| Sawarekh a întrebat:

Va salut, pun o intrebare ciudata despre Dumnezeu, destin, etc.

De alungul timpului am tot fost oprit in realizarea mea catre succes, in multe contexte, brusc a aparut ceva si nu m-am mai putut realiza.
Asa mi se intampla de catva ani buni, si consider ca este clar mana lui Dumnezeu sau a universului, a ce credeti voi.

Credeti ca este posibil ca sa fiu oprit fiindca daca o sa am bani, o sa fiu de neoprit? In sensul ca eu am idei foarte marete, pe care nu le pot pune inca in practica, fiindca nu am bani.

30 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Majoritatea oamenilor de afaceri nu au idei marete, ci sunt ingrozitor de ne-originali.

| Sawarekh explică (pentru doctorandus):

Eu nu sunt om de afacaere, eu sunt un om inovator, imi place sa creez si da de ce nu sa neg, am idei marete si in domeniul de antreprenor dar nu ma pasioneaza domeniul in sine.
Pana la urma trebuie sa fi creativ in orice domeniul al vietii.
Oricum mafioti prospera iar oamenii de rand mor de foame, simt ca trebuie sa fac si eu ceva ilegal fie sa intru in politica, altfel o sa raman sarac, sa fi corect in Romania nu e o optiune, demult nu mai e.

| RAY a răspuns:

Iisus a spus sa nu alegi după lucruri materiale, probabil daca ai avea banii ai da banii pe orice nu îți permiți acum, dar eu îți spun că iubirea adevărată nu o poți cumpăra niciodată, iubirea părinților este mai valoroasă decât toți banii din lume, faza cu destinul conform bibliei destinul fiecăruia este scris dinainte sa te naște, Dumnezeu alege destinul fiecăruia după cum vrea el, in loc sa visezi mai bine vezi de prezent

| Sawarekh explică (pentru RAY):

Eu inteleg ce spui, nu vreau sa ma imbogatesc... vreau doar sa fiu indepedent, sa pot sa traiesc si eu singur, si sa fiu lasat dracu in pace, de catre oamenii din jur, sa ma simt si eu in intimitatea mea.
In fine, deci as spune mai degraba ca sunt blestemat, ca daca nu am bani, nu pot avea familie, femeile se uita tupa barbati cu bani, deci clar o sa stau singur toata viata, doar o sa am aventuri, o sa fiu nevoit sa pacatuiesc, deci va fi si mai grav, o sa trebuiasca sa dau in cap sau sa fur, pentru a manca.
Nu o sa pot sta tata viata cu parintii... evident.

| RAY a răspuns (pentru Sawarekh):

Vrei liniște, asta e bine, contează aspectul fizic, dacă te vrea una pentru banii mai bine singur, repet când iubești cu adevărat nu te interesează banii cuiva

| Sawarekh explică (pentru RAY):

Man, eu arat cokey, nu mă laud, îți spun sincer, fac sport de 8 ani, am corp atletic, trăsături masculine, atractive. Dar aproape toate romancele se uită după bărbați provideri, asta e mentalitatea.
Crede mă, multe mi au spus: " nu e de ajuns să arăți bine" cum ai spus și tu, mai bine sa stau singur, așa e...decât să fie cineva cu tine din interes.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da bre, toți căutăm scuze și dam vina pe alții când nu reușim.

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

Bre nu-mi cunosti istoricul, sa vezi cate esecuri am avut si inca am, cineva imi pune piedici, fiindca apar pur si simplu probleme fara nici un sens.

| johnnny123 a răspuns:

Clar... Dumnezeu se teme că dacă o să ai bani o să fii de neoprit, așa că lucrează activ împotriva ta să nu ajungi să ai bani.

| Sawarekh explică (pentru johnnny123):

Alta explicatie n-am.

| johnnny123 a răspuns (pentru Sawarekh):

Atât s-a putut.

| RAY a răspuns (pentru Sawarekh):

Și Solomon spunea, am cunoscut toată înțelepciunea din lume, am toată averea din lume, dar totul este deșteptăciune

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Destertaciune

| J0B0MAT a răspuns:

Toată lumea dacă ar avea bani ar pune în practică idei pe care le consideră mărețe. Și tuturor oamenilor le apar piedici, nu e drumul niciunuia roz, dar unii au mai mult noroc. Însă stai calm, majoritatea nu suntem suficient de bogați încât să ne punem în practică ideile mărețe, deci ești printre cei normali.

| 1onur a răspuns:

Mâna lui Dumnezeu nu se întinde unde se fac banii.

Mâna lui Dumnezeu este întinsă omului, care îi cere ajutorul lui Dumnezeu când are un necaz pe inima sa acel om pe sufletul său acel om și nu așteaptă minunile săi curgă din "univers" sau spune-i/consideră cum vrei tuhappy

Dumnezeul n-are nicio vină pentru nereușitele nimănu pe lumea asta, Dacă un om nu câștigă îndeajuns de mulți banii să-și hrănească ochiiul și buzunarul nu este fiindcă Dumnezeu îți pune "stop" "de ani buni" si este fiindcă tu faci de ani buni undeva o greșelă serioasă ce nu o iei în atenție sa fi sigur de asta, de nu poți fi mulțumit de ce ai, și ca cauză și vină să-l găsești pe Dumnezeu. Nam ce să-ți spun.

Dumnezeul sa aibă milă de noi multă, fiindcă nu reușim să facem banii prin muncă, și vrem sa săi facem prin alte căi care nu necesită Nicu deranj la adresea noastră și atunci să nu-l mai "considerâm " pe Dumnezeu cu mâna undei "n-are voie". Săne strice el nouă dispoziția de a face banii...

| EestiSodalane a răspuns:

Nu. Pur și simplu dai rateuri pentru că nu ești buni la ceea ce faci. Nu da vina pe Dumnezeu sau pe univers pentru rateurile tale. Asumă-ți că nu ești în stare de succes ca un băiat mare și matur.

| Sawarekh explică (pentru EestiSodalane):

Uite, iti trimit portofoliul meu in domeniul de graphic designer+ web designer, si iti faci o parere oke?
Sa-mi spui daca consideri profii ce fac eu.

| Pocait01 a răspuns:

Tu crezi că Dumnezeu s-a sacrificat, s-a lăsat torturat și omorât ca să-ți pună ție piedici?
"consider ca este clar mana lui Dumnezeu sau a universului, a ce credeti voi." a, dar vina ta sau a ce crezi tu nu e, nu? e doar vina a ce crede altul.
Și de ce tot timpul când ceva rău se întâmplă dați vina repede pe cel Bun și nu dați vina pe cel rău?

| gabriela2201 a răspuns:

Nu doar cu bani iti realizezi ideile ci mai degraba cu oamenii potriviti.

| Sawarekh explică (pentru gabriela2201):

Corect si asta sa stii.

| AdrianP11 a răspuns:

Hmmm
Trec și eu prin așa ceva, dar în sufletul meu, pe primul loc va fi Domnul Nostru Isus Hristos, și înaintea copiilor și a nevestei și a tot

Iti pot da un sfat, citește Biblia, doar Noul Testament, vei găsi unele răspunsuri acolo, și tot acolo, vei găsi o chestie tare, îți povestesc în mare

Un bogatan, La Intâlnit pe Mântuitorul Isus, și acesta văzând toate miracolele pe care Isus le făcea, bogatanul La întrebat pe Isus " Ce poate sa facă sa îl urmeze pe Mântuitor? Iar Isus, cunoscând bogăția lui materială, i-a spus bogatului "Du-te și vinde tot ce ai, da la săraci, și vei avea o comoara în cer. Apoi vino, i-ați crucea și urmează-Ma...Marcu 10 cu 20"

Ce crezi ca a făcut bogatul? Sa mâhnit în sufletul lui, ca era bogat tare, și a ales viața pe pământ în loc de viața de apoi

Morala? Nu crede ca Tatal Nostru Ceresc îți pune piedici (scrie parca tot în Biblie ca Tatăl nu ne testează sau ceva de genul)
Dar nu te mâhni in sufletul tău pe Tatăl Nostru Ceresc

Eu trec mai rău, am devenit super acreditat în munca, am adus benefici unor proiecte, am investit mult în mine, sunt extrem de bun în ceea ce fac, am 5 meserii și nu reușesc decat în una sa îmi găsesc, doar pe TIR, Iar în IT sunt super mega acreditat plus cunoștiințe FULL, iar ghinioane? pfff, NU EXAGEREZ, dar ZILNIC

Iar pentru asta, nu îmi acuz Tatăl, ii mulțumesc pentru ca și azi am deschis ochii
Si eu greșesc, mai fumez, mai injur, dar incur sa nu ma attrapa cel rau

Schimbați gândirea, Dumnezeu te vrea bine

Sper sa te ajute și succes mult

| doctorandus a răspuns (pentru AdrianP11):

"înaintea copiilor și a nevestei"--nu meriti sa ai copii si nevasta, du-te la manastire.

| AdrianP11 a răspuns (pentru doctorandus):

Ce treaba are mănăstirea cu ceea ce eu am în suflet?
Ce este rău sa pui pe Bunul Dumnezeu înainte de orice?

"Prietene" după ce vei fii underground la nici 2-3 ani, rudele abia își vor mai aminti de tine

In fine, timp consumat aiurea, fii tu cum ești

| doctorandus a răspuns (pentru AdrianP11):

Unui barbat normal la cap ii pasa mai mult de nevasta si copii decat de fantezii bisericoase. Nu zic sa nu crezi, dar tu esti un fanatic.

| doctorandus a răspuns (pentru AdrianP11):

1 Timotei 5:8.

| AdrianP11 a răspuns (pentru doctorandus):

" Daca nu poarta cineva grija de ai lui, și mai ales de cei din casa lui, s-a lepădat de credință și este mai rău deci un necredincios" - 1 Tim 5:8
Adevărat ceea ce scrie aici, dar cine a spus ca mam lepădat? Am spus doar ca, În sufletul meu Bunul Dumnezeu și Isus Hristos sunt înainte de toate
Ce este rău în asta? Faptul ca, am afirmat ca înaintea nevestei și a copiilor Îl am în suflet pe Tatăl Ceresc și Mântuitorul, asta sa fir o greseala
Probabil daca mai vedea cum sunt, ai spune clar, asta are pe "Mihaela" cu el
Dar este vorba de credința mea, nu de faptul ca vreo secunda mi-aș neglija casa
Probabil meseriile mele care sunt:
• Business Analyst,
• Programator,
• Manager Horeca,
• Șofer TIR,
• Sofer Cisterna,
• Mecanic Auto
- toate acestea acreditat de către cele mai mari instituții sau documente / atestate transport, chiar săptămâna trecută obținute (CPC - a doua oara)
Oare de ce sunt toate astea? Nu sa am pe ce pune mana în caz de o problema? Pentru ce am atâtea meserii? Pentru mine?
Nu cumva pentru familia mea, ca într‐un caz ca sunt dat afara din ambele joburi IT sa mă duc eventual în Horeca sau pe Tir? Nu pentru ei și siguranța lor? Nu pentru ei mă zbat?
PENTRU MINE CINE SE ZBATE?
Pentru mine era suficient programarea...

Nu mai judeca înainte sa știi, de fapt, romani la asta sunt buni, la a judeca coperta, iar când deschid cartea...

Faptul ca în sufletul meu exista Bunul Nostru Tata Ceresc și este acolo împreună cu familia, CREDE-MA, ESTE DOAR DE APERICAT

| Sawarekh explică (pentru AdrianP11):

Am inteles, multumesc pentru o perspectiva mai diferite, macar dai un sfat bun happy
Eu sunt bun in ceea ce fac, asta e ideea, imi place ceea ce fac, si totusi nu am izvbandit.
Am incercat 2 subcategorii din domeniul de creativitate dar si alte domenii ale vietii, nici una nu mi-a adus bani, deci au fost facute in mare parte degeaba.

Sa speram ca Dumnezeu imi vrea binele, pot crede asta.

| AdrianP11 a răspuns:

Sawarekh,
Cu siguranță ai văzut comentariile, care au mers intr-o alta direcție...

Iti las mailul meu aici, sunt Business Analyst ( Analist de Afaceri), iar undeva exista ceva, deoarece nimic nu este la voia întâmplări
Daca te pot ajuta cu un sfat, și din punct de vedere profesional, cu orice este nevoie, îmi poți scrie aici adi.petrut@gmail.com
Cu mare drag sper sa te ajut

Denzel Washington spune clar în unul dintre materialele lui motivaționale " La un moment dat în viața, vei cădea, accepta și îmbrățișează faptul ca vei cădea..."

| Sawarekh explică (pentru AdrianP11):

Putem discuta, daca doresti.
Insa sa vad daca imi amintesc parola la gmail.

Folosesti si yahoo mail? sau Facebook, sau orice altceva?

| AdrianP11 a răspuns (pentru Sawarekh):

Poți să trimiți mail de pe orice cont pe gmail, chiar dacă tu ești pe yahoo, outlook etc.

Indiferent mailul se va trimite