si de ce."
Nu te duce capul sa faci si tu un raspuns pe o baza, pe un argument, pe ceva. Asa ca luam raspunsurile altora. laughing

Ce faci tu de fapt? Nici macar nu esti in stare sa raspunzi la intrebare. Deci ca sa zic esti in plus. Dar nu, ca sa iesi in evidenta te legi de altcineva si in necunostinta de cauza. Eu foarte rar ma leg de raspunsurile altora. Nu vreau sa le alterez "intelectualitatea" dar cand mi se raspunde in felul asta de la unul care nu stiu daca are 9 clase.Pur si simplu este lipsa de bun simt.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai mai omule nu am cu cine povesti daca tu te iei de golurile cunoasterii. Te rog gandeste inainte de a avea pretentii!
Asta explica Gizaz, o intorceti de o zapaciti...

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Eu ma i-au ca ce spune acel personaj in minunatul sau videoclip nu are nici o baza si se vede ca e luat alandala totul de pe internet la cum se exprima si la dictie. Ai tu aroganta sa comentezi vin-o cu ceva solid sa ma combati nu cu vorbe in vant spuse aiurea. Eu cand combat pe cineva nu spun "nu e asa" eu spun de ce nu e asa. Asa e normal. Dar si normalitatea e ceva relativ.

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, Alphawolf are dreptate. Eşti exact genul de bolovan descris de mine. Dacă nu înţelegi tu înseamnă că nu se poate?! Tu ai tupeul să-l faci pe el arogant? Hai să fim serioşi. Tu nu ai idee cum funcţionează nimic. Numai aşa puteai abera că ştiinţa "nu e dovedită". După standardele cui? Ale tale? Păi ce te face să crezi că o înţelegi, prietene? Te-nvârţi în cerc aiurea. Cu i-au, vin-o şi alte câteva alea demonstrezi că nu înţelegi cum funcţionează nici gramatica limbii române, da' chestii mai complicate. laughing Bănuiesc că ştii că suntem pe cale de a decodifica întregul genom uman, nu? Ei bine, aia implică o cunoaştere detaliată a moleculei şi a proceselor chimice din ea. Tu pui întrebările alea că nu înţelegi şi habar nu ai procesele evolutive primare. Nu ştiu dacă personajul din clip chiar ştie ceva sau repetă ca papagalul din cărţi, dar are foarte mare dreptate. O facultate de fizică, una de chimie şi două mastere în biologie microcelulară la Universitatea MUAS din Munchen sunt autoritatea mea în acest caz. Nu o zic să mă dau mare, ci ca să arăt că habar nu ai ce vorbeşti. Ia spune, tu câte "clase" ai?

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule, in privinta aparitiei vietii stiinta nu s-a pronuntat. Sunt niste variante, dar ele sunt in asteptare pana se gasesc dovezi in favoare uneia dintre ele. Insa T. Evolutiei este acceptata de intreaga comunitate stiintifica. In cazul ei doar trebuie intregit tabloul, insa nu se mai pune problema daca speciile au evoluat, sunt dovezi suficiente care o sustin.
Teoria evolutiei speciilor insemna munca si analiza a mii, poate zeci de mii de oamenii, toti de inalta calitate. Ea nu a fost discutata si stabilita in Biserica(dupa ureche) de niste mediocri, dar si aia paranoici, ci e o teorie stabilita pe baza de dovezi de oameni cu scaun la cap in urma unor analize meticuloase.

| Gizăz a răspuns (pentru Alphawolf):

Poţi să-i zici până mâine că degeaba.

| anonim_4396 explică (pentru Gizăz):

"Prietene, Alphawolf are dreptate. Eşti exact genul de bolovan descris de mine. Dacă nu înţelegi tu înseamnă că nu se poate. Tu ai tupeul să-l faci pe el arogant?"
Ia uimeste-ma ce sa nu se poata? Tu esti singurul bolnav, consider "prietene".
Pai da e arogant. Cand combati combati pe o baza? Sau la tine nu merge asa?

" Hai să fim serioşi."
Eu sunt. Asa ar trebui sa fi si tu.

"Tu nu ai idee cum funcţionează nimic."
Am vazut ce idei ai tu. Mai bine sa nu ai idee decat sa ai acele asa zise "idei"

" Numai aşa puteai abera că ştiinţa "nu e dovedită"."
Acele afirmatii la "formele de viata au aparut din materie fara viata" e considerata de tine, Alpha si inteligentul ala din videoclip ca fiind stiintifica, de aceea m-am exprimat astfel. Demonstratiile se fac prin experiment desteptule. Nu cred ca trebuie sa te invat eu asta.

"După standardele cui? Ale tale? Păi ce te face să crezi că o înţelegi, prietene? Te-nvârţi în cerc aiurea. Cu i-au, vin-o şi alte câteva alea demonstrezi că nu înţelegi cum funcţionează nici gramatica limbii române, da' chestii mai complicate."
Ca toti inteligentii. "Gramatica" ma fascinezi cu argumentele tale. Tot ce ai spus pana acum e degeaba. Poate pana la sfarsitul raspunsului ma vei uimi.winking

"Bănuiesc că ştii că suntem pe cale de a decodifica întregul genom uman, nu? Ei bine, aia implică o cunoaştere detaliată a celului şi a proceselor chimice din ea. Tu pui întrebările alea că nu înţelegi şi habar nu ai procesele evolutive primare."

laughing M-ai lasat fara cuvinte.

DEMONSTRÁȚIE, demonstrații, s. f. 1. Dovedire, pe bază de argumente și de exemple concrete, a realității unui fapt; demonstrare, argumentare. ♦ Șir de calcule, de raționamente etc. prin care se dovedește adevărul unei teoreme sau conținutul unei formule. 2. Procedeu de adâncire deductivă a adevărului unui enunț. 3. Manifestație publică cu caracter politic-social. 4. Exteriorizare a unui sentiment. ♦ Demonstrație de forță = concentrare și desfășurare a unor forțe militare cu scopul de a intimida. – Din fr. démonstration, lat. demonstratio, (3) rus. demonstrațiia.

Mai citeste definitia cuvantului demonstratie. Poate intelegi ca spui niste prostii pentru care unii ar rade de tine si cu fundu'.

" Repet, eşti exact genul de bou descris de mine. Nu ştiu dacă personajul din clip chiar ştie ceva sau repetă ca papagalul din cărţi, dar are foarte mare dreptate. O facultate de fizică, una de chimie şi două mastere în biologie microcelulară la Universitatea MUAS din Munchen sunt autoritatea mea în acest caz. Nu o zic să mă dau mare, ci ca să arăt că habar nu ai ce vorbeşti. Ia spune, tu câte "clase" ai?"
Asa lauda-te. In concluzie nu ai zis nimic concret, doar ca ai o ablilitate de a raspunde mai mare decat a prietenului tau drag. Poti sa ma scutesti de raspunsuri tampite? Uite ca te voi lasa sa mori de curiozitate, sa mori prost cum se zice.

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

"Omule, in privinta aparitiei vietii stiinta nu s-a pronuntat."
Asta spun si eu. Dar cel din videoclip spune altceva. Tu macar ai urmarit videoclipul?

| anonim_4396 explică (pentru Gizăz):

Nu zic ca nu esti un om care nu conoaste cum stau lucrurile in stiinta, ca nu ai avea cunostinte. De exemplu prietenul tau daca avea cunostinte ma combatea el cum trebuie nu trebuia sa vi tu. Stiinta poate sa se exprime pe problema aparitiei vietii? Din punctul tau de vedere. Doar asta vreau sa stiu, ca este clar ca nu ai inteles la ce am facut aluzie. Explica evolutia. Evolutia nu inseamna teoria evolutiei. Sunt dovezi, ca vad ca iti place sa mergi pe ele care au facut ca acea teorie sa nu fie una care poate sa fie considerata fara dubii reala. Eu cand zic ca teoria evolutiei nu este corecta nu zic ca nu exista evolutie. Poate sti tu multe, dar intelegi pe dos prea multe lucruri. Crezi ca exista doar evolutie, nu si degradare?

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar spui inepţii. Pleci de la premisa că nu am înţeles ce-ai cerut. Te-ai gândit vreun pic că pur şi simplu "am evitat" subiectul? De ce? Pentru că e prea lung, iar astrobiologia e prea complicată ca să-ţi intre ţie în cap. Chiar şi ca noţiuni generale. Asta mi-ai arătat cu brio. Eu te-am făcut arogant pentru că susţii sus şi tare anumite poziţii când de fapt nu înţelegi nimic din nicio ştiinţă. laughing Şi da, viaţa a apărut din nimic. Pentru că celula vie e făcută din molecule. Iar moleculele din atomi. Iar atomii au apărut din fuziunea nucleară din stele etc etc. Repet, e un domeniu mult prea complicat pentru tine. E normal că vei găsi mereu nod în papură pentru că nu vei înţelege nimic, dar vei avea impresia că ai făcut-o. Şi vei sări în sus cu alte inepţii. Eu pusesem primul comentariu mai mult la mişto. Nu aş fi crezut vreodată că asemenea clişeu de om poate exista. Acum hai! Răspunde-mi că aia nu e demonstraţie, că vrei ceva mai detaliat. Că stelele la rândul lor de unde vin. Că nu e adevărat. Câţi parameci d-ăştia ca tine am întâlnit... e ţara aia blestemată plină. Păcat de ea!

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

El, privind aparitia vietii, doar ti-a dat varianta probabila, a explicat pe intelesul unui copil.

"Crezi ca exista doar evolutie, nu si degradare?" Te referi la involutie? Mai studiaza.

| Gizăz a răspuns (pentru anonim_4396):

E ultimul răspuns pe care ţi-l adresez. Îţi recomand lista asta ca să poţi să înveţi să gândeşti şi să vorbeşti corect ş coerent. "Că sunt alte teorii" e cherry picking. Şi în mod evident nu ai habar ce înseamnă teorie în limbaj ştiinţific. Nu e ce crezi tu. Caută pe Google. Iar Alphawolf te-ai gândit că poate are şi altceva mai bun de făcut? Eu măcar sunt în concediu. :)) Nu înseamnă că tace că nu ştie. E o supoziţie absurdă. De gramatica ta m-am luat pentru că există o legătură pe care se pare că nu o vezi. Nu te poţi aştepta să fii luat în serios când tu nu scrii bine româneşte. Hai că ies la o bere. Scuze dacă te-am jignit cu ceva. Dar te rog. Lasă subiectele care te depăşesc.

Ia: http://korallion.blogspot.ro/p/mic-dictionar-de-falaciozitati_11.html

| anonim_4396 explică (pentru Gizăz):

"e ţara aia blestemată plină. Păcat de ea!" Da asa e. Sincer imi pare rau de tine..Singurele tale vorbe "nu inteleg"..."etc etc" Incep sa ma indoiesc de cunostintele tale. Nu ai logica. Stelele cum au aparut? Raspuns: "din fuziunea nucleara a altor stele". Zici "Din nimic". Spui asta dar nu ai nici o baza. Tot ce ai insirat tu acolo e nimic? Poti sa ai toate cunostintele de pe planeta, degeaba daca nu au o succesiune logica. Mie mila de tine. Viata trista, o sa mori cu "stiinta" ta in brate. Poate cand o sa ajungi un bosorog suparat vei afla cat de mult te-a ajutat si cum ti-a trecut viata fara sa demonstrezi nimic, acaparand cunostinte fara sa faci o legatura logica intre ele si ajungand la concluzii la care oameni de stiinta renumiti, nu un rahat ca tine, nici ei nu au ajuns. Nu toti oamenii de stiinta sunt atei, si surpriza foarte multi oameni care au adus stiinta unde este astazi au crezut in creationism, esti un ignorant care crede ca a gasit raspunsuri pe care nu le are de fapt. Traiesti intr-o sfera iluzorica. Poate intr-o zi o sa ajungi la concluzia ca iti pierzi timpul. Stiinta are si logica, tu nu o ai. Daca ai informatii nu inseamna ca ai cunoastere. Si cu asta inchei.

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Sa stii ca nu s-a exprimat cum ca ar fi dat varianta probabila. Sa dea cate variante vrea dar sa nu porneasca de la premise. Am tot dreptul sa spun ca nu are dreptate. Si cand vad ca mai si citeste de undeva cu atat mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru Gizăz):

Si mie imi pare rau daca te-am jignit si daca consideri ca un tip cu "putine" cunostine ca ale mele a sarit calul si a spart o sfera doar cu imaginatia nu si cu mana...

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, gramatica e un apanaj al omului educat. Unul care vine cu definitii din Dex dar face greșeli elementare de ortografie lasă mai degrabă impresia ca e semidoct.

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Ce greseli elementare ma? Vreau o enumeratie.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu pot urmarii"
"te i-au prea rapid"
"sa vi tu"
"vin-o cu ceva"
"Eu ma i-au"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca ti-am citit vreo postare (ca tot te crezi vedeta), dar asta este cu siguranta ultima.
Incultura 100%.

| AnotherNimrod a răspuns:

Nu ma cred ''vedeta''. Cand am zis ''V-a fost dor de mine?'', m-am referit la cateva persoane care ma stiu si cu care m-am certat in trecut. N-am fost activa destul de mult timp si de aici si intrebarea. happy